Открытый
урок по теме:
«Экология вокруг нас».
Характеристика урока:
Тип
урока: Урок обобщения и систематизации знаний,
закрепление знаний и способов деятельности.
Продолжительность
учебного занятия: 40 мин.
Краткое
описание: план- конспект урока составлен с использованием современных педагогических
технологий
Цели:
Образовательные:
-
обобщающее повторение изученной тематической лексики в устной речи учащихся в
процессе развития иноязычной коммуникативной компетенции.
Развивающие:
-
развитие умений сотрудничать в процессе групповой работы на уроке; умений
выражать личное отношение к проблеме, предлагая собственные пути её решения
Воспитательные:
-
экологическое воспитание детей
Здоровьесберегающие:
создание на уроке атмосферы психологического комфорта
Практические
задачи:
Образовательные:
-
формирование интереса к экологическим проблемам и умение высказываться по-английски
по теме “Ecology around us
”;
-
актуализация лексики по теме“ Ecology
around us
” - активизация лексики по речевым видам деятельности – говорение,
-
подготовка учащихся к устному высказыванию по теме “ Ecology around us ”,
- систематизировать знания по теме «Пассивный
залог»,
-
обучение учащихся работе в сотрудничестве, в коллективе.
Развивающие
задачи:
-
развитие умения монологической речи;
-
развитие логического мышления, памяти, внимания;
-
развитие умение сопоставлять, давать оценку, выражать своё мнение на английском
языке.
Воспитательные
задачи:
- воспитывать
чувство ответственности за сопричастность к проблемам экологии;
- воспитывать
интерес к экологическим проблемам;
-бережное
отношение к окружающей среде родного края;
-воспитывать
умение выслушивать собеседника,
вежливому
реагированию в различных ситуациях
общения;
ФОРМА: мультимедийный
урок (заключительный урок по теме).
Ход урока:
На доске: цель урока; задачи
1. Организационный
момент.
Teacher: Good morning, good morning, good morning to you!
Good morning, dear
children , I am glad to see you!
Pupils:
Good morning,
good morning, good morning to you!
Good morning, dear
teacher, we are glad to see you!
Teacher: Today
we have guests at our lesson. Stand up , please, turn to the guests and greet
them.
Pupils:
We are glad to see you too!
Teacher: Take sits,
please! Нow are you today? Are
you ready to our lesson?Tell me, who is on duty today? What is the date today?
What is the day on the week? What is the weather today? What is the sky? Blow
the wind?
Let`s start.
2.
(Слайд 1) Look at
the screen , please. “Look after this planet; it’s
the only one we have” (the appeal of prince Philip of Britain,
president for the World Wide Fund of Nature – WWF).Translate this appeal.
Think, please, about the theme of our lesson. And about what we will speak
today?
Pupils : The theme of our
lesson is… (Слайд 2)
Teacher: And the aim of our lesson is: to
understand how important is for us to save the Earth.
The tasks that we
have to do: (at the blackboard)
3.Фонетическая зарядка..
Let’s remember the pronunciation of some words. (слайд 3)
[ei] nature, paper, place
[i] river, litter, fish, is, thing
[ju:]
pollute, pollution, reduce
[eə]
air, care, careful
[ə:]
earth, birds, hurt, burnt
[a:]
garbage, grass, glass
4. Просмотр видео «Экологические проблемы» (Слайд 4)
Речевая разминка.
Teacher: What are the
main ecological problems of today?
(Слайд 5)
(Слайд 6)
Ecological
problems endanger people's life.The result is very
sad.
What should people do to protect our
nature?
5.Translate the phrases: (Слайд 7)
Не загрязнять окружающую среду don’t pollute the environment
Не обижать
животных don’t hurt animals
Сажать деревья
to
plant
trees
Не выбрасывать мусор
don’t throw away litter
Перерабатывать ненужную
бумагу to recycle waste paper
Не вырубать молодые деревца
don’t cut down baby trees
Охранять
природу to protect nature
Использовать бутылки
заново to reuse bottles
Не беспокоить диких
животных don’t disturb wild animals
Сократить
загрязнение to reduce pollution
6. (Слайд
8) Практика навыков чтения с употреблением ЛЕ:
throw (2) sea
(4) plants (1)
wildlife (5) protect
(6) water (3)
There are a lot of factories and (1)__________in my
city. They (2)________ a lot of chemicals into the air and into the
(3)_________. They poison water into the (4)________. Fish can’t live in
it. (5)____________ is destroyed. We must (6)___________ nature as we can.
7. (Слайд 9) Сопоставить понятие с дефиницией:
1.
Environment a)
It’s the place where animals, birds and
plants are protected.
2.Hunters
b) The material which pollutes
rivers, lakes and forests.
3.The
Еarth
c) Everything that is around us.
4.
Litter
d) People who kill animals for their meat and skin
e)
A planet where we live
5. A Nature reserve
1-с,
2-d, 3-e, 4-b, 5-a.
8. Релаксация (Слайд 10)
Nature reserve on the Volga.
Lets
watch the film about national nature reserve on the Volga.
9.Повторение образования пассивного залога. (Слайды 11, 15).
WHAT
ARE THE RESULTS OF OUR INFLUENCE ON THE
ENVIRONMENT?
-Now let’s discuss the
results of pollution. But before we’ll remember how Passive Voice forms in
Present Simple Tense.
Am,
is, are + V3
Model: We leave a fire We destroy the forest
1) We pollute the air. - We
change the climate.
When the air is polluted, climate is changed.
2) We leave a fire. – We
destroy the forest.
When the fire is left, the forest is destroyed.
3) We throw away plastic
bottles. – We damage nature.
When plastic bottles are thrown away, nature is damaged.
4) We leave litter in the
forests. – We hurt animals.
When litter is left in the forests, animals are hurt.
5) We break trees. – We disturb
birds.
When trees are broken, birds are disturbed.
6) We throw litter in the
rivers and seas. – We cause water pollution.
When litter is thrown in the rivers and seas, the water
pollution
is caused.
10. We live in a small world too. It’s very important to protect
nature where we live. It needs our help. Look at the slides about our
settlement What can you personally do to
save our environment?
(слайды 16-22) It’s very important to protect nature where we live. It needs our
help. What can you personally do to save our environment?
13.Объяснение
домашнего
задания
• Teacher: OK, your hometask will be : Do
a project “My Environmental Programme”
Think of possible activities to help the
Earth which you can do.
You can make presentations. (Слайд 24)
14. Рефлексия
Look at the blackboard, please. Did you
all tasks on the lesson?
Now I want you
continue these words: (Слайд 25)
If you want the life be cool,
Like a full of colour picture,
Don’t
forget one golden rule:
Take care our nature!
Let`s keep our planet tidy
and make it a better place to live in. Let`s save the Earth for ourselves and
it`s important to save all forms of life.
Teacher: The lesson is over. Your marks
are…Thank you for your work.