1234407
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокУкраинский языкКонспектыУрок украинского языка в 3 классе. Префікс як значуща частина слова.

Урок украинского языка в 3 классе. Префікс як значуща частина слова.

библиотека
материалов

Тема: Префікс

Мета:

  • формувати уявлення учнів про префікс як частину слова, за допомогою якої творяться нові слова

  • розвивати навички роботи над словом (фонетичний розбір слова, розбір слова за будовою)

  • збагачувати лексичний словник учнів

  • виховувати культуру письма та мовлення, інтерес до усної народної творчості.


Хід уроку.


1. Вступ до уроку.

- сьогодні у нашому класі свято, до нас завітали гості, вчителі школи. їм дуже цікаво подивитися, як ми з вами працюємо.

Дзвоник вже сигнал нам дав

Працювати час настав.


2. Орг. момент.

- перевірте на парті навчальні речі

- запишіть в зошиті число, класна робота


3. Актуалізація опорних знань учнів.

- розгадайте ребус і пригадайте який розділ ми з вами вивчаємо (Будова слова)

- що вивчає цей розділ?

Каліграфічна хвилинка.

- дуже важливо знати з яких частин складається слово, але не менш важливо вміти каліграфічно писати слова. Пригадаємо написання букв та їх поєднання з іншими.

С с сл ся св слово

Фонетична хвилинка.

- запишіть транскрипцію [с л о в о ]

- вкажіть скільки букв та звуків

Словникова робота.

- змініть слова за моїми питаннями: хто?що? кого?чого? кому?чому? кого?що? ким?чим? у кому?у чому?

- у нас зараз утворилися нові слова?

- що ми утворили?

- давайте визначимо корінь і підберемо та запишемо спільнокореневі слова (слово, словник, словниковий, словечко, слівце)

- навіщо людині слова, навіщо їх треба знати, вміти читати, писати, ...

- так, із слів складається мова кожного народу. Тому в народі говорять: Слово до слова – зложиться мова.

- що ви можете сказати про записане речення?

Робота в парі.

- а ще в народі люблять складати казки. Казки складають і в наші дні. Читаючи, будьте уважні, і тоді ви дасте всі відповіді на питання нашого уроку.


Був собі корінь слова ЙТИ. Завжди він був у дорозі. Все ЙТИ та ЙТИ, от і розгубив друзів. Іноді слову здавалося, що воно дуже нещасливе. І ось одного разу слово ЙТИ зустріло дуже веселу і галасливу (шумную) частинку слова - Префікс. Познайомилися. Поділилось слово своєю журбою (печалью). Зашуміла частинка і кинулася пропонувати свою допомогу. Прибігла частинка ПРИ і стала перед коренем. І тут з’явилося нове слово ____________________.

Далі прибігла частинка ЗА і утворила слово __________________. Зраділо слово новим друзям. Вирушили всі далі. А тут річка. Запросили друзі частинку ПЕРЕ. __________________________.

Ось так дружні частинки допомогли слову ЙТИ всі труднощі подолати.


4. Повідомлення теми уроку.

- яка частинка слова розгубила своїх друзів? (дайте відповідь рядками з тексту)

- хто допоміг кореню?

- яка ж тема нашого уроку? Про що будемо говорити на уроці?

Тема: Префікс.

Будем всі уважно, дружно працювати, щоб нову частину в слові визначати, підбирати, ...

- як ви зрозуміли з казки що таке Префікс?

- як префікс допоміг кореню знайти друзів?

- які префікси допомагали?

- що утворювалось?

- так що ж таке префікс?

Робота за підручником.

- давайте порівняємо наш висновок із правилом у підручнику

- правило співпало з висновком, який зробили ми?

- молодці!

Робота в зошиті.

- запишіть які слова – друзі є тепер у слова ЙТИ.

- префікси виділіть: йти, прийти, зайти, перейти.

- я б хотіла продовжити казку так: йшли друзі далі. Зустріли вони префікс БЕЗ.

- як ви думаєте, що було б далі? Чи знайшов корінь нового друга?

- чому?

- який висновок ми зробимо? (не всі префікси можна поєднати з коренями слів, кожне нове слово повинно мати своє лексичне значення)

Домашнє завдання.

Впр. __ утворити за допомогою префіксів і записати нові слова від слів летіти, нести, везти. Префікси виділити.

Робота в парі.

- Слова люблять з нами погратися у кросвордах, ребусах, загадках. І ми з ними пограємося.

- прочитайте слова. Чи всі для вас зрозумілі?

- знайдіть і випишіть слова з префіксами. Префікси позначте.


ДОНЕСТИ, ДОЛИНА, ДОЛИТИ, ДОМОЛОТИ, ДОНЕЧКА, ДОМАШНІЙ, ДОЛЕТІТИ, ДОМІВКА, ДОПИСАТИ, ДОЇХАТИ, ДОШКА, ДОПЛАТИТИ, ДОРОГА, ДОЩ.

Перевірка: кожна пара читає по одному слову, яке виписали.

- з яким префіксом виписали слова?

- чи в кожному слові він був?

- який висновок можна зробити з цього завдання? (слід розрізняти префікс і букви, які входять до кореня слова)

Самостійна робота учнів.

- молодці, ви гарно попрацювали. Тепер кожен з вас самостійно перевірить свої знання за темою “Будова слова” і отримає оцінку.


ТЕСТ.

1. закінчення - це

а) частина основи б) змінна частина слова

2. корінь – це

а)слово б) спільна частина споріднених слів

3. суфікс –це

а) частина слова б) змінна частина слова в) частина слова, яка стоїть після кореня

4. щоб визначити закінчення треба

а) дібрати спільнокореневі слова

б) змінити слово

5. префікс – це

а) частина слова, яка служить для зв’язку слів у реченні

б) частина слова, яка служить для утворення нових слів

Розбір слова за будовою: кожна група отримує свої слова і працює


5. Підсумок уроку.

  • що було головним на уроці?

  • Чого навчилися на уроці?

  • Що було цікавим на уроці?

  • Які префікси сьогодні допомагали утворювати нові слова?

  • На яку частину мови схожі префікси ЗА, ПРИ, ДО, БЕЗ,..

  • На наступному уроці ми поговоримо про те, що слід розрізняти префікси і прийменники.

  • сінквейн

Префікс.

Перший, важливий.

Будує, змінює, створює.

Допомагає створювати нові слова.

Префікс – це значуща частина слова.



