Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок з української мови в 6 класі на тему "Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник"

Урок з української мови в 6 класі на тему "Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник"


  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема: Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник.

Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник», учити застосовувати теоретичні знання на практиці при розпізнаванні іменника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати іменники у мовленні; розвивати мислення, пам'ять; виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.

Обладнання:картки із завданнями, назви типів відмін, слово «осінь» для ґронування, файли з кишенями, листочки зеленого, жовтого, червоного та жовтогарячого кольорів.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу до уроку.

От вже дзвоник дав сигнал,

Кожен з вас за парту встав.

Стали рівно, як годиться.

Чи все на парті , подивіться?

А тепер часу не гаймо,

Працювати починаймо!

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, ви знаєте, що зараз іде останній місяць осені – листопад. І тому осінь завітала і до нас на урок. Ви бачите, що на ваших столах є листочки різного кольору. Ви обрали ті столи, де є листочок такого кольору, яким ви себе уявляєте.

А чи всі ви залишитесь за цими столами - залежить від вас. Але я вам розкрию секрет: кожний колір означає рівень знань. Протягом уроку ви будете виконувати різні завдання, а я вас буду оцінювати осінніми листочками. Якщо завдання виконано без помилок, то ви будете отримувати зелений листочок; якщо виконане завдання буде сягати достатнього рівня – жовтий; якщо середнього – червоний; якщо ж низького – жовтогарячий. Я прошу вас поставити у файлах біля вашого прізвища позначку такого кольору, який буде означати рівень знань, який би ви хотіли показати на кінець уроку.

У кінці уроку у нас вийде осінній килим. Але я сподіваюсь. Що жовтогарячого килима в нас буде дуже мало. Тож побажаємо собі успіхів.

У природі ми прощаємося з осінню, а на уроці – з темою «Іменник».

Записали тему уроку в зошити.

Сьогодні ми перевіримо, як ви пам’ятаєте, що називається іменником, його морфологічні ознаки і т.п. Але працювати будемо з вами в групах. Тому я обираю спікерів і секретарів, які будуть мені допомагати перевіряти роботи.

ІІІ. Закріплення матеріалу.

  1. А зараз розігріємося в теоретичній розминці. Так що поспішайте отримувати листочки.

  • Який розділ науки про мову вивчає слово як частину мови?

  • Яка частина мови називається іменником?

  • Які граматичні ознаки має іменник?

  • Скільки родів має іменник?

  • Наведіть приклади іменників жіночого роду.

  • Наведіть приклади іменників чоловічого роду.

  • Наведіть приклади іменників середнього роду.

  • Наведіть приклади іменників спільного роду.

  • Скільки чисел має іменник?

  • Наведіть приклади іменників однини.

  • Наведіть приклади іменників множини.

  • Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в множині.

  • Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в однині.

  • Скільки відмінків має іменник? Порівняйте з російською мовою.

  • Наведіть приклади іменників у кличному відмінку.

  • Скільки відмін має іменник? Що покладено і основу розподілу іменників на відміни?

  • Наведіть приклади іменників І відміни.

  • Наведіть приклади іменників ІІ відміни.

  • Наведіть приклади іменників ІІІ відміни.

  • Наведіть приклади іменників ІV відміни.

  1. За 2 хвилини дібрати іменники, що означають:

Високий рівень – власну назву;

достатній рівень – загальну назву;

середній рівень – істоту;

низький рівень –неістоту.

Перевірка: обмінялися зошитами, один зачитує, а інші ланцюжком додають ті слова, що ще не названі.

Критерії оцінювання:

  • 10 слів і більше

  • 7-9

  • 4-6

  • 1-3

  1. Диференційоване завдання.

Високий рівень

Робота в парах.

Перекласти слова і скласти так, щоб утворилась прикмета. В іменниках визначити рід і число.

Осень впервые встречается с зимой в ноябре.

Весну ласточка начинает, а осень покидает.

Критерії оцінювання:

У перекладі

  • 1помилка

  • 2-5

  • 6-9

  • 10-12

У розборі

  • 1помилка

  • 2-3

  • 4-5

  • 6

Достатній рівень

Утворити іменники, використовуючи склади:рід, на, мо,ва, ва, ка, мі, ре.

Визначте рід і число.

Критерії оцінювання:

  • 6 і більше слів

  • 4-5

  • 2-3

  • 1

Середній рівень

Один учень біля дошки, а інші в зошиті.

Знайти іменники. Визначити відмінок.

Висне небо синє.

Синє, та не те.

Світить, та не гріє

Сонце золоте.


Оголилось поле

Од серпа й коси.

Ніде притулитись

Крапельці роси.


Темная діброва

Стихла і мовчить.

Листя пожовтіле

З дерева летить. ( Я Щоголів.)

Самостійно визначити число в іменниках.

Критерії оцінювання:

  • 10 правильних відповідей

  • 6-9

  • 3-5

  • 1-2

Низький рівень

Виписати у стовпчик іменники і підкреслити першу букву. Записати ключове слово.

Прийшла, осінь, пожовклий, сухий, село, іній, нива, у , нитка, той, явір, і ,парк, олень, ззаду, радість, від, арбуз.

Ключове слово: осіння пора.

Критерії оцінювання:

  • 10 правильних відповідей

  • 6-9

  • 3-5

  • 1-2

А тепер подивіться на свої файли і сядьте за ті столи, де є листочок такого кольору, який у вас переважає.

Визначаємо нових спікерів та секретарів.

  1. Валеологічна хвилинка.

  2. Розподільний диктант.

Біля дошки по одному представнику від груп. Кожний виписує по одній відміні, а діти в групах виконують наступне завдання:

високий рівень – виписує і самостійно розподіляє слова на 4 відміни (за картками роблять самоперевірку);

достатній – виписує і самостійно розподіляє слова ІІІ і ІVвідмін

( за картками роблять самоперевірку);

середній рівень – виписує слова ІІ відміни ( за картками робить самоперевірку);

низький рівень – виписує слова І відміни.

Слова для розподільного диктанту: Микола, блакить, стежка, курча, подорож, Дніпро, мати, сім’я, народ, вдячність, сестра, долар, плем’я, лист, зайча, гривня, озеро, осінь, серце, дівча, Лука, ім’я, гордість, собача.

Критерії оцінювання:

  • 6 правильних відповідей

  • 4-5

  • 2-3

  • 1

  1. «Ґронування».

Восени дуже мало світить сонечко, і тому ми намалюємо його з вами в зошиті.Вам треба до слова ОСІНЬ записати слова, з якими асоціюється це слово.

hello_html_69725bc7.gif

hello_html_m58b3efb2.gifhello_html_6d9bf6ac.gif


hello_html_1def8b16.gif

hello_html_m5523db9e.gifhello_html_m1dd49b80.gif


hello_html_69725bc7.gifhello_html_6d9bf6ac.gifhello_html_m2e2a44c9.gif







  1. Навчання.

  2. Заморозки.

  3. Поле.

  4. Холод.

  5. Листопад.

  6. Позолота.

  7. Дозрівання.

  8. Дарунок.

  9. Журавлі.

  10. Прохолода…

  1. Диференційоване завдання.

Високий рівень.

Скласти твір – мініатюру про осінь, використовуючи слова із «сонечка» типу розповіді, опису, роздуму.

Перевірка: 3 перші учня повністю читають, а далі тільки опис, аргументи.

Достатній рівень

Слова листопад, заморозки, дарунок ввести в словосполучення і зробити словотвірний розбір.

Критерії оцінювання:

  • Складено 3 словосполучення і 3 розбори

  • складено 2 словосполучення і 2 розбори

  • складено 1 словосполучення і 1 розбір

  • складено або словосполучення або розбір.

Середній рівень

Слова навчання, піч ввести в речення і зробити морфологічний розбір за зразком.

Критерії оцінювання:

  • Складено 2 речення і 2розбори

  • складено 2 речення і 1 розбір

  • складено 1 речення і 1 розбір

  • складено або речення, або 1 розбір

Низький рівень

У 6 словах із «сонечка» змінити, де можливо, число .

Критерії оцінювання:

  • 6 правильних відповідей

  • 4-5

  • 2-3

  • 1

ІV. Підсумок уроку.

Подивіться на свої файли та скажіть, чи у всіх співпало бажання мати певний рівень знань та можливості. За критеріями, що лежать на столі, оцініть свою роботу та поставте оцінки в щоденник.

V. Домашнє завдання.

Високий рівень – написати замітку до стінгазети про свої враження від уроку.

Достатній- скласти 6 тестових питань з теми.

Середній, низький – повторити всі правила з теми.

