Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Урок математики 3 клас
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Урок математики 3 клас



Московские документы для аттестации!

124 курса профессиональной переподготовки от 4 795 руб.
274 курса повышения квалификации от 1 225 руб.

Для выбора курса воспользуйтесь поиском на сайте KURSY.ORG


Вы получите официальный Диплом или Удостоверение установленного образца в соответствии с требованиями государства (образовательная Лицензия № 038767 выдана ООО "Столичный учебный центр" Департаментом образования города МОСКВА).

ДИПЛОМ от Столичного учебного центра: KURSY.ORG


библиотека
материалов


Математика

3 клас

Розділ. Множення і ділення


Автор:

Богдан Оксана Олексіївна

КЗШ № 78



ТЕМА Складання таблиці множення числа 5. Застосування таблиці для знаходження значень виразів і розвязування задач.


Мета : скласти таблицю множення числа 5, формувати вміння обчислювати вирази, розв’язувати задачі із застосуванням таблиці, повторити вивчені випадки множення і ділення; розвивати логічне мислення, увагу, фотографічну пам’ять, математичні знання учнів; виховувати охайність, любов до казки, до природи, до рідного краю, виховувати працелюбність.

Обладнання: підручник «Математика» 3 клас (авт. М. Богданович), гербарій, демонстраційний матеріал (таблиці, схеми); магнітофон, ілюстративний матеріал; роздатковий матеріал (сигнальні картки, перфокарти, картки для опитування), допоміжна дошка, таблиця множення числа 5, аудіозапис «Музика для душі».


Тип заняття: урок-мандрівка «Гірськими стежками» (комбінований)


ХІД ЗАНЯТТЯ


1.Організація класу

Гра „ Фотографічна память”.

Демонструю 2 картинки (10-15 с). Завдання: знайти різницю.

Хто хоч раз ходив крутими гірськими стежками, піднімався на вершини й стояв над туманами, ніколи не забуде свого враження.

Гори України – її краса й гордість. Про Крим­ські гори ми вже згадували на уроці природознав­ства, ознайомилися з рослинним і тваринним світом цього регіону.

Учитель демонструє Кримські гори та найвищу вер­шину Роман-Кош на фізичній карті України.

На заході України простяглися гори Карпати. Про них сьогодні йпіде мова на нашому уроці.


2. Повідомлення теми заняття

На уроці ми мандруватимемо чарівними мальов­ничими Карпатами, милуватимемося їх красою, піз­наватимемо рослинний і тваринний світ. А разом із цим закріпимо вміння розв'язувати приклади, задачі та рівняння на вивчені табличні випадки, а також познайомимося з таблицею числа 5.

Роботи на уроці буде багато, тому налаштуйтеся швидко думати, чітко й правильно відповідати, калі­графічно писати.

Готові? Тоді рушаймо!

3. Контроль, корекція, закріплення знань

Карпати – це найвищі гори України (демонструє на карті). Простягаються смугою завдовжки понад 280 км і завширшки 100 км у межах Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей.

Які міста в Карпатах вам відомі? Назви деяких з них ви зможете дізнатися, якщо виконаєте ряд завдань і впишете отримані результати в таблиці.

  1. Усний рахунок.

а) Логічна розминка

Продовжити числовий ряд, замінивши букви числами

2, 4, 6, 8, Р, А .

0, 7, 14, 21, Я , М.

4, 8, 12, 16, Ч, Е


б) Гра "Доповнити до 47"

Називаю числа, а учні оголошують результат і фіксують на дошці

12, 35, 19, 8

( 12 +35 /С/=47; 35 + 12 /Н/= 47; 19 + 28 /Я/= 47; 8 + 39 /И /=47; )


в) Гра «Знайди помилку»

Знайти приклади, виконані невірно.

18: 3+ 15 = 21/О 8 : 4 +8 =40 /Р 28 : 4 – 6 = 0 / В

4х 9 – 27 = 9 /А 24 : 3 + 15 = 23 /Х (35-14) : 3 =9 /Т


а) б) в)

28

10

24

35

20

12






1

21

10

21

23

7

9








28

35

39

12

28






ЯРЕМЧА ЯСИНЯ ВОРОХТА


2. Математичний диктант.

Карпати – це надзвичайно гарні й порівняно мо­лоді гори. Їх називають ще зелені Карпати. Вони ма­ють переважно круглі вершини, пологі схили. Безлісі

плоскі вершини називають полонинами. Вони вкриті гірськими луками.

Найвищі вершини Карпат розмістились у гірсько­му масиві Чорногора.

Хто знає, яка гора найвища в Карпатах? Так, це Говерла. Її висота 2061 м.

Також досить високими є вершини Піп Іван (2022 м), Бребенескул (2035 м), Сивуля (1818 м), Довбушанка (1760 м).

Їх висоти ви зможете подолати, якщо обчислите усно приклади:

Піп Іван Бребенескул Сивуля

20 + 80 3 х 5 4 х 7

... – 90 ... + 100 …– 20

... х 3 ... - 15 … + 92

Перевірка математичного диктанту

4. Вивчення нового матеріалу

Підготовча робота.

Клімат Карпат теплий і вологий. Зима м'яка, багатосніжна (-4°С, -5°С – Прикарпаття; -6 °С, -12 °С – у горах). Літо не спекотне, з дощами (се­редня температура липня +18 °С – у Прикарпатті, +7°С – +13°С – у горах). Опадів випадає багато. Тому тут беруть початок багато річок: Дністер, Стрий, Тиса, Прут; притоки, які, коли тануть сніги, перетво­рюються в гучні потоки.

Найбільшою з цих річок є Дністер. Одну з легенд про походження назви цієї ріки ми читали на уроці читання. Пригадайте її і підготуйтеся до подорожі карпатськими ріками.


hello_html_ce70d8c.gif


Пояснення нового матеріалу

На території нашої області протікають такі гірські річки: Прут, Лімниця, Бистриця, Надвірнянська, Солотвинська, Черемош. Але промчати стрімкими потоками цих гірських рік нам допоможе лише незвичайний човен, який ви повинні спорудити самі і називатиметься він – таблиця множення числа 5.

1. Складання учнями таблиці множення числа 5 на основі таблиці додавання та набутих знань.

2. Спостереження та порівняння.

Значення всіх добутків закінчуються або на 5, або на 0. При множенні на парні числа – на 0:

5 х 2 = 10 5 х 6 = 30

5 х 4 = 20 5 х 8 = 40

При множенні на непарні числа – на 5:

5 х 3 = 15 5 х 7 = 35

5 х 5 = 25 5 х 9 = 45

Число десятків у значеннях добутку числа 5 на пар­не число дорівнює половині цього числа.


hello_html_m46747b11.gif5 х 4 = 20 5 х 6 = 30

2+2 3+3

Це число десятків повторюється при множенні на наступне непарне число. Тобто, якщо:

5 х 8 = 40, то

hello_html_4108a035.gifhello_html_m8179569.gifhello_html_2c3cfbf0.gifhello_html_m2df47aa7.gif

4hello_html_m682cdf42.gif + 4

5hello_html_3e2e2dd9.gif • 9 = 45

непарне


Назвіть десяток (вони йдуть по порядку від 10 до 50), потім число, яке одержимо після додавання до цього числа десятка 5 одиниць, потім назвіть на­ступний десяток і т.д.


1hello_html_m294b5e27.gifhello_html_57ae547.gifhello_html_m712fb3e2.gifhello_html_592f4a5e.gif0 20 30 40 50

hello_html_m2df47aa7.gifhello_html_m3d9272a5.gifhello_html_m21a06f0c.gif

+ 5 +5 + 5 + 5

hello_html_m2df47aa7.gif15 25 35 45


Прийом швидкого обчислення.

Щоб помножити число на 5, до нього слід допи­сати нуль і поділити навпіл:

20 х 5 = 200 : 2 = 100 60 х 5 = 600 : 2 = 300


Первинне закріплення

На висоті 989 м над рівнем моря знаходиться озе­ро Синевір. Його глибина 16-17 м (найбільша – 24 м).Температура води в ньому +11°С. Називають це озеро «Морське око». А ми з вами зараз заглянемо у глибини «математичного ока».

– № 146 – користуючись таблицею, виконати завдання вправи.

5. Фізкультхвилинка


5х2=10

Черешеньки висять. / руки підняти високо вгору

5х3=13

Там діти юрмляться. /підстрибують

5х4=20

У саду пташки гніздяться./розводять руками, ніби мостяться

5х5=25

Діти вдячні їм за сад. /нахили вперед і назад

5х6=30

Їх невтомні крильця /махають руками

5х7=35

годували пташенят. /голівки нахиляють вліво, вправо, вперед

5х8=40

Ось вже літо скоро. / колові рухи руками

5х9=45

Діти залюбки з’їдять/ почергово підносять руки до рота

5х10=50

фрукти, що дарує сад/ імітують зривання фруктів

Весело пташки в садочку літають,

А діти тихенько за парти сідають.


6. Розвиток математичних знань

Рослинний світ Карпат

Чим вище в гори – тим нижча температура. Тому в Карпатах ліс росте поясами, які змінюються з ви­сотою.

Біля підніжжя – листяні ліси, в яких переважа­ють дуби, ясени, липи, граби, ліщина, калина. Вище до листяних приєднуються окремі породи хвойних де­рев (буки, граби, смереки, ялиці, модрини). Далі смерекові ліси. Тут ростуть сосна гірська, ялівець си­бірський.

Подекуди росте в Карпатах тис ягідний – дуже гарне дерево, що має сильну й міцну деревину. Його по-хижацьки вирубували, тому тис занесений до Між­народної Червоної книги. (Демонструю гербарій)

У Карпатах росте понад 2300 видів рослин. Деякі з них зображені на планшеті. У темних ялинових і со­снових лісах росте папороть. Існує повір'я, що той, хто знайде квітку папороті у ніч на Івана Купала, буде щасливий і досягне успіхів у житті.

А ми свою квітку папороті шукаємо у номері:

Задача № 149 – складаємо задачу за малюнком і діти розвязують її самостійно;

У непрохідних карпатських лісах живуть сьогод­ні вже рідкісні тварини: олені, бурі ведмеді, кабани, вовки, лисиці, дикі кози, рисі, куниці, білки, зайці-русаки та інші.

Зустрічаються тут великі птахи: глухарі, тетеруки; хижі птахи: беркут, сокіл, балобан тощо.

У річках водиться багато риби: лящ, струмкова форель...

А наша рибка заховалася у:

  • 147 – розвязуємо з коментуванням;

  • 148 – самостійно.

Задача 147. На приготування сніданку в їдальні витратили 25 кг картоплі, 5кг цибулі, а моркви – у 5 разів менше, ніж картоплі й цибулі разом. Скільки кілограмів моркви витратили?

  • Чи можемо відразу дати відповідь на запитання задачі? (Ні)

  • Чому? (Бо не знаємо, скільки кілограмів картоплі і моркви разом витратили на приготування сніданку)

  • А чи можемо про це дізнатися ? (Так)

  • Якою дією? (Дією додавання: 25+5=30(кг))

  • Яку дію тепер треба виконати, щоб відповісти на питання задачі? (30: 5=6 (кг))

Задача 148. Майка коштує 4 грн., а сорочка – у 5 разів дорожча. Яка вартість майки і сорочки разом?

Каліграфічна хвилинка

- На основі таблиці множення 2, 3, 4 записують тільки відповіді

2 х 6 = 4 х 5 =

4 х 3 = 4 х 9 =

3 х 9 = 3 х 7 =

2 х 8 = 2 х 5 =

3 х 3 = 3 х 5 =


У Карпатах багато санаторіїв, турбаз, оздоровчих таборів для дітей. Цілюще гірське повітря, мінеральні джерела: «Нафтуся», «Нарзан» приваблюють туристів.

1968 року в Закарпатській області було створено Карпатський заповідник. Мета створення – збере­ження й вивчення гірських лісів.

Ми з вами теж сьогодні вивчили і закріпили новий матеріал, то ж пора вирушати додому.

- № 150 – знаходження частини від числа;

- № 151 – робота над логічним завданням.


7. Підсумок заняття

Що нового відкрили сьогодні для себе ?

Який вид роботи сподобався найбільше?

А щоб перевірити, чи були ви уважними на уроці, розв'яжіть кросворд.

Кросворд «Карпати»

  1. Хижий птах, занесений до Червоної книги Украї­ни. (Беркут)

  2. Назва державного заповідника, створеного 1968 року в Закарпатській

області. (Карпатський)

  1. Друга назва озера «Морське око». (Синевір)

  2. Інша назва гірських луків. (Полонини)

  3. Найвища вершина Карпат. (Говерла)

  1. Річка, яка в сиву давнину стерла дні на піску. (Дністер)

7. Цінна порода дерева, що росте в Карпатах і за­несена до Червоної книги

України. ( Тис )



1








2











3









4









5









6









7






8. Домашнє завдання

- № 152 – розвязати задачу.

- № 153 – виконати завдання.

- опрацювати статтю з підручника природознавства на с. 80-82.

- вивчити таблицю множення числа 5.







Очень низкие цены на курсы переподготовки от Московского учебного центра для педагогов

Специально для учителей, воспитателей и других работников системы образования действуют 65% скидки при обучении на курсах профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца с присвоением квалификации (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: KURSY.ORG

