Инфоурок / Иностранные языки / Другие методич. материалы / Урок по теме "Travelling to Britain. What for?"
Обращаем Ваше внимание, что в соответствии с Федеральным законом N 273-ФЗ «Об образовании в Российской Федерации» в организациях, осуществляющих образовательную деятельность, организовывается обучение и воспитание обучающихся с ОВЗ как совместно с другими обучающимися, так и в отдельных классах или группах.

Педагогическая деятельность в соответствии с новым ФГОС требует от учителя наличия системы специальных знаний в области анатомии, физиологии, специальной психологии, дефектологии и социальной работы.

Только сейчас Вы можете пройти дистанционное обучение прямо на сайте "Инфоурок" со скидкой 40% по курсу повышения квалификации "Организация работы с обучающимися с ограниченными возможностями здоровья (ОВЗ)" (72 часа). По окончании курса Вы получите печатное удостоверение о повышении квалификации установленного образца (доставка удостоверения бесплатна).

Автор курса: Логинова Наталья Геннадьевна, кандидат педагогических наук, учитель высшей категории. Начало обучения новой группы: 27 сентября.

Подать заявку на этот курс    Смотреть список всех 203 курсов со скидкой 40%

Урок по теме "Travelling to Britain. What for?"

библиотека
материалов

Відділ освіти Артемівської міської ради                         

  методичний кабінет            











«Travelling to Britain. What for?»

hello_html_75de600.png













підготувала       

вчитель англійської мови

Соледарської загальноосвітньої

школи I- III ступенів № 13

Кашеварова Олена Віталіївна  









Соледар 2014 р.

8-й клас Урок № 58 Дата 26.11.2014р.

ТЕМА: «Travelling to Britain. What for?»

МЕТА: "Розвиток умінь спілкуватися в нових ситуаціях"

Загальноосвітня: Вчитися працювати в колективі, в парах, самостійно здобувати знання, відомості про країну

. Розвиваюча: Розвиток мислення, мовлення; розвиток уміння порівнювати, доводити, ставити і вирішувати проблеми, розвивати творчість і фантазію.

Виховна: Виховання толерантного ставлення до іншомовної культури.

ОСНАЩЕННЯ: роздавальні картки, тематичні малюнки, mind-map

(Для проведення цього уроку потрібно розділити клас на 2 групи. У кожній групі необхідно вибрати лідера (який буде організовувати роботу групи, брати і розподіляти завдання), секретаря (який буде записувати відповіді при необхідності); інші члени групи беруть активну участь у всіх видах діяльності .

ХІД УРОКУ:

  1. Введення в ситуацію.

Teacher: “Dear friends! I am very glad to see you at our lesson today because we have an unusual lesson- a competition-climbing up the peak of knowledge. Imagine, that we are mountaineers and we are going to climb up the peak of knowledge “Attractive Land- Britain” We should reach the top of the mountain. Let’s devide into two groups of alpinists. While climbing up the mountain, you will show us your knowledge of the United Kingdom. We’ll speak about the sights, the capital of the country, its traditions. We’ll have several stops and do some tasks, devoted to Britain.



Choose the leaders of your groups. You’ll see an envelope with the task at every stop. Do it as quick as possible and go forward. If everything is OK, put the flag of the UK on each pass of the mountain. Who will reach the top first, will be the winner. Our trip will be difficult, but we’ll try to do it interesting, not dull.

II. Warming up activities.



But what is it? We don’t know each other well! Let’s meet each other and say something interesting about ourselves.



T.: My name is Yelena Vitaliivna. I am fond of knitting. And what about you? (Speaking in a chain) (Формуються групи за інтересами; кожна група отримує емблеми-символи: червону троянду і нарцис)



III. Перевал. (1 Pass)

Attention to the groups of mountaineers! There are two envelopes with the tasks, which are waiting for you on the first pass. Leaders of the groups should take the envelopes.



1.Your first task is: to work out Word Web on the theme: “Why travel to the UK ?” .

hello_html_m5e3a45d3.png

2. Task. Situation ”Planning a holiday”.



Imagine that one morning you see in your mailbox a letter with the following text: “Congratulations! You’ve won a wonderful trip to Britain. For further details call 900 00 00.



The task: make up 10 questions about future trip, which you would like to ask over the telephone: “How long will the trip last?”...

(Розіграти ситуацію в парах.)





So, who is ready with the tasks, you may answer to the consultant or to the Pupil on duty and compare your Word-Web with the one on the screen. If everything is OK, you may go forward, to the next Pass, and take the envelope with the next task. Your first victory is marked with the flag.

(Лідер групи,яка впоралася із завданням, розміщує прапор Великобританії на першому перевалі гори, розташованій на карті на дошці.)

hello_html_m1e837266.png



















IV. Перевал. (Pass 2)



On the second pass there are two envelopes with the cards, containing the tasks which help to involve all participants of the groups into active speech activity.



Situation:You can travel from London to Edinburgh by train,by car or by plane. Will you decide: what ways of travelling suit you more. (готують всі учасники групи, за групу звітує 1).



1.Using words and expressions, prove that the most interesting way to travel is by plane.(Доведіть, що найцікавіший спосіб подорожувати - на літаку)



hello_html_8118531.png

the quickest;

in a few hours;

sit, eat, read, sleep;

comfortable;

visit many countries.





2.Prove that the most popular way to travel is by train. .(Доведіть, що найцікавіший спосіб подорожувати - поїздом) hello_html_m27d3a63a.png

rather quick;

not so expensive;

comfortable;

sit, read, sleep;

dining – cars; look out of the window; interesting; pleasant



3. Prove that the most comfortable and interesting way to travel is by car. (Доведіть, що самий зручний і цікавий спосіб подорожувати- на машині) hello_html_a1632c8.png

modern;

need no tickets;

stop where and when you like;

see interesting places (museums, monuments, etc.)

comfortable.

You have 1-2 minutes to prepare this task ; it’s up to you to decide who will answer: 1 or several pupils. Hurry on to the next Pass!

V. Перевал. (Активізація наявних знань з країнознавства.)

1. Відгадати загадки (Guess, what sight it is) 1).

It is the place where ravens live. (Tower of London)

2. It is situated to the east of the Tower of London and is made of two parts which can be lifted, for ships passing under it. (Tower Bridge)

3. It is the square where statue of Admiral Nelson stands. (Trafalgar Square.)

4. It is impressive in appearance and size. It is used for the coronations, royal weddings, funerals of great statesmen and national figures of England. (Westminster Abbey).

(Кожна група відгадує по 2 загадки) Відгадки - на екрані)

hello_html_5d2ce6f2.pnghello_html_m6efae5f5.png

hello_html_m70c0676d.pnghello_html_m4d9a981e.png

2. "Chains of events"

(перемагає команда, що склала більше пропозицій, використовуючи останню частину попереднього речення)

1.If I go to London, I'll visit the Tower. If I visit the Tower, I'll see ravens ...

2.If I go to London, I'll visit Buckingham Palace. If I visit Buckingham Palace I'll see the Quееn ...

3. (Якщо дозволяє час, можна дітям дати країнознавчій кросворд)

VI. Перевал. (Pass 4)

Read the text about London (texts are the same). In 2 minutes there will be "a cross fire" - ("перехресний вогонь" з питань за текстом). The members of the first group ask a question to the second group. The second group answers the question and asks their own one.

(Одна команда ставить запитання, інша - відповідає і навпаки.)

So, we nearly reached the top of the knowlege on the theme. The last Pass is the result of our work.

VII. Перевал. (Pass 5)

I offer you to fulfil the creative task: make up a collective story: "If I have a chance to visit Great Britain, I'll ..." (Кожен член групи говорить за пропозицією, секретар записує, а потім пропозиції вибудовують по порядку , використовуючи "linking words" (слова для зв'язку):





- Firstly


- As a result


-To begin with


On the one hand

- Finally-


-Secondly


On the other hand

-- To sum up


-Moreover


Unfortunately

-In conclusion

-Besides


- By contrast

To summarize



-For example





(Сказати якомога більше пропозицій в зв'язному висловлюванні.)

The leader of the group tells the story.

(Отже, наше сходження на пік знань добігає кінця.)

So, our ascent is going to an еnd. The results of your work you can see on the screen (map of the mountain). You really proved that Britain is an attractive L and. But it is also the Land of songs. Let's sing a beautiful song "Brighton in the rain".

Рефлексія.

All together you have reached the peak of knowlege, but can you say the same words about yourselves? What pass of the peak of knowlege are you on? Mark it on your maps.

Підведення підсумків.

Thank you very much for your work.


















