Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыУрок " У Врача"

Урок " У Врача"

Скачать материал

План-конспект урока по финскому языку

Класс:  8

Учебник: Кочергина В.К. Hauskasti suomea 4

Тип урока: Комбинированный

Тема урока: Lääkärissä

 

 

 

Цели урока:

Предметные

·       актуализировать и обобщить лексический материал по теме;

·       развивать навык устной речи посредством заданий разного типа.

 

Метапредметные:

  • совершенствовать навыки диалогической речи;
  • развивать умение быстро ориентироваться в спонтанной языковой ситуации;
  • формировать и развивать навыки ораторского мастерства, умения выступать перед аудиторией;
  • развивать умение работать в команде для достижения общей цели, распределять роли;
  • развивать умение анализировать и критически оценивать информацию;
  • развивать умения правильно распределять и использовать свое время.

Личностные:

  • способствовать развитию навыков культуры общения;
  • воспитывать уважение к другой точке зрения.

 

 

Этап урока

Средства и задания

ФОУД

Деятельность учителя

Деятельность ученика

I. Мотивация к учебной деятельности (1 мин)

Цели: проверка готовности обучающихся, их настроя к

работе

Формирование УУД:

познавательные общеучебные, коммуникативные, личностные

 

 

 

 

 

 

Х

 

 

 

 

 

И

Приветствует детей. Проверяет готовность обучающихся к уроку. Проводит параллель с ранее изученным материалом. Создает эмоциональный настрой.

Hyvää päivää!

        Tänään meillä on vieraita. Tervehditään heitä!

  1. Mitä kuuluu?
  2. Oletteko te hyvällä tuulella?

Istukaa paikoille.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vastaavat kysymyksiin

 

 

 

 

II. Определение  цели урока. 4 минута

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ф

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)  Подводит обучающихся к формулированию темы, цели и задач урока.

 

Minulla on kuvia. Nyt teidän täytyy katsoa niitä ja sanoa, mitä kuvissa on?

                                     

1.

2.

3.

4.

 

Mikä on yleistä? Mikä on yhteinen  teema?

Kyllä. Tänään meidän teema on ”Lääkärissä”. Tarvitsemmeko tämän teeman? Miksi?

Katsokaa oppitunnin suunnitelma. Tänään me  tarkastamme kotitehtävää, selitämme sanoja, luemme tekstiä, vastaamme kysymyksiin, kuuntelemme tekstiä, teemme dialogeja, annamme neuvoja. Mitä te haluatte tietää ja oppia?

 

Определяют тему, формируют цель и задачу. На листах составляют проект урока

IV. Проверка д.з.

4 минуты

 

Г

Viime oppitunnilla me puhuimme sairauksista ja oireista. Kotona teidän täytyi oppia sanat ulkoa, nyt me tarkistamme. Me jaamme  kolmeen  ryhmään. Nouskaa ja ottakaa nauhat.  Hyvää! Valitkaa kortteja. Mikä ryhmä teillä on? Minä sanon numeron,_ jos se on sinulla, sano sana venäjäksi ja suomeksi.

 Nyt toisten täytyy selittää sanat kortista ja toisten arvata ne. Valitkaa 2   sanaa. Kuka haluaa? Teillä on minuutti. Kiitos!

 

 

Selittävät sanat

 

Приложение 1

 

IV. Закрепление изученного материала. 7 минут  + 8 минут + 7 минут + 5 минут + 5 минут + 5 минут

Цели: - проверка усвоения фактического материала;

представление результатов работы.

 

Формирование УУД:

Познавательные, регулятивные, коммуникативные

 

 

Регулятивные контроля (самоконтроля), коммуникативные

 

 

 

 

Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      

 

 

 

 

 

Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

П

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И

 

 

 

 

 

 

 

 

 Nyt on kevät, sää on vaihteleva. Monet ihmiset ovat sairaita.

Nyt me kuuntelemme  dialogeja, mitä potilaita vaivaa  ja täydennämme taulukkoa. Työskennellään ryhmissä.

 

Potilaan nimi

Mikä vaivaa?

Minä päivänä potilas tulee?

Mihin aikaan potilas tulee?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nyt tarkistetaan!  Kuka haluaa kertoa potilaasta? Onko se oikein?

 

Nyt on  toinen tehtävä. Pöydillä on dialogi, jossa on meidän sanoja.  Nyt me luemme ja teemme tehtävää. Onko lause oikein vai väärin?  Työskennellään itse. Teillä on 2 minuutia.

 

Oikein vai väärin?

 

1.      Maritta on sairas.                                                                      

2.      Potilas ei syö mitään.

3.      Hänen täytyy ottaa lääkkeitä 7 päivää.

4.      Pojalla on yskä.

5.      Hän menee lääkäriin viikon kuluttua.

 

Vaihdetaan paperia.

Tarkistetaan  taululta ja arvostetaan. Teillä on 1 minuutti. Kenellä oli virheitä? Kenellä on viitonen? Kenellä on nelonen? Kenellä on kolmonen?

 

Nyt katsotaan video ilman ääntä.

Luulkaa, mitä ihmistä vaivaa? Mitä  lääkäri sanoo?

Katsomme taululle. 

 

Käsitellään video.Tulkaa taululle ja kirjoittakaa sanat.

Mitä ihmistä vaivaa? Mitkä oireet hänellä on? Mitä lääkäri sanoo?

 

Katsotaan vielä kerran ja tehdään dialogeja, valitkaa kuka on potilas? Kuka on lääkäri? Teillä on 2 minuuttia.

 

 

 

Ja nyt me tarkistamme. Kuka haluaa esittää?

 

 

 

Lapset,  nyt te olette päteviä lääkäreitä ja voitte antaa neuvoja itse.  Mitä te voitte neuvoa, jos kurkku on kipeä?

Jos on palohaava ?

Jos joku on allerginen kissalle?

Jos on unettomuus?

Jos on väsymys?

Jos pää on kipeä?

Jos on sokeritauti?

 

 

 

 

 

Työskentelevät ja täydentävät taulukkoa.

 

Приложение 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kertovat potilaista

 

 

 

Oppilaat lukevat. 

 

Приложение 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 4

 

 

 

 

 

 

Tekevät dialogeja

 

 

 

 

 

Esittävät dialogeja

 

 

 

Tekevät  tehtävää

 

Приложение 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V. Разъяснение домашнего задания и рефлексия.

Цели: рефлексия, подведение итога работы, постановка задач на сл. уроки.

Формирование УУД:

Регулятивные оценивания (самооценивания), коммуникативные

Познавательные, регулятивные, коммуникативные.

 

 

Ф

Kotona teidän täytyy tehdä valintatehtävä.

Kirjoita viesti ystävälle, että sinä olet sairas tai

anna neuvoja, jos ystävällä on flunssa.

 

Palataan sunnitelmaan. Olemmeko me tehneet kaikki? Pidittekö te tunnista? Mistä piditte enemmän? Teillä on kortteja. Merkitkää_ mitä ajattelette oppitunnista.

 

 

 

 

Lapset saavat kotitehtävän

 

 

Приложение 6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал
Скачать материал
