Открытый
урок в 6 классе
Тема урока «Happy
times»
Цели:
-
развитие навыков диалогической и монологической речи
-
развитие навыков работы с информацией
-
развитие умений письменной речи
-
развитие познавательного интереса к английскому языку за рамками урока
-
развивать навыки самонаблюдения, самоконтроля и самооценки
Задачи:
-
освоить во всех видах речевой деятельности новый грамматический материал
-
освоить образование порядковых числительных
-
знакомство с аббревиатурами, характерными для сообщения личного характера
Оборудование:
компьютер, интерактивная доска, плакат «Числительные», заготовки для оформления
приглашений, ватман, карандаши, фломастеры.
Ход урока:
1. Организационный
момент
- What day is it today? What date is it
today? Is everybody present and ready for the lesson? How are you? Today we
start the 2a module “Here we are!” and the 1st part 2a “Happy
times”.
2. Введение нового материал.
- Look at the
pictures. What can you see? About what we will speak today? You are right.
These are invitation cards.
- Let’s read these
cards.
- №1а вопросы
3. Развитие
навыков узнавания и использования элементарных аббревиатур
- упр 1b + слайд
- In abbreviations
you can see days of the week. Listen and repeat.
- упр. 2а слушаем
и повторяем
What’s your
favourite day of the week?
Where does Janet
have her birthday party?
What holiday will
people celebrate if they receive invitation B?
Is Phillip Taylor
a school student?
What is the
subject of Clair’s e-mail?
When and what time
should Sara come to the party? And what day of the week will it be?
4. Введение нового
грамматического материала «Числительные».
- How many days
are there in the week? How many days are there in a month?
- 7 and 30 are
numerals.
- All of you know
cardinal numerals (количественные числительные). Look at the
blackboard. These are ordinal numerals (порядковые числительные).
- Listen and repeat. Упр. 3а
(Далее объяснение
правила образования порядковых числительных на русском языке по таблице)
- Особенности
правописания - слайд
- упр 3b
- задание на экране
интерактивной доски (слайд)
Write the ordinal
numbers. Open your exercise books write down the date and form the ordinal
numbers.
One –
__________________
Three –
_________________
Six –
__________________
Five –
_________________
Nine –
_________________
Twelve –
________________
Twenty –
________________
Thirty-three –
______________
Check yourself
(слайд – проверка, самоконтроль)
5. Let’s play a word
game “What is there in the box?”(слайд)
- make up word
combinations with numerals, for example: the 3d of June, the 5th of November.
6. Повторение и
активизация в речи слов, обозначающих времена года и название месяцев (слайд)
- упр.4а и 4с
- When do you
start your school?
- At what time do
you start your school?
9 часов, 12 часов,
5 часов.
8. Ведение нового
лексического материала «Время по часам»
- We use numerals to
tell the time. Look at ex.5. Listen and repeat.
- Look at the
clock. What’s the time?
- ex. 5b
9. Развитие
навыков употребления предлогов
- When we say
about the time we use prepositions (предлоги). Find in the invitation the
time. (at 17:30, 6 pm, at 5:45, at 8 pm)
- ex.6. we use
“at” when we speak about the time, we use the preposition “on” when we speak
about days of the week. And we use “in” when we speak about months, seasons,
years and in such expressions as “in the morning/ evening/ afternoon”, but we
sat “at night”.
- Complete the
sentences with on/in/at. (слайд)
Goodbye! See you
___ Saturday.
I usually get up ___
8 o’clock in the morning.
What are you doing
___ Thursday evening?
My granny’s
birthday is ___ February.
I like to look at
the Moon ___ night.
We often go to the
beach ___ summer.
Let’s meet ___
6-30 tomorrow evening.
(слайд – проверка, самоконтроль)
- So answer my
questions:
When is your
birthday? How old are you? How many sisters or brothers have you got?
- Make up
dialogues with your partner. You can find the scheme on your tables.
- who wants to
tell us your dialogue?
10. Мини – проект
Now you know a lot
about your classmates. Let’s draw a calendar to show your birthdays.
11. Подведение итогов урока
- Did you like our
lesson? (тучка или солнышко). What was new?
What was interesting?
11. Домашнее задание – draw an
invitation post card to invite your friend to your birthday party. And ex.1c, p.16