Класс:
9
Дата:
02.09.2014
Тема:
Поговорим о здоровье
Цели.
Развивающий аспект:
·
развивать коммуникативные навыки учащихся;
·
учить детей делать презентации творческих проектов;
·
проводить интерактивный опрос;
·
обрабатывать полученные данные;
·
оценивать проекты своих одноклассников.
Воспитательный
аспект:
·
воспитывать здоровые привычки;
·
показать учащимся важность здорового образа жизни.
Учебный аспект:
·
активировать изученную лексику по теме “Здоровье”;
·
развивать у учащихся умение творчески использовать усвоенный
материал в новых ситуациях общения.
Сопутствующие задачи:
·
скрытый контроль развития речевых умений;
·
развитие навыков письма.
Ход урока:
Teacher: Good
morning! I am very glad to see everybody. Children, look at the blackboard and
try to guess what the title of you lesson is? I am sure you know the English
alphabet very well. Now name English letters and you will read the title of the
lesson on the blackboard.
(На
доске нарисованы 6 пустых четырехугольников).
Рис.1
Учащиеся
называют английские буквы. Если дети отгадали букву из заголовка, то учитель
вписывает ее в соответствующий четырехугольник. На доске
появляется слово
HEALTH.
Teacher: Great!
You are very smart. The title of you lesson is Health. And we are going to
speak on lots of topic today: “Health Habits”, “Home Medicine”, “Remedies for
Accidents”. Are these topics interesting for you? Why? Now, children, let’s
think about our objectives for today. Think a little and tell me how you are
planning to improve your English at the lesson? What would you like to do
today?
Pupil
1: I’d like to develop my speaking skills today.
Pupil
2: I’d like to get new information how to keep fit.
Pupil
3:I’d like to develop my writing skills.
Pupil
4: I’d like to speak English with my friends.
Pupil
5: I’d like to present my project.
Pupil
6: I’d like to learn what can help if I have an accident. Etc.
Каждый
ученик группы говорит о своих планах и пожеланиях. После обсуждения один из
учеников записывает на доске следующие задачи:
Objectives:
1. to
develop writhing and speakemng skills;
2. to
get new information how to kip fit;
3. to
present project;
4. to
learn what can help if a person has an accident;
5. to
develop auditory skills.
Teacher: Dear
boys and girls! I know that you like to play. Games help us to master English.
Certainly you know many English words connected with the topic “Health”. Do you
know the names of different illnesses? You will speak in turn. Who
can say more?
Учитель
вызывает двух учеников. Ребята по очереди произносят названия разных болезней.
Побеждает ученик, оказавшийся последним.
Pupil
1: a headache.
Pupil
2: a stomachache.
Pupil
1: an earache.
Pupil
2: a backache.
Pupil
1: a toothache.
Pupil
2: a cold.
Pupil
1: appendicitis.
Pupil
2: the fen.
Etc.
Teacher: Fantastic!
You know the names of many illnesses. But do you know remedies for different
illnesses and accidents?
Эта
игра проводится аналогично предыдущей. Цель игры активировать лексику по теме
“Здоровье”.
Pupil
1: drops.
Pupil
2: tablets.
Pupil
1: syrup.
Pupil
2: vitamins.
Pupil
1: an operation.
Pupil
2: herbal tea.
Etc.
Teacher: I
see, children, you know a lot. Good for you. But look at our best friend Mike (учитель
демонстрирует любимую
куклу детей).
He is very sad. Mike, what’s the matter? You don’t look happy.
Mike: Oh,
children, I have a terrible headache today. What should I do?
Pupil
1: You should have a tablet
Pupil
2: You should walk in a park
Pupil
3: You should visit a doctor
Pupil
4: Don’t watch TV too long
Pupil
5: You shouldn’t play on you computer too much
Etc.
Mike: You
have many great ideas. Thank you, dear boys and girls. But I have a stomachache
too. What should I do?
Игра
продолжается аналогичным образом. Дети дают советы. Кукла благодарит и снова
жалуется на свое здоровье.
Teacher: Children,
at home you have written many questions about health habits. Choose a question
from you questionnaire and ask Mike about his health habits.
Pupil
1: How often do you go to a physician?
Pupil
2: How often do you air your room?
Pupil
3: How often do you go in for sport?
Pupil
4: How often do you eat fruit and vegetables?
Mike
отвечает на вопросы учащихся.
Teacher: We
done. Thank you, children. I think you will agree with me if a person wants to
be healthy he should have health habits. I suppose it will be interesting to
ask each other about health habits. Choose a question and interview you group
mates, after that combine he facts and make a report.
В
нашем кабинете английского языка столы расположены полукругом. Дети становятся
парами лицом друг к другу, образуя 2 круга – внутренний и внешний. По сигналу
учителя (это может быть удар игрушечного молоточка о стол, хлопок в ладоши и
т.д.) учащиеся, стоящие во внешнем круге, задают свой вопрос партнеру, получают
ответ. Снова звучит сигнал, учителя и учащиеся внешнего круга делают шаг
вправо, происходит смена партнеров. Когда учащиеся внешнего круга опросят всех
из внутреннего круга, участники интерактивного опроса меняются местами и те,
кто задавал вопросы, начнут отвечать на вопросы одноклассников.
Рис.2
После
того, как завершится опрос, дети садятся за парты и пишут отчет, пользуясь
образцом из упр. 3, стр. 63. Ниже предлагаю
один из
отчетов.
Question: How
often do you brush you teeth? Fire of my class mates brush their teeth twice a
day. Three students brush their teeth three times a day. One student never
brushes his teeth. One student brushes his teeth once a week. Children, you
should brush you teeth twice a day in the morning and in the evening. Don’t for
get to visit a dentist twice a year.
Учащиеся
читают свои отчеты, обсуждают их, говорят правильные ответы.
Teacher: Children,
you have worked hard, your reports were very interesting and useful. I suppose
it is time to have a rest and sing our favorite song “I don’t Want”.
Every
time I have a headache
Mama takes me to the doctor.
Every time I have a headache
Mama takes me to the doc.
I have a headache,
I have a headache.
I don’t want to go to bed.
I have a headache,
I have a headache.
em don’t want to go to bed.
Every
time I have a stomachache
Mama takes me to the doctor.
Every time I have a stomachache
Mama takes me to the doc.
I have a stomachache,
I have a stomachache.
I don’t want to eat my lunch.
I have a stomachache,
I have a stomachache.
I don’t want to eat my lunch.
Every
time I have a toothache
Mama take me to the dentist.
Every time I have a toothache
Mama take me to the dentist.
I have a toothache,
I have a toothache.
I don’t want to clean my teeth.
I have a toothache,
I have a toothache.
I don’t want to clean my teeth.
Teacher: Thank
you. You can sing beautifully. Super! I know, children, that you are eager to
present your projects. Which group will be the first? The leaders of the groups
come up to me and take the cards. Tell us you numbers. Now we know which group
is the first and which group is the second. And we have found the third and the
fourth groups too.
Пока
учащиеся 1 группы готовятся к выступлению, учитель может предложить детям
следующую игру. На магнитной доске расположены карточки слов. Задача учащихся
составить из этих слов английские пословицы.
1. An,
keeps, a, a, way, apple, keeps, doctor. (An apple a day keeps a doctor
away).
2. Wise,
and, bed, to, to, man, early, early, wealthy, makes, rise, a, healthy. (Early
to bed, early to rise, makes a man healthy, wealthy, and wise).
3. is,
wealth, health, than, better. (Health is better than wealth).
На
этом уроке
защищались проекты:
“Home Medicine in My Country”, “How to keep Fit”, “Accidents”.
После
защиты каждого проекта следовало его обсуждение и оценка. Проекты оцениваются
по пятибалльной системе. Каждая группа после обсуждения заполняла следующую
таблицу.
|
Contents
|
Presentation
|
Illustration
|
Group №1
|
5
|
4
|
5
|
Group №2
|
5
|
5
|
5
|
Group №3
|
4
|
4
|
5
|
Group №4
|
|
|
|
Teacher: I
should say that all projects were very interesting and beautifully illustrated.
Besides all of them have been presented brilliantly. Now, children, it is time
to riiber our objectives. Have you got new information today? Was the
information important for you, why? Have you developed your speaking skills
today? Etc.
Home
task: ex 4, p 12