Урок з української мови у 1 класі
Тема: Професії.
Мета: засвоїти українські назви професій; вчити розповідати за сюжетними малюнками; стежити за мовленням; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: предметні малюнки, кольорові олівці, підручник, зошит з печатною основою.
Хід уроку
I. Організація уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Відтворити прислів’я.
Пр.ц. г.р. в.рн. .
Х.ч.ш .сти к.л.ч. - н. с.д. н. п.ч. .
М.л.ньк. пр..ц. кр.щ. з. в.л.к. б.зд.лл. .
III. Повідомлення теми і завдань уроку..
Сьогодні познайомимося із професіями людей, пограємо.
IV. Сприймання та усвідомлення нового матеріала.
1. Робота над віршем М.Познанської «Різні професії».(підручник,с.154)
а) Слухання вірша
-Про які професії йдеться?
б) Повторне слухання вірша.
-«Впіймайте» оплеском незрозумілі слова.
в) Вправа «Кращий перекладач»
-Пояснити незрозумілі слова і вирази,переклавши на російську мову.
г) Бесіда за змістом.
- Як зрозуміли рядки:
Муляр плечима
Торкнувся хмаринки?
- Чому треба придивлятися,як мебляр робить книжкову шафу?
- Про що дбає кухар?
- Ким ви мрієте стати? Розкажіть.
- Які професії у ваших рідних? Розкажіть.
2. Розповідь за малюнками (підручник,с.102-103).
- Розкажіть, люди яких професій зображені на малюнку? (будівельник,муляр,художник,столяр,кухар,швачка).
3. Практична робота у зошиті.
- Дізнайся, хто ким мріє стати. Розкажіть.
4. Робота над віршем.
а) Бесіда.
- Чиєю працею здавна славиться Донеччина?
- Ця праця відома в усьому світі, бо трудівники підземних надр забезпечують людей вугіллям, а значить теплом і світлом.
- А чи знаєте ви, які професії мають шахтарі?
б) Читання вірша Г.Бойка «Стану гірником».
- Хоча всі працівники підземних надр називаються шахтарями,але вони виконують різну роботу і працюють за різними професіями. Ось про це розповідає у своєму вірші наш письменник-земляк Грицько Пилипович Бойко.
Стану гірником.
В нас шахта глибока, І корисну справу-
І світла, й простора. Шле сонячне світло
Я електровоза бачив учора. У вугільну лаву.
І вирішив зразу: І, може б, монтером
Поїду до міста Я став у цей час,
І стану учитися Коли б…
На машиніста. Та багато
І, може б, я став Професій у нас!
Машиністом, звичайно, Не знаю: чи буду
Коли б не побачив Колись комбайнером,
У лаві комбайна. А чи машиністом,
Могутня, сталева Чи, може, монтером,-
Машина! Та твердо я вірю
Тепер І хочу сказати,
Я вирішив: буду Що тільки у шахті
Водій – комбайнер. Мені працювати!
І, може б, у шахті Працює на шахті
Я став комбайнером, Вся наша сім’я-
Коли б не зустрівся Піду в ремісниче
З електромонтером. Училище й я!
Він робить велику
в) Бесіда за змістом.
- Чому хлопчик прагне стати шахтарем?
- Які професії шахтарів ви тепер знаєте?
V. Закріплення та осмислення знань.
1. Практична робота.
Знайти серед малюнків зайвий предмет.
-Кому належать ці речі?
2. Відгадування загадок
-Відгадай загадки. Людям якої професії належать ці предмети-відгадки?
Дім по вулиці повзе, В печі боки обпекла Схожа груша ця на сонце,
На роботу всіх везе. І в стіну міцну лягла. Має вуса й шапочку.
Не на курячих ногах, (Цеглина) Здогадались, дітки, що це?
У гумових чобітках. Електрична... (лампочка).
(Автобус)
Ось так кінь – волокінь. Є вона у кожній школі- Запитав орел в шуліки:
Масло їсть і воду п’є. І в близькій, і в дальній, - Де дістати можна ліки?
Звідки оком не прикинь, Їжі всякої доволі - Цей будинок недалеко,
Видно, сила в нього є. В кожній є… (їдальні). Називається… (аптека).
Ходить полем з краю в край,
Ріже чорний коровай.
(Трактор)
Він нам, як мама, дорогий, Як у народі називають того,
Він хоче нас навчити Хто поле обробляє,
Любити край чудовий свій, Зерном добірним засіває,
Це мудрий наш… (учитель). Високі врожаї збирає? (Хлібороб).
VI. Узагальнення і систематизація знань.
1. Гра «Пантоміма».
За допомогою міміки і жестів показати будь яку професію. Хто відгадає, той продовжує гру.
2.Відгадування ребусів
1. Хто забезпечує нас вугіллям? (Шахтар).
2. Хто годує нас в їдальні? (Кухар).
1. Гайку, гвинт я обточу,
Ну а потім закручу.
На любий точу я смак.
Угадайте, хто я? Так! (Токар).
2. Це не одяг, а картинка:
Ось тобі рукав та спинка,
З ножицями молодець,
Називається… (кравець).
VII. Підсумок уроку.
- Про що дізналися на уроці?
- Для чого нам потрібно це знати