План-конспект
открытого урока
английского языка в 9 классе
по теме: «Выбор профессии»
Учитель: Мельникова Юлия Константиновна
2016 г.
Тема: «Choosing a career» (Выбор профессии)
Цель урока: формирование коммуникативных умений по проблеме выбора
профессии.
Задачи:
Учебные: - совершенствовать произносительные
навыки;
- активизировать в речи
лексические единицы по теме урока;
- практиковать умение вести
диалог;
- способствовать формированию
навыков монологического
высказывания по теме урока.
Развивающие: - развивать мышление, память,
языковую догадку;
самостоятельность мышления;
Воспитательные: - воспитывать уважительное
отношение к различным
видам
профессиональной деятельности; уважение к
труду;
формировать культуру общения.
Методы: индивидуальная и парная работа, аудирование, чтение
информации.
Оборудование: мультимедийный проектор, экран,
ноутбук, CD диск, презентация по
теме урока.
Ход урока.
1. Организационный момент.
- Good morning, boys and girls. I’m
glad to see you. Take your seats and get ready for the lesson. So, let’s start.
- Write down the date, please. (Запишите число, пожалуйста)
2. Речевая зарядка.
Чтение стихотворения I want to be (слайд № 1)
I Want to Ве
Some people often say to mе:
"Have уоu decided what уоu want to bе?"
I usually answer, "I don't know,"
But it isn't really so.
I want to win аn Olympic race,
I want to see the Earth from space,
I want to travel to Katmandu
I want to bе rich and famous, too.
I want to bе оn Hollywood's screen,
I want to invent а new machine,
I want to bе very clever and wise,
I want to win the Nobel prize.
- OK. What is this poem about?
P.: - It’s about one person who
doesn’t know what profession to choose.
T.: - Well, that’s right. And now
tell me the theme of our lesson - …
P.: - “Choosing a career” (Исходя из стихотворение дети выводят тему урока)
T.: - Good, look at the screen now. (Слайд № 2)
- Here is a proverb. There is a name
of a profession here. (Пословица с названием профессии, которую учащиеся пытаются узнать)
Every man is a blacksmith of his
fortune. – Всякий человек своему счастью кузнец.
- Of course, this profession is the profession of the
past. Name different professions of our time or maybe of the future. (Назовите современные
профессии)
(Слайд № 3):
Psychologist, accountant, lawyer,
ecologist, doctor, computer programmer
- OK, good for you, let’s continue
working.
3. Актуализация лексических единиц.
(Слайд № 4)
- Who does what? Match each job with
its description. (Соотнесите
название профессий с их описанием)
1 D, I 2
C 3 F 4 E 5 B 6 A 7 G 8 K 9 O 10 H 11 J 12
L 13 M 14 N
Fill – пломбировать, extract – удалять (о зубе)
- detective
- secretary
- stewardess
- postman
- reporter
- teacher
- architect
- carpenter
- cobbler
- dentist
- explorer
- novelist
- photographer
- plumber
|
- works in a school
- writes articles for a newspaper
- types letters and answers the phone
- works for police
- brings letters to your home
- brings food for the passengers in a plane
- designs buildings
- fills and extracts teeth
- investigates crimes
- travels in order to make discoveries
- works in wood
- writes novels
- takes photos
- repairs water pipes
- repairs boots and shoes
|
4. Практика монологической и
диалогической речи.
- Have you made up your mind about
what to do after school?
- What do you want from your career?
- What personal qualities should a
person of your profession have?
SB – ex.6, p.125, p. 124 (Слайд № 5)
(Дети говорят о своей будущей
профессии, кем они хотят быть и почему)
5. Практика в аудировании по
теме.
- Please, look again at the screen. (Слайд № 6)
- Write down the new words from the
slide before listening to the speakers. (Введение новых ЛЕ)
SB – ex. 5, p.125
Speaker 1 – an IT specialist:
confidence, patience, problem solving, communication skills
Speaker 2 – a dentist: clinical
skills, IT, problem solving, communication skills, initiative
Speaker 3 – an accountant: team
working skills, communication skills, patience, confidence, self-motivation to
achieve success
(Учащиеся слушают говорящих,
определяют их профессии, какие навыки и умения необходимы им на работе)
6. Домашнее задание.
- Thank you very much for your work.
I hope that you will do the right choice after the 9th form. But at
the next lesson we will speak about male and female jobs. (На следующем уроке мы поговорим о
мужских и женских профессиях).
Home task: SB – p.132-133 fill in the
gaps in the text (Прочитайте
текст и заполните пропуски)
7. Итоги урока.
So, what we know now:
- What skills are necessary for
different jobs? What qualities are valued? Is it difficult to choose the right profession?
(Подводятся итоги урока: что необходимо для выбора профессии, что ценится.
Выставляются оценки).
Источники информации:
1. УМК «Английский язык» для 8 класса
/ Кузовлев В.П., Лапа Н.М. и др., Изд-во: «Просвещение», 2010
г.
2. УМК «Английский язык» для 8 класса
/ Кузовлев В.П., Лапа Н.М. и др., Изд-во: «Просвещение», 2010
г.