Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок з природознавства "Органи чуття"
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 20 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 203 курсов со скидкой 40%

Урок з природознавства "Органи чуття"

библиотека
материалов


Тема: Органи чуття . Їх значення та гігієна


Мета: повчальна: познайомити з органами чуття людини та їх значенням в нашому житті, показати зв'язок органів чуття з головним мозком;

розвивальна: розвивати валеологічні навички;

виховна: виховувати дбайливе відношення до свого організму і здоров'я.

Обладнання: плакат із зображенням людини, таблиця, картки із зображенням предметів для дослідження органа зору, предмети для дослідів: апельсин, часник, кава, склянки із солодкою, солоною, кислою, гіркою водою, м’яч, зошити, аудіозапис, матеріал для презентації.


Хід уроку

  1. Організаційний момент

Учитель: Привітайте гостей,що до нас завітали.

Хочу чути, чого б ви усім побажали.

Учні: Всім присутнім зичим здоров’я та добра.

Учитель: А тепер до роботи приступати пора.

Давайте уявимо , що ми знаходимось не в звичайній класній кімнаті, а у дослідницькій лабораторіі. І щоб відповісти на всі питання нашого уроку , ми будемо проводити дослідження. Ви будете дослідниками . А хто такі дослідники ? Ви будете працювати по групах. ( Правила роботи в групах) Свої висновки ми будемо записувати у дослідницьку таблицю.

Девіз нашого уроку: Радість бачити і розуміти –є самий прекрасний дар людини. (Альберт Енштейн - німецький фізик)

  1. Основна частина.

Дослідницькі групи готові? А що ж буде предметом нашого дослідження ?

Що допомагає людині сприймати навколишній світ?Прийняти інформацію і правильно відреагувати на велике число подій, що відбуваються навколо. Хто ж вони наші помічники, без яких ми не можемо уявити свого життя. Це органи чуття( Слайд № 1)— органи, які нам допомагають пізнавати навколишній світ. Всього їх п'ять. Як вони називаються і яке мають значення ми сьогодні дізнаємось.

А допоможе нам ось ця дивовижна людина. (На дошці плакат із зображенням людини без обличчя). У цієї людини немає обличчя- немає вух, очей, рота, носа. А навіщо вони потрібні людині? Яке мають значення? Відповімо на ці питання.


Перша зупинка станція дослідження «Дослідження органа зору».

  • Діти, заплющіть очі. Скажіть, який предмет з’явився у мене на столі?(Вчитель дістає м’яч .)

  • Відкрили очі. Чому ви не змогли відповісти на моє питання?

  • Продовжуємо наше дослідження.

  • Кожна група отримає своє завдання. В конвертах предмети. Ви повинні роздивитися їх, розташувати по групах , пояснити чому ви так зробили.

Група 1. Розкладають предмети за кольором.

Група 2. Розкладають предмети за формою ( Трикутник , квадрат, круг).

Група 3. Розкладають предмети за розміром.( Ляльки)

Група 4. Розкладають малюнки із зображенням тварин. ( Рух ).

  • Отже, про що можуть розповісти очі? Завдяки зору ми читаємо книги, дивимось телевізор, милуємося природою.

Висновок. Очі – орган зору.(Слайд №3)

Очі прикріплюємо людині і кожен учень малює очі у зошит.

Записуємо дані у таблицю. ( Очі –орган зору. Здатність сприймати величину, форму, колір предметів, їх розташування та рух.)

В народі говорять « Краще один раз побачити ,ніж сто раз почути.»

Змогли б ми правильно сприймати навколишній світ без органів зору? 90 % всій інформації про навколишній світ ми отримуємо з їх допомогою.

  • Наші очі розташовані в очних ямках , захищені верхніми і нижніми віями. Вії захищають очі від сильного вітру та пилу. Брови заважають крапелькам поту , виступаючим на лобі , потрапляти в око. Якщо в око потрапила смітинка , то виступають сльози . Вони зволожують поверхню ока , змивають всі сторонні частинки і вбивають мікроби.

  • Подивіться як виглядає око. Слайд №4

Воно кругле, як яблуко. Його навіть так і називають — очне яблуко. У передній частині ока знаходиться кришталик. Він нагадує маленьке збільшувальне скельце, завдяки якому ми можемо бачити всі предмети чітко і ясно. Кришталик відображає все побачене на задню стінку очного яблука (сітківку), а звідти по особливому зоровому нерву інформація передається в мозок. Коли мозок отримав сигнал, ми бачимо те, на що дивляться наші очі. У кожному оці ми маємо 130 млн. клітинних палочок, завдяки яким ми бачимо світ у чорно-білому кольорі і 7 млн. клітинок-колбочок , завдяки яким ми бачимо все різнокольоровим. Лікарі- окулісти спостерігають за станом очей.

Цікавий факт.

Учень1. Вивчаючи властивості кришталика, арабські медики сотні років назад винайшли збільшувальну лінзу з скла. Так з'явилися окуляри, підзорні труби, біноклі і телескопи.

Учень2. Виявляється, ми можемо бачити тільки за наявності світла. Послухайте одну історію.

Російський солдат залишався дев'ять років в темному підземеллі Брестської фортеці. Він мав достатню кількість продовольства і води, але свічок і сірників вистачило тільки на чотири роки. П'ять років він провів в повній темноті. Відвикаючи від світла, він осліпнув.

Висновок: тепер ми знаємо, що до органів чуття відносяться орган зору. Які? (Очі.)

Очам потрібні відпочинок і гімнастика.

Фізкультхвилинка. Учень з першої групи проводить гімнастику для очей під музику .( Чайковський. Пори року . Квітень)

-Поморгайте 10сек. Заплющіть очі. Ще раз.

-Закрили очі і помасажували.

-Повторюйте рухи мяча очима.


Друга зупинка – станція « Дослідження органа слуху».

Вчитель пропонує дітям закрити вуха.

Що ви почули? А тепер відкрийте – звучить музика. Учитель робить музику тихіше та сильніше.

  • Що ви чули? Що вам допомогло почути музику? (Вуха.)Слайд №5. Отже , вуха - орган слуху.

Що ви ще можете почути за допомогою органу слуху? ( Людську мову,шум вітру, шелестіння листя, дзюрчання струмка...) Вчитель прикріплює людині вуха , а діти малюють . Записуємо в таблиці. (Вуха-орган слуху. Здатність сприймати звукові хвилі..)

Слайд № 6

-А як це відбувається?

-Ви думаєте, що у людини тільки два вуха? Ні, насправді їх не два, а шість. Тільки два видимих, а чотири невидимих, захованих усередині голови.

Зовнішнє вухо — вушна раковина. Сама вона нічого не чує, а тільки улавлює звук. Посеред вушної раковини є маленький отвір, звідки починається слуховий прохід, який закінчується барабанною перетинкою. Звук передається звуковими хвилями, дуже схожими на тих, які ми бачимо на воді. Ми починаємо чути в той момент, коли звукові хвилі досягають вуха і починають тиснути на барабанну перетинку, примушуючи її рухатися вперед і назад. Ці коливання передаються в середнє вухо, яке лежить по іншу сторону барабанної перетинки, а потім в третє вухо — внутрішнє і далі в мозок. Мозок за частку секунди переводить отриманий звуковий сигнал, і ви говорите собі: «Це плаче дитина», «Це звучить музика».

Цікавий факт.

Учень. При яскравому світлі слух загострюється, тому в концертних залах не гасять світло. А в темній кімнаті слабкі звуки майже не чутні.

Учень. Відомий композитор Бетховен, коли оглохнув, слухав музику за допомогою тростини, одним кінцем якої спирався на рояль, а інший її кінець він тримав в зубах.

Висновок. Тепер ми знаємо, що до органів чуття відносяться органи слуху. Які? (Вуха.)

Фізкультхвилинка. На кінчиках вушок знаходяться клітинки радості та пробудження. Щоб гарно вранці прокидатися можно виконувати такі вправи. Поліпемо вареники. Учень з другої групи проводить розминку.


Третя зупинка –станція « Дослідження органа нюху».

Дослід. Вчитель викликає декілька учнів і зав'язує очі. По запаху вони повинні визначити предмети( апельсин, духи, часник, кава), що знаходиться перед ними.

  • Скажіть, який орган вам допоміг визначити предмети по запаху? (Ніс, орган нюху.)

Слайд № 7.

Вчитель прикріплює ніс до обличчя людини , а діти малюють.

Записують в таблицю(Ніс- орган нюху. Здатність відчувати запахи.)

У середній частині носа знаходяться нюхові нерви. Вони відповідальні за нашу здатність відчувати різні запахи, тобто за наш нюх. Повітря, яке ми відчуваємо дратує закінчення цих нервів. Вони здатні розрізняти тисячі різноманітних запахів, причому про кожний запах в мозок передається спец. сигнал. Пахощі квітів , парфумів приносять нам задоволення. Запах їжі збуджує апетит.

Під час сильної нежиті ми перестаємо відчувати запахи. Це відбувається тому, що слизисті оболонки в носі розбухають і забиваються , перестають порушувати нюхові нерви. Давайте проведемо досвід.

Дослід.

  • Глибоко вдихніть через ніс і затисніть його.

Вчитель розбризкує освіжувач повітря і просить учнів вдихнути запах ротом, про при цьому ніс затиснутим.

  • Що ви можете сказати? (Запах майже не відчувається.)

Ось що відбувається під час нежиті, коли закладений ніс.

Не відчуваючи запаху, людина може завдавати шкоди своєму здоров'ю. Як ви думаєте, який? (Деякі запахи як би попереджають про небезпеку: витік газу, запах диму, забруднене повітря і так далі) Тому, щоб зберегти ніс старайтеся вберегти себе від застуди.

Цікавий факт.

Учень. Велика шкода наносить нюху куріння. Люди, що палять, набагато гірше розрізняють запахи, ніж ті, які не палять.

У деяких людей особливо розвинений нюх: у хіміків, аптекарів, харчовиків. Сліпі люди дізнаються назви газет по запаху.

Висновок. Ми з вами дізналися, що до органів чуття відноситься орган нюху. Який? (Ніс.) Для чого він потрібний?

Дихальна гімнастика. Вправа « Бегемотики»( потрогали животики – вдох-видох). «Надуй кульку»: вдихаємо- розводимо руки, кулька лопнула-видох. « Трубач»- повільний видох звук» п-ффффф»-5 раз.


Станція « Дослідження органів смаку».

Який орган допомагає дізнатися про приємну і неприємну їжу, гіркі пігулки?

Дослід.

Вчитель викликає чотирьох учнів (по одному представнику з групи). Дістає склянки з солодкою, кислою, солоною, гіркою водою. Подивіться, понюхайте, що ви відчули?( Нічого).

Спробувавши на смак воду, вони повинні визначити, що знаходиться перед ними.

  • Що нам допомагає розрізняти смак продуктів? (Язик.) Прикріплюють рот до обличчя. Діти малюють. Записують у таблицю.(Язик- орган смаку. Розрізняє смак їжі .)

Слайд №8

Тисячі маленьких виступів покривають весь язик. Вони називаються смаковими сосочками. У середині них знаходяться нерви, які передають сигнал в головний мозок і чоловік відчуває певний смак.

Цікавий факт.

Учень.Чи помічали ви, що кінчик язика найбільш чутливий до солодкого? Досить лизнути морозиво, і відразу дізнаєшся його смак. Край язика краще всього відчуває кисле, а його серединагірке.

Учень. Деякі професії вимагають ідеально розвиненого смаку. Дегустатори фахівці з розпізнавання ароматів — розрізняють понад 70 сортів вин, беручи на мову тільки одну краплю.

Інші по ковтку чаю визначають його сорт, звідки привезений, як був упакований, чи немає в ньому домішок.

  • Орган смаку грає велику роль в житті людей. Яку ? Визначати неїстівні продукти, зіпсовану їжу.

Висновок. Ми дізналися, що до органів чуття відноситься орган смаку. Який? Язик.) Для чого він потрібний?


Станція « Дослідження органів дотику»

Дослід. Вчитель викликає 4 учнів( Представники з кожної групи). Всі учні одягають по одній рукавичці. Вони повинні описати і вгадати предмети на дотик. Вчитель пропонує з закритими очима одному учню торкнутися до чайника з гарячою водою : по - перше, у рукавичці, а потім голою рукою, далі - склянку із холодною водою . ( Відчуває тепло і холод). Далі гребінцем торкається до руки другого учня. ( Відчуває біль). Іншому учню гладить руку сухим пензлем, а потім мокрим пензликом. Що відчув?( Сухість і вологу). Останній учень торкається до вати. ( Відчуває мякість ).

  • Як ви думаєте, що вам допомогло? (Орган дотику — шкіра.)

Слайд № 9

Шкіра — найважливіший орган чуття. Вона дає можливість відчувати жару і холод, сухе і вологе, гладке і пухнасте, біль . Нервові закінчення розташовані прямо під поверхнею шкіри. Вони посилають сигнали мозку про те, до чого ми торкаємось. Краще всього людина відчуває подушечками пальців, тому що в них зосереджена найбільша кількість нервових закінчень.

Наприклад сліпі люди читають торкаючись пальцями до паперу. Шкіра поєднує в собі такі якості, як міцність і пружність. Вона покриває всю поверхню тіла людини, виконує захисну функцію, оберігає від інфекцій. Запис у таблицю.(Шкіра - орган дотику. Здатність відчувати тепло, холод, біль). Вчитель прикріплює до рук людини квітку. Діти заповнюють таблицю і малюють квітку.

-А зараз подивіться на нашу людину. Що зявилося? Якою вона стала?

Сьогодні ви дізналися про те, яку роль у нашому житті грають органи чуття. Хто керує їх роботою? (Головний мозок.) Із зовнішнього світу ми сприймаємо інформацію у вигляді відчуттів. Цих органів чуттів 5. Які? Слайд №2.

- А можна сказати, який орган найголовніший? Всі органи чуття діють спільно. Вони допомагають і доповнюють один одного.

Для того, щоб вони гарно працювали треба за ними доглядати, дотримуватися правил гігієни, вести здоровий спосіб життя.

Давайте з вами складемо правила догляду за органами чуттів.

По - перше разом пригадаємо правила догляду за шкірою. ( Мікрофон).

Далі кожна група працює над окремим органом.( Гр.1- орган зору. Гр.2- орган слуху. Гр.3- орган нюху. Гр.4- орган смаку).

ІІІ. Підсумок уроку..

Спасибі всім дослідницьким групам. Чи сподобалось вам бути дослідниками? Що нового ви відкрили?

Читають слоган « Радість бачити і розуміти – самий прекрасний дар природи. А. Енштейн »

ІV. Домашнє завдання.

Скласти кросворд про органи чуття. Намалювати малюнки на тему :

« Дбайливе ставлення до органів чуття».



hello_html_7038b4fe.gif













Бережи очі

1.Читай і пиши тільки при гарному освітленні, але памятай , що ярке світло не повинно попадати в очі.

2. Стеж за тим , щоб книга або зошит були на відстані 30-35см. (Розмір від кінчиків пальців до ліктя).

3. Не читай лежачі та у транспорті.

4.Якщо довго читаєш , пишеш давай очам відпочинок через кожних 20-30 хвилин.

5.Роби гімнастику для очей.

6.Довго не працюй за компютером.

7.Сідай від екрана телевізора не ближче ніж на 2-3метра.

8. Не три руками очі ; можна занести смітинку або бактерії.

9. Якщо захворіли очі звертайся до лікарів-окулістів.




Вуха треба берегти


1.Захищай вуха від сильного шуму . Можна пошкодити перетинку і оглухнути.

2. Захищай вуха від сильного і холодного вітру. Можна захворіти.

3. Не колупай у вухах гострими і брудними предметами. Можна пошкодити слуховий прохід.

4. Давай відпочинок слуху. Будь у тиші.

5.Мий вушка кожен день. Чисть їх ватними паличками.

6.Якщо захворіли вуха звернись до лікаря.





Як зберегти нюх


1.Треба загартовуватися та берегти ніс від застуди.

2. Не лізти у ніс сторонніми предметами.

3. Не дихати забрудненим повітрям, не знаходитись у приміщенні де палять.

4.Мити ніс , користуватися чистими носовичками.

5.Не палити , тому що нюх у людей які палять псується.

6. Якщо довго не проходить нежить звернутися до лікаря.




Як берегти органи смаку


1.Не можна вживати сильно гарячу їжу, щоб не пошкодити язик та щічки.

2. Вживати тільки вимиті продукти.

3.Не брати до рота гострі предмети , можна поранитись.

4.Чистити зуби, язик 2 рази у день( вранці та ввечері).

5.Під час вживання їжі не розмовляти, можна прикусити язика.

6.Після вживання їжі прополоскати рот.





Правила догляду за шкірою.

1.Кожен тиждень мити тіло гарячою водою з милом.

2.Мити руки після забруднення.

3.Носити чистий одяг.

4.Старатися не ранити шкіру, не допускати опіків, обморожень






























Самые низкие цены на курсы переподготовки

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 50% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок", но в дипломе форма обучения не указывается.

Начало обучения ближайшей группы: 20 сентября. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (10% в начале обучения и 90% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru
