Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок украънськоъ лытератури з теми "Особливості літературної казки, її відмінності від народної"

Урок украънськоъ лытератури з теми "Особливості літературної казки, її відмінності від народної"

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Цели конкурса: повысить интерес учеников к математике, усилить внутреннюю мотивацию, веру в себя и свои силы. Ученики отвечают на задания прямо на сайте конкурса, учителю не нужно распечатывать задания. Для каждого ученика конкурс по математике «Поверь в себя» - это прекрасная возможность проявить себя и раскрыть свой потенциал.

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/

  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Урок №1

Тема. Особливості літературної казки,

її відмінності від народної.


Мета: з′ясувати особливості літературної казки як жанру, викликати інтерес до читання літературних казок; розвивати навички самостійного читання, осмислення та роботи з текстом; виховувати любов до книги; запобігати погіршенню здоров′я дітей.


Обладнання: тексти «Народна казка», «Літературна казка», таблиці «Казка», «Так - ні».


Тип уроку: засвоєння знань і формування вмінь ( за технологією розвитку критичного мислення)


Хід уроку

І. Виклик

Повідомлення теми, мети уроку.

Прийом «Так - ні».

( Учитель зачитує твердження, які починаються словами «Чи правда, що…».

Учні заповнюють табличку, ставлячи «+» чи «-» )


1

2

3

4

5

6














1) Чи вірно, що літературна казка має одного автора – письменника?

2) Чи правда, що в літературних казках дійовими особами можуть виступати рослини?

3) Чи правда, що літературні казки незмінні?

4) Чи правда, що літературна казка завжди цілком оригінальна?

5) Чи правда, що літературна казка завжди зображує неймовірні пригоди вигаданих казкових героїв?

6) Чи правда, що літературна казка може бути у віршовій формі?


ІІ. Осмислення


  1. Слово вчителя.

Ми з вами познайомилися з казками, які складав народ і передавав з уст в уста, від покоління до покоління протягом сотень років. Але коли виникло письмо, письменники теж зайнялися складанням казок. Звичайно, взірцем для них були фольклорні твори. Однак багато чого вони внесли й самі. Хто складав казки й чому, чим відрізняється літературна казка від народної – дізнаємося сьогодні на уроці.


  1. Робота з текстами «Народна казка» і «Літературна казка». ( Учні працюють парами, перед ними 2 тексти, які треба порівняти. Однакове в обох текстах підкреслюють зеленою пастою, відмінне – синьою.)


  1. Динамічна хвилинка.


  1. Прийом «Порівняльна таблиця».

( Перед кожним учнем лежить таблиця «Казка». Клас обговорює, що треба записати в кожну з колонок, підтверджуючи відповіді цитатами з текстів )


ІІІ. Рефлексія. Оцінювання

  1. Повернення до прийому «Так - ні».

( Учитель знову зачитує твердження. Учні заповнюють третій рядок таблиці «Так - ні». Взаємоперевірка робіт. Обговорення відповідей. Оцінювання учителем.)


  1. Індивідуальна робота. Дати відповіді на питання:

  • У чому особливість літературної казки?

  • Які ваші найулюбленіші літературні казки? Чому саме такі ?


ІV. Домашня робота.

Прочитати за підручником біографію І.Франка,

прочитати та переказати одну з казок зі збірки «Коли ще звірі говорили»

( за бажанням ).




Додатки до уроку

Додаток 1


Текст «Народна казка»


Казки — улюблена тема будь-якого школяра. Їх люблять як діти, так і дорослі. Чим же вони так привертають до себе увагу? Що в них особливого? Передусім те, що в них завжди перемагає добро, вони мають цікавий зміст, їхні герої часто наділені над­людськими можливостями, а тварини, як люди, уміють розмовляти. У казках засуджується жадібність, жорстокість, висміюються ле­дачі люди, боягузи й дурні, а прославляється працьовитість, муж­ність і мудрість.

Казка — один із найдавніших видів усної народної творчості.

Казка — усне народне оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні. Вигадка в ній пов'язується з життям людини, з її мріями про кращу долю.

Дійовими особами (їх ще називають героями, або персонажами) в казках найчастіше бувають люди, тварини, рослини та явища природи.

Які ж іще особливості мають казки? У них часто є чудодійні предмети: скатерка – самобранка, шапка – невидимка, меч – младенець, чарівна паличка, жива та мертва вода, чоботи – самоходи тощо. Казкам властиві трикратні повтори: наприклад, у казці «Мудра дівчина» пан тричі дає Марусі непосильні завдання.

Казки за змістом поділяють на кілька груп:



Про звірів

побутові

фантастичні

Дійові особи – звірі, птахи, риби – розмовляють, поводять себе, як люди («Котик і Півник»)

Дійові особи – бідний селянин, кмітливий солдат, пан, вередлива жінка – показані в повсякденному житті («Мудра дівчина»)

Дійові особи наділені чудодійною силою, тут зображені незвичайні події в повсякденному житті («Летючий корабель»)



Які ж іще ознаки мають казки? У них часто трапляються чудодійні предмети: скатерка-самобранка, шапка-невидимка, меч-кладенець, чарівна паличка, жива і мертва вода, чоботи-самоходи. Казкам властиві трикратні повтори: наприклад, у казці «Мудра дівчина» пан тричі дає Марусі непосильні завдання.



Казки мають просту будову: типовий початок (зачин), основна частина й кінцівка. Часто вони починаються зіц слів: «Жили-були…» До казки можуть входити невеликі пісні, прислів’я, приказки.

Додатки до уроку

Додаток 2


Текст «Літературна казка»


Окрім народних казок, є й такі, що складають письменники, їх називають літературними. Здебільшого їх створюють на осно­ві народних казок. Такими є казки із збірки І. Франка «Коли ще звірі говорили», одну з яких («Фарбований Лис») ви обов'яз­ково прочитаєте.

Як і в народних казках, дійовими особами в літературних казках є люди, тварини й рослини. Проте ці казки мають і свої особливості. Народні казки побутують в усній формі, а літера­турні — у писемній, тому вони незмінні, не мають різних варі­антів, як у фольклорі. Літературна казка може бути як прозо­вою, так і віршованою.

Літературна казка — це авторський художній твір у про­зовій чи віршованій формі, заснований на фольклорних джере­лах, але може бути й цілком оригінальний. Це твір переважно фантастичний, у ньому зображуються неймовірні пригоди вига­даних або традиційних казкових героїв.

У початкових класах ви вже читали казки літературного по­ходження Наталі Забіли, Марійки Підгірянки, Олександра Пуш­кіна та Петра Єршова.

До визнаних майстрів казок, окрім Івана Франка, належать Ле­ся Українка, Василь Симоненко, Всеволод Нестайко, Ганс Крістіан Андерсен, Шарль Перро, брати Грімм, Олександр Пушкін та ін.

Ви, напевно, читали всесвітньо відомі казки «Буратіно», «Казку про рибалку та рибку», «Попелюшка», «Кіт у чоботях», «Дюймовочка», «Снігова королева», «Гидке каченя», «Хлопчик-Мізинчик», «Білосніжка й семеро гномів». За мотивами цих казок знято багато кіно- і мультфільмів.

Ми пропонуємо вам прочитати літературні казки українських авторів. Вони по-своєму чарівні й захопливі. То ж читайте й на­солоджуйтеся!
















Додатки до уроку

Додаток 3


Порівняльна таблиця «Казка»


Народна казка

Літературна казка

Визначення

Визначення






Автор

Автор





Дійові особи

Дійові особи






Форма існування

Форма існування





Різновиди казок

Різновиди казок






Будова

Будова





Приклади казок

Приклади казок










Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy
