Цілі уроку
освітня: повторити поняття і зміст похідної, основні правила її обчислення, вчити застосовувати метод похідної для запису деяких визначень і законів фізики, вчити вирішувати завдання з фізики, використовуючи похідну;
• виховна: виховувати вміння працювати в групах, тактовно оцінювати діяльність однокласників, аналізувати їх роботу; підвищувати інтерес до фізики та математики як до навчальних предметів,патріотизм.
• розвиваюча: розвивати самостійність мислення, вчити застосовувати наявні знання в новій ситуації, аналізувати отриманий результат.
Тип уроку: інтегрований, урок застосування знань
Обладнання: Мультимедійний екран, картки з тестами, картки із завданнями з фізики.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Учительматематики: Добрий день. У нас сьогодні незвичайний урок. Він буде поєднувати математику з фізикою. Тему уроку ми поки не розкриємо, ми хочемо, щоб ви самі розгадали її. Тож почнемо. Ви отримали завдання повторити закони , правила і визначення з фізики та підготували дз по алгебрі. Вибірково перевіряю зошити.
Перед вами кросворд. Слово, яке виділено і яке ви повинні розгадати буде ключовим в нашій темі уроку.
1.Український вчений першим зробив знімок кісток руки доньки із використанням X-променів, які через 12 років були запатентовані як «рентгенівські».(рисунок 1)
2.Видатний англійський фізик,прізвищем якого названі закони механіки
3.Довжина траєкторії
4.Одна із основних характеристик руху
5.Що визначає положення тіла у вибраній системі відліку
6.Розділ фізики в якому вивчається рух та сили
Рисунок
7.Наука, яка вивчає закономірності явищ природи, склад і будову матерії,закони руху.
-
1. П
у
л
ю
й
2.Н
ь
ю
т
о
Н
3.ш
л
я
х
4.Ш
в
и
д
к
і
с
т
Ь
5.к
о
о
р
д
и
и
н
а
т
и
6.м
е
х
а
н
і
к
а
7.ф
і
з
и
к
а
-
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
- Ви відгадали ключове слово "похідна". Але повернемося до початку нашого уроку. Згадаймо, що перед нами стояло завдання сформулювати тему уроку, використавши це слово. Отже, чим ми будемо займатися на уроці? (Вирішувати завдання на знаходження похідної.)
- А які завдання? Тобто тема нашого уроку "Застосування похідної при вирішенні фізичних завдань"
Сформулювати цілі
- А тепер давайте заглибимося в історію виникнення диференціального числення. Про це нам повідає ...
Отже, тема уроку "Застосування похідної при вирішенні фізичних завдань", але перед тим, як перейти до вирішення завдань, потрібно повторити теорію кінематики, силу струму, гармонійні коливання – це було ваше домашнім завданням. Оцінювати ми Вас будемо смайліками.В кінці уроку ми порахуємо ваші смайлики та поставимо оцінки по 2 предметам.
Вчитель фізики - Перед тим, як перейти до вирішення завдань, давайте повторимо теоретичні питання кінематики, силу струму, гармонійні коливання – це було ваше домашне завдання.
1. Що таке миттєва швидкість?
2. Що таке прискорення?
3. Записати рівняння залежності координати від часу для рівномірного руху x (t) = x0 + vt
4. Записати рівняння залежності проекції вектора переміщення від часу для рівномірного руху sx (t) = vxt
5. Записати рівняння залежності координати від часу для рівно перемінного руху x (t) = x0 + v0xt + axt2 / 2
6. Записати рівняння залежності проекції швидкості від часу для рівно перемінного руху vx (t) = v0x + axt
7. Записати формули проекції переміщення для рівно перемінного руху sx (t) = v0xt + axt2 / 2
8. Сила струму i(t)=q'(t)
9.Кутова швидкість ω(t) = φ'(t)
10.Закон електромагнітної індукції
11.2 закон Ньютона F=mx’‘
12.Кінетична енергія Ek=2
Вчитель математики : Тепер пригадаємо правила знаходження похідних ( на слайдах та таблиця)
3х2; х-7 ; ;е 4 ; ; ; 5х3 -1; 6х-2х2; 2х ; 36х; ; ах
4.Робота в групах
I група.
Тема: «Прямолінійний рух матеріальної точки»
Що таке матеріальна точка? Чому в більшості задач в механіці розглядають не якесь конкретне тіло, а матеріальну точку?
Точка рухається по координатній прямій відповідно закону x(t)= t²+t+2, де x(t) – координата точки в момент часу t (час вимірюється в секундах, відстань в метрах). В який момент часу швидкість точки буде рівна 5 м/с?
Координата точки, яка рухається прямолінійно змінюється по закону
x(t) = -2t3 +35 t2 -225 t. Запишіть рівняння залежності швидкості та прискорення від часу. Через скільки секунд після початку руху рух точки зупиниться?
II група. Тема: «Механічні коливання»
Що таке коливання? Які коливання називають гармонійними?
При гальмуванні маховика за t секунд він повертається на кут φ (t)= 6 t- t² радіан. Знайдіть кутову швидкість ω обертання маховика в момент часу t=1с. (φ (t)- кут в радіанах, ω(t)- швидкість в рад/с, t- час в секундах).
Тіло бере участь в гармонійних коливаннях, які відбуваються за законом :
х(t)=0,5 cos (2t +). Записати рівняння зміни його швидкості та прискорення від часу. Чому дорівнює координата, швидкість та прискорення тіла в момент t=0,5 с?
III група.Тема: «Закон електромагнітної індукції».
Сформулюйте закон електромагнітної індукції. Застосування закону в роботі генератора змінного струму.
Рамка площею 200 см2 обертається з с циклічною частотою в однорідному магнітному полі з індукцією 0,4 Тл. Напишіть формули залежності магнітного потоку та ЕРС від часу, якщо при t = 0 нормаль до площини рамки була паралельна вектору . Які значення цих величин в момент часу t = 4c?
IV група.
Тема: «Динаміка. II закон Ньютона. Енергія. »
Сформулювати та записати II закон Ньютона. Які види механічної енергії знаєте? По яким формулам їх можно знайти?
Знайдіть силу, яка діє на тіло масою 2 кг, яке рухається за законом , при t = 2с.
Матеріальна точка масою 1 кг рухається за законом . Знайдіть:
а)Силу, яка діє на точку; б)Кінетичну енергію точки через 3с після початку руху.
Через 15 хвилин Учні кожної із груп відповідають на питання і записують задачі на дошці, а інші учні в конспект задачі . Оцінюємо учнів(Всю групу)
5.Підсумок уроку Д/з ₰3 стор 30№9,10вр№11(3,4)
Вчитель фізики:- Ми сьогодні повторили застосувань похідної в фізиці, але можливості застосування похідною набагато ширше, в чому ми сьогодні і переконалися: її можна застосовувати при вивченні багатьох питань по динаміці, так само при вивченні електромагнітних явищ, в оптичних явищах, при вирішенні завдань з ядерної фізики . Ті питання, які ми сьогодні розглянули, допоможуть вам при вирішенні завдань з математики та фізики на іспитах.
Вчитель математики: А я хочу закінчити наш урок висловлюванням російського вченого Михайла Васильовича Ломоносова, в якому як нам здається, ми сьогодні переконалися
«Сліпий фізик без математики» «Слеп физик без математики»