105938
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокНачальные классыКонспектыУрок української мови в 3 класі Загальне уявлення про частини мови: іменник, прикметник, дієслово. Зіставлення іменників, прикметників, дієслів за їх значенням, питанням, роллю в реченні.

Урок української мови в 3 класі Загальне уявлення про частини мови: іменник, прикметник, дієслово. Зіставлення іменників, прикметників, дієслів за їх значенням, питанням, роллю в реченні.

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

ТЕМА: Загальне уявлення про частини
мови: іменник, прикметник, дієслово.

Зіставлення іменників,

прикметників, дієслів за їх

значенням, питанням, роллю в

реченні.





МЕТА: Відновити і закріплювати знання про іменники,
прикметники, дієслова.



Формувати вміння розрізняти частини мови,
правильно вживати їх у мовленні.



Розвивати уміння абстрагувати, аналізувати,
систематизувати мовні явища.



Виховувати любов до природи, птахів.







ОБЛАДНАННЯ: картинний план уроку,



сюжетні малюнки,



малюнок синички,



таблиця.





ТИП УРОКУ: комбінований з елементами диференціації.





ХІД УРОКУ.

І. Організаційний момент.

1.Привітання.

-Сьогодні прийшли вчителі послухати, чого ви навчилися, подивитися, як ви працюєте. Привітайтеся, будь ласка.

2. Картинний план уроку.

-Ми з вами відвідаємо країну «Мови, мовлення, правопису і

розвитку мовлення». Ця країна величезна, багата, дуже красива.

У ній потрібно:

  • правильно, чисто розмовляти,

  • каліграфічно писати,

  • помилок орфографічних та пунктуаційних не допускати,

  • мабуть захочете знання свої збагатити, поглибити,

  • а як стомимось – будемо відпочивати.

-Згодні? Тоді до праці.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Робота біля дошки.

  • Скласти речення , встановити звязок слів схематично:

підлетіла, вікна, синичка, до, голодна

  • Розібрати за будовою слова:

голодна, підлетіла, віконечко, синиця.

  • Зробити звуко-буквений аналіз слова:

летить.

2. Мовна розминка.

-Щоб правильну, чисту мову мати, будемо уривок з вірша читати.

Синиці голубі

співають на вербі.

-Прочитайте разом : «сонечком»,

« громом»,

« луною»,

«дощиком»,

«блискавкою».

-Виразно прочитає…

-Назвіть слова, що є назвами предметів, вказують на ознаки

предметів, означають дію предметів.

P9190178

3. Каліграфічна хвилинка.

-Готуємось каліграфічно писати.

  • С с ка си ничакси (синичка).

-Прочитайте разом.

-Яке зєднання?

-На яке питання відповідає слово?

-Назвіть звуки у слові синичка.

  • Перевірка робіт учнів, що працювали біля дошки. (3 учні)

(Тоді один одному задають питання).

Творча робота.

І група . Складіть спонукальне речення зі словом синичка.

ІІ група. Складіть розповідне речення зі словом синичка.

ІІІ група. Доберіть ознаки до слова синичка.

4. Словниковий диктант.

-Щоб помилок орфографічних не допускати, будемо словниковий

диктант писати.

ІІІ група. За буквами, що позначають приголосні звуки, впізнайте і запишіть слова у стовпчик.

В.едм.дь

.л.нь

ж.йв.р.н.к

з..ць

д.т.л

ІІ група. (За Едігеєм.) Із «розсипанки» скласти слова, записати.

орожайвнок

єзьац

льнео

ддьвемі

ледтя

І група. За визначенням впізнайте і запишіть слова.

  • Лісовий птах, із довгим гострим дзьобом, їжу добуває з щілин, кори дерев.

  • Невеликий полохливий звірок, гризун, має довгі задні ноги і довгі вуха.

  • Співучий птах, живе в полях, на луках, угорі тремтить сіренькою цяткою, і пісні співає голосні.

  • Великий звір, має роги, схожі на гілля дерев.

  • Хижий звір, з масивним тілом, довгою шерстю, товстими ногами. -Поясніть правопис цих слів. (Учень пояснює орфогорми, вчитель підіймає картку із записаним на ній словом.)

  • Що це за слова?

  • В яку групу можна обєднати записані слова? (Тварини.)

  • На які групи можна поділити цих тварин?(Звірі-птахи.)

  • А звірів на які групи поділите? (Впадають у сплячку – зимують, добуваючи собі їжу.)

  • А птахів?(Зимуючі – перелітні.)

5. Відтворення знань, одержаних у другому класі.

- До кожного словникового слова доберіть ознаки, запишіть поруч у

другий стовпчик.

-До кожного слова 1-го стовпчика доберіть слова, що означають дію.

-На яке питання відповідають слова першого стовпчика?

-Що вони означають?

-Прочитайте слова другого стовпчика. На яке питання відповідають?

-На що вони вказують?

-Прочитайте слова третього стовпчика. Поставте питання до слів.

-Що вони означають?

6. Повідомлення теми і мети уроку.

-Сьогодні відтворимо і закріпимо знання, набуті в другому класі про

іменники. прикметники, дієслова. Будемо вчитися розрізняти їх за

питанням , значенням і роллю в реченні.

ІІІ. Сприймання нового матеріалу, його усвідомлення та

осмислення.

1. Вправляння у засвоєнні нових понять.

-Прочитайте самостійно і уважно правило на ст. 143 і дайте

відповідь на запитання.

-Як називаються слова, що є назвами предметів?

-Як називаються слова, що вказують на ознаки предметів?

-Як називаються слова, що означають дію?

2. Аналіз граматичного визначення.

(Вивісити на дошці таблицю.)

а)-На які питання відповідають іменники?

-Що вони означають?

-Як називають слова, що є назвами предметів і відповідають на
питання хто? що? (
Наприклад.)

б)-На які питання відповідають прикметники?

-На що вони вказують?

-Як називають слова, що вказують на ознаки предметів і

відповідають на питання який? яка? яке? які? (Наприклад.)

в)-На які питання відповідають дієслова?

-Що вони означають?

-Як називають слова, що означають дію і відповідають на питання

що робить та інші?( Наприклад.)

Іменник, прикметник, дієслово – це частини мови. До частин мови

належить і прийменник. P9180152

3. Фізкультхвилинка під музичний супровід.

4. Вправа 344.

а) Робота в групах.

-Послухайте і обговоріть в групах.

-Хто це? Чому?

Птах сам невеличкий.

Має білі щічки,

Сірі лапки, чорну шапку,

Фартушок жовтенький,

Голосок тоненький. ( Синичка.)

б) Проектна діяльність.

1. Синиці живуть скрізь: у щілинах будівель, металевій трубі, у

поштовій скринці, у викинутій консервній банці чи чоботі.

2. Влітку за добу зїдає стільки шкідливих комах, скільки важить

сама. А взимку не чути її звичного цінь-цінь, чи-чи-ку! Голод

дошкуляє… Сумує синичка…

3. Я знаю , синичко, чому ти сумна,

Чому ти щоранку летиш до вікна:

Зерняток ти хочеш. Послухай мене,

Зима в нашім краї не скоро мине…

Зови свою маму, і брата, й сестрицю –

В садку я повісив для вас годівницю.

в) Робота з текстом.

-Прочитайте текст вправи.

-Доберіть заголовок.

-Що вразило вас?

-Що ви взяли для себе?

г) Робота в парах.

-Складіть діалог «Допомога птахам взимку».

д) Диференціація за ступенем самостійності.

-Виписати групами у три стовпчики іменники, прикметники,

дієслова.

  • І гр. 5-те речення.

  • ІІ гр. 3,4 речення .( Н-д ім. мороз; прикм. зелені; д. мають.)

  • ІІІ гр. 1,6 речення. Колективно.

Всі слухають. Перевірка завдань.

-Чому одні слова віднесли до іменників,а інші до прикметників,
дієслів?

Чого навчилися, виконуючи цю вправу? А ще згадали що?

5. Вправа 345.

а) Взимку дуже часто буває так, як розповідається у вправі.

-Прочитайте. Це текст? Чому?

-Знайдіть словосполучення, вжиті в переносному значенні.

-Для чого автор вживає ці словосполучення?

-Як же синичкам у цю пору? Чому?

-Прочитайте текст без прикметників.

-Яку роль відіграють прикметники?

-Продовжіть текст далі.

б) Диференціація за ступенем складності.

І група. Виписати з тексту іменники, прикметники, дієслова з

ненаголошеними [е], [и] в корені. Дібрати до них перевірні слова.

ІІ група. Від іменника вітер за допомогою різних суфіксів утворіть
нові іменники.

ІІІ група. До іменника віхола дібрати синоніми.

Перевірка всіх груп.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Визначити головні і другорядні члени речення у:

І варіант 1-му реченні, ІІ варіант 2-му реченні.

-Яку роль відіграють іменники, прикметники, дієслова у реченні?

2. Тест.

V. Підсумок уроку.

1. -Не забувайте про птахів взимку. А влітку вони вам гарно

відспівають, піднімуть настрій і віддячать, винищуючи шкідників у

ваших садках.

2. –Найцікавішим на уроці було…

-Найбільше мені запамяталося…

-Я розповім вдома про…

-Я навчився…

-Я дякую уроку за…

VІ. Домашнє завдання за вибором.

1. Вправа 346.

2. Скласти загадки про синичку.

3. Скласти твір-міркування «Бережи синичок».




