Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок украинского языка на тему

Урок украинского языка на тему

  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема: Друзі наші менші.

Мета:

Навчальні: Розвивати уміння слухати й розуміти українську мову, спілкуватися нею.

Розвивальні: Розвивати у учнів вміння робити власні висновки, узагальнення.

Пізнавальні: Ознайомити учнів з видами собак, які допомагають людям.

Виховні: Виховувати шанобливе відношення до тварин.

Словник: прикордонник, кордон, стерегти, поводир, вірний, рятівник, відважний, собака-пожежник, шанувати, подяка.


Хід уроку

І.Організація початку уроку.

- Доброго ранку діти! Я дуже рада вас бачити. Зараз у нас урок української мови. Поверніться до свого сусіда по парті, посміхніться йому та привітайтесь. А тепер тихенько сідайте.

ІІ. Активізація мовленнєвих умінь.


- Давайте спочатку потренуємо наш язичок і згадаємо віршик про дружбу, котрий вчили на попередньому уроці. Давайте встанемо.


Нам гарно й весело рости,

Ми дружимо – і я, і ти,

І скрізь, по нашій всій землі

У нас живуть брати.


  • А тепер проговоримо чистомовку. Повторюйте за мною:


Ра-ра-ра: Дуже рада дітвора.
Ар-ар-ар: Ми поїдем в зоопарк.
Ро-ро-ро: Доберемось на метро.
Ру-ру-ру: В зоопарку кенгуру.
Ру-ру-ру: Риє кріт собі нору.
Ру-ру-ру: Заєць обдира кору.
Ра-ра-ра: Закінчилася в нас гра.


III. Мотиваційна частина.


Відгадайте загадку:


І ввечорі і зранку

Вартую я на ганку.

І кусаю, і гарчу –

В дім чужих не пропущу.

(Собака)


ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.


- На попередньому уроці ми з вами говорили про дружбу та товаришування людей. А сьогодні на уроці ми поговоримо про друзів наших менших - собак, та дізнаємося як собаки можуть допомагати людині.


IV. Подача нового матеріалу.


  1. Розповідь про собак-помічників.


З давніх-давен люди намагалися жити в злагоді з природою. Людина розумна приручила багатьох  тварин, зробила їх своїми  друзями й захисниками і, назвавши «меншими друзями», зобов’язалася не шкодити їм.

Також деякі тварини допомагають рятувати людей. Зараз на земній кулі немає такого місця, де б поруч з людиною не жила собака. Вона допомагає людям у всьому.

- Пригадайте, яке свято ми відзначаємо 23 лютого? (День захисника вітчизни). Так от, ці захисники вітчизни стережуть кордони нашої Батьківщини, а собаки їм в цьому допомагають і називають таку собаку – прикордонник.

- А хто на свято всіх хлопчиків читає вірш прикордонника?


прикордонник – пограничник

кордон - граница

стерегти - охранять


Також є собака-поводир – це собака, яка допомагає сліпим людям пересуватися на вулиці, щоб уникати перешкод. Ці собаки дуже вірні своїм друзям.


собака-поводир – собака-поводырь

вірний – верный


Собака-рятівник – це дуже відважна собака, яка допомагає знайти та врятувати живих людей після землетрусу.


собака-рятівник – собака-спасатель

рятувати – спасать

відважний – отважный


Собака-пожежник. Про цих собак ми вчора читали з вами на уроці Основи здоровя. Хто памятає, що це за собаки? Ці собаки живуть з пожежниками, і коли загориться дім, то пожежники посилають собак рятувати дітей. І у розповіді Льва Толстого ми з вами читали, що одна така собака в Лондоні врятувала дванадцять дітей; її звали Боб.


собака-пожежник – собака-пожарник



Ми повинні бути вдячні цим собакам та шанувати їх за те, що вони так допомагають людям.


подяка – благодарность

шанувати – уважать


- Давайте ще раз повторимо назви собак, які нам допомагають: собака-прикордонник, собака-поводир, собака-рятівник, собака-пожежник.


  • Фізкультхвилинка


V. Закріплення і узагальнення знань


  1. Гра «Так не так»

На дошці зображення собак помічників. Один учень біля дошки - вказує на малюнок, і питає "Це собака-рятівник"? Діти відповідають "Так, це собака-рятівник" або "Ні, це не собака-рятівник, це собака-поводир".



  1. Робота з підручником ст. 86


«Мікрофон» - діти говорять у мікрофон.


Опорні слова вивішуються на дошці, за допомогою яких учні повинні сформулювати речення, яке буде відповіддю на поставлене запитання.


Опорні слова:

Питання перше: землетрус, собака, допомагає, людей, врятувати.

Питання друге: тварини, вірні, люблять, хазяїна.

Питання третє: шанувати, любити, доглядати.


- Подивиться на малюнок у підручнику, що ви бачите? (Мабуть стався землетрус і собака допомагає знайти живих людей, щоб їх врятувати) Як називається ця собака? (собака-рятіник)

- Як ви вважаєте, чому тварин називають меншими друзями людини? (Тому що тварини – дуже вірні і люблять свого хазяїна як друга)

- Як можна віддячити меншим друзям нашим за допомогу і вірність? (Шанувати їх, любити, доглядати за ними)


  • Фізкультхвилинка


  1. Робота з зошитом ст. 10


а) Вивчення віршика напамять:


Цуцик, цуцик – куций хвіст!

Він цукерки гарно їсть.

Зм одну цукерку сам,

Другу – цуцику віддам.


  • Читання вчителем

  • Читання хором

  • Читання по рядку – учні повторюють

  • Читання хором 2 рази

  • Читання на память по рядкам


б) Обведи, не відриваючи олівця, по контурах.


- Назви тварин.

- Розкажи, чому ми називаємо їх своїми друзями.

- Чи маєш ти домашнього улюбленця?

- Яких тварин можна тримати вдома?


г) Розгадування кросворду. Робота в парі з учнем, який вміє писати українською мовою.












- Яка собака допомагає знайти та врятувати живих людей після землетрусу? (рятівник)

- Яка собака допомагає стерегти кордони нашої Батьківщини? (прикордонник)

- Яка собака допомагає рятувати дітей під час пожежі? (пожежник)

- Яка собака допомагає сліпим людям пересуватися на вулиці, щоб уникати перешкод? (поводир)


1








2












3








4








V. Підсумок уроку.


  • Що нового ви дізналися на уроці?

  • Яких ви тепер знаєте собак-помічників?

  • Чому ми називаємо тварин друзями нашими меншими?

Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:
