Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок украинского чтения в 1 классе на тему "Украинская народная сказка "Лисичка та Журавель"

Урок украинского чтения в 1 классе на тему "Украинская народная сказка "Лисичка та Журавель"


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»


Мета: формувати навички правильного, свідомого читання, збагачувати словниковий запас учнів;

вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати увагу, пам'ять, мислення, виховувати гостинність, порядність, почуття поваги до людей, вміння дружити.


Хід уроку

І. Організаційний момент

  1. Привітання гостей.

  2. Настрій.

  • Покажіть свій настрій за допомогою позначок. Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.

  • А він і не може бути іншим, адже сьогодні ми здійснимо подорож у казкову країну.

  • Яким має бути наш урок?

  • (Цікавим, трохи казковим, навчальним)

  • А якими будемо ми?

  • (Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)


ІІ. Повторення (мікрофон)

  1. Наш урок почнемо з повторення.

    • З чого складається наше мовлення?

    • З чого складаються речення?

    • З чого складаються слова?

    • На які групи поділяються всі звуки?

    • Чим відрізняються голосні від приголосних?

    • Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть.

    • Які бувають приголосні?

(тв-м, дзв.- гл., парні – непарні)

    • Яку букву вивчали на попередньому уроці? (ж)

    • Що про неї знаєте? Які звуки позначає?

    • Як в українській мові вимовляється [ж] ?(чітко, дзвінко)


  1. Щоб дістатися до казкової країни, нам потрібно перейти через річку місточком скоромовок і чистомовок. Давайте пригадаємо , які скоромовки і чистомовки ви знаєте.

    • Чітко вимовляємо звук [ж] у чистомовці.

Жу-жу-жу – з другом я дружу,

Жа-жа-жа – дай мені коржа,

Іж-іж-іж – пиріжок на всіх розріж,

Жи-жи-жи – нашу дружбу бережи.

  • Скоромовки. Згадайте вивчені скоромовки про …(малюнки тварин)


    • Лис у лісі заховався.

    • Бурі бобри брід перебрели.

Забули бобри забрати торби.

    • Дві ґави зранку гасали по ґанку,

ґави просили на ґанку сніданку.

    • В чаплі чорні черевички,

чапля чапа до водички.

    • Хитру сороку спіймати морока,

а на сорок сорок сорок морок.

- Молодці, ви гарно пройшли через місток скоромовок і чистомовок.


3. Складова таблиця.

- Щоб гарно читати, треба розчитатися.


А

О

У

И

І

Е

Я

Г


ГО

ГУ

ГИ

ГІ

ГЕ

ГЯ

Л

ЛА

ЛО

ЛУ

ЛИ

ЛІ

ЛЕ


В

ВА

ВО

ВУ


ВІ

ВЕ

ВЯ

Н


НО

НУ

НИ

НІ

НЕ

НЯ


  • Прочитайте. Які склади, які були пропущені?

  • Складіть з них слово. (галявина)

  • Так, ми на казковій галявині.

А з чим асоціюється слово «казка»? (Асоціативний кущ)

(мама, бабуся, школа, доброта, чарівність, дитинство)



КАЗКА



  • От зараз ми і перевіримо, чи знаєте ви казки?


  • Сів на віконечку,

Як маленьке сонечко.

Від діда з бабусею утік,

Побіг у ліс і раптом зник

(колобок)

  • Знесла яєчко золоте.

Зраділи дуже дід і баба.

Ви, діти, знаєте її?

Та це ж (курочка Ряба)

  • В`ється річка – невеличка,

Й хлопчик у човні сидить.

З берега матуся кличе,

Щоб обідом пригостить. (Івасик-Телесик)

  • Хто вигнав мишенят Круть і Верть з-за столу?

(Півник)



  • Молодці, я бачу ви знаєте казки. А звідки вони взялися?

  • Ми не знаємо автора. Вони дійшли до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому мають назву – народні.


Фізкультхвилинка


ІІІ. Нова тема

  1. Повідомлення теми уроку.

  • Сьогодні ми будемо працювати над українською народною казкою «Лисичка і Журавель»

  • Чи дружать ці тварини?

  • Із цієї казки ми дізнаємось, чому Лис, не приятелює з журавлями.

  1. Словникова робота.

  • Спочатку повчимося правильно, чітко, виразно читати слова і правильно вимовляти звуки [ж] і [ж’] у цих словах.

біжить

лежить

дружити

подружитись

журавель

журавлик

журавлиний

покажи

покажіть

розкажи

розкажіть


  • читання вчителем

  • хором

  • ланцюжком

  • у прискореному темпі


  1. Читання казки вчителем. (Зараз я прочитаю цю казку, а ви уважно послухайте)

  2. Переказ учнями . Що було далі?

  • Які ж дійові особи в казці?

  • Чи вдалося лисичці перехитрити журавля?

  1. Просмотр казки (відео)

  • А тепер давайте уважно подивимось цю казку.

«Довідкове бюро»

Призволяйся – пригощайся

На гостини – в гості

Погордувати – поставитися до когось зневажливо, презирливо.

Облизня спіймати – залишитись ні з чим


Фізкультхвилинка

  1. Вторинне сприйняття казки.

а) А тепер приготуйтеся до самостійного читання казки. Читаємо напівголосно. Готуємось до виразного читання.

б) Читання ланцюжком.

в) Вибіркове читання.

- Прочитайте, якими словами запрошувала Лисичка Журавля?

- Знайдіть, як саме пригощала Лисичка Журавля?

г) Робота з малюнком.

- Роздивіться малюнок. Знайдіть і прочитайте, до якого уривку казки цей малюнок.

7. Аналіз казки

- Чи добре вчинила Лисичка?

- Як Журавель віддячив Лисичці за її глузування?

- Чи може тривати дружба між Журавлем та Лисичкою?

(друзі так не поступають)

  • Хто вам більше сподобався? Чому?

  • Прочитайте риси характеру.

  • Які відносяться до Журавля, а які до Лисички?

Добрий

Хитра

Нещира

Довірливий

Ввічливий

Улеслива

Чемний

  • Чому вчить ця казка?

    • бути щирим зі своїми друзями

    • вміти дружити

    • ділитися з ними тим, чим можеш

    • завжди говорити правду

    • бути гостинними, щедрими

  • Український народ склав про дружбу багато пісень, віршів, прислів’їв.

Попрацюйте в парах. З’єднайте частини прислів’їв стрілками, прочитайте їх.


Не той друг, хто медом маже , а злих стережись.

Яке частування, а той, хто правду каже.

З добрим дружись, таке й дякування.


  • Яке з цих прислів’їв може бути заголовком до казки? Доведіть свій вибір.

8.Технологія «Прес»

- Прочитайте твердження: «Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисичці»

- Висловіть свою думку, поясніть вашу точку зору. Починайте зі слів: «Я вважаю, що…, тому що…» Наведіть докази.

- Яку позицію ви оберете – ваша справа, але пам’ятайте, що відповідати злом на зло не варто.

Висновок:

Отже, таким чином…


ІV. Підсумок уроку. (мікрофон)

  • Уявіть, що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про побачене і прочитане.

  • Чи були герої казки гостинними?

  • Що б ви порадили героям казки, щоб вони стали друзями?

  • Про кого з наших героїв ці прислів’я?

Не копай іншому ями – бо сам у неї впадеш.

Є в глечику молоко – та голова не влазить.

- Як би ви вчинили на місці героїв казки?

- То чого вчить нас ця казка? (вміти дружити)


Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружити з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно й тобі. Ми повинні пам’ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Пам’ятати, що зло – тимчасове, а добро – вічне.

На кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні?»

    • Казка вчить нас бути гостинними? (так)

    • Ми повинні бути такими. як Лисичка? (ні)

    • У кожного повинні бути друзі? (так)

    • З друзями потрібно бути доброзичливими? Чуйними? (так)

Ось і уроку кінець. Я думаю кожен з вас зробить з нашого уроку висновок. Дякую за роботу.hello_html_m4d466bb7.png


Автор
Дата добавления 15.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Конспекты
Просмотров412
Номер материала ДВ-454640
Получить свидетельство о публикации
