Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Биология / Конспекты / Урок з природознавства, 5 клас. . Молекули. Рух молекул.
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Биология

Урок з природознавства, 5 клас. . Молекули. Рух молекул.

библиотека
материалов

Тема. Молекули. Рух молекул.

Мета: - навчальна: ознайомити учнів з поняттям «дифузія», пояснити рух молекул та явища дифузії, їхнє значення в природі та житті людини; 

- розвивальна: розвивати спостережливість, творчість, бажання досліджувати, формувати наукову картину світу, навички проводити досліди; 

- виховна: виховувати почуття відповідальності за колективну справу, товариськість, толерантність.

Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.

Обладнання: Інтернет-презентація за темою, зразки речовин (цукор, вугілля, вода, кам'яна сіль, фарба для малювання) моделі атомів та молекул, рисунки, зошити, підручник.

Очікувані результати: учні зрозуміють сутність і на власні очі побачать процес дифузії, особливості дифузії в газах та рідинах, зможуть пояснити причину цього процесу та його значення.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда:

- З чого складаються тіла?

- Як називається наука, що вивчає властивості та перетворення речовин?

- Які існують властивості речовин?

- В яких станах існують речовини в природі?

3. Допишіть визначення:

1) Речовини в газоподібному агрегатному стані не мають сталої _________ та легко _______ об’єм.

2) Речовини в рідкому агрегатному стані не мають сталої_________, але мають постійний об’єм.

3) Тверді тіла мають сталу форму та __________.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель.

Твердий, рідкий, газоподібний –

Чим різні, ну а чим подібні

Три стани різних речовин –

Чи то метали, чи бензин?


Візьмем, наприклад, звичну воду:

На сонці в жарку погоду

Чи на вогні під час кипіння

Молекули, немов на крилах,

Відірвані від рідини

Парують в синій вишині.


Сама ж вода в рідкому стані

Об’єм свій завжди зберігає,

А форму має геть мінливу

Посудини, в яку налили,

Бо всі молекули рухомі

І тісно зв’язані при тому.


Тому вода така текуча,

Хоч замерзає неминуче,

І при температурі нуль

Молекули, немов патруль,

Всі вишиковуються стрімко,

Ледь коливаються і чітко

Будують поверхи в ажурі

Природної архітектури.


Ось так з’являються сніжинки

А рух молекул – без зупинки.


  • Саме про молекули сьогодні на уроці піде мова та про їх рух.

(Повідомлення теми уроку)


ІV. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Наукове вивчення будови речовини почалося з одного випадкового відкриття, яке згодом назвали на честь дослідника. Англійський учений — ботанік Роберт Броун у 1827 р. спостерігав з допомогою мікроскопа спори рослин, розмішаних у краплині води. Частинки рухались у воді в хаотичному порядку. Довгі спостереження і дослідження переконали вченого, що причиною цього руху є рух молекул — дуже малих частинок, з яких складається вода і взагалі всі речовини.

Молекули перебувають у постійному безладному русі. Броун також установив, що при підвищенні температури рідини частинки починають рухатися значно швидше, тобто швидкість руху молекул зростає, і їхні удари на інші частинки стають частішими й сильнішими. Таке відкриття отримало назву «броунівського руху». Воно мало дуже важливе значення для вивчення будови речовини, бо показало, що тіла дійсно складаються з окремих часток — молекул і що молекули перебувають у безперервному та хаотичному русі.


Словникова робота. Молекула – це найменша частинка речовини, що визначає її властивості. Всі молекули однієї речовини однакові за розмірами, складом і властивостями.

Дослідницька робота. Порівняння цукру-рафінаду та цукрової пудри (смак, колір,розчинність).

Розгляд малюнків розташування молекул однієї речовини в різних станах.

Перегляд відеоматеріалу про різні стани речовини.


Учитель. Ми зрозуміли, що молекули реально існують і рухаються. Вони рухаються, як в твердих тілах так і в рідинах. Хаотично рухаючись, молекули однієї речовини заповнюють проміжки між найменшими складовими частинками іншої речовини. Це явище називається — дифузія.(Робота з підручником,

  • виписати визначення;

  • прочитати дослід та прокоментувати його.)

Проведення досліду з йодом та чаєм.

Висновки про дифузію:

  • молекули рухаються;

  • швидше дифузія відбувається в газах;

  • на дифузію впливає температура.


V. Узагальнення та закріплення знань

1. Робота з підручником ст..37, питання №1-6


VІ. Підсумки

Вправа «Мікрофон»


VІІ. Домашнє завдання: опрацювати §8.



Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ

Автор
Дата добавления 15.01.2016
Раздел Биология
Подраздел Конспекты
Просмотров578
Номер материала ДВ-342487
Получить свидетельство о публикации