Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / Урок з української літератури на тему: Тема, основна думка оповідання Свекор С. Васильченка. Образ Василька. Значення гумору в житті українців. Високий рівень взаємостосунків у родині (за оповіданням Свекор Степана Васильченка).
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Украинский язык

Урок з української літератури на тему: Тема, основна думка оповідання Свекор С. Васильченка. Образ Василька. Значення гумору в житті українців. Високий рівень взаємостосунків у родині (за оповіданням Свекор Степана Васильченка).

библиотека
материалов

hello_html_m5c0910a7.gifУрок з української літератури для 7 класу

на тему:

Тема, основна думка оповідання «Свекор» Степана Васильченка.

Образ Василька.

Значення гумору в житті українців.

Високий рівень взаємостосунків у родині

(за оповіданням «Свекор» Степана Васильченка).


















http://bookbox.com.ua/uploads/posts/2012-09/1348335983_11-09-2012-22.jpeg


Підготовлено:

Кошута Наталія Григорівна,

учитель української мови та літератури

МБОУ «Петрівська школа № 2»

Красногвардійського району

Республіки Крим

Урок №

Тема – Тема, основна думка. Образ Василька.



Значення гумору в житті українців.

Високий рівень взаємостосунків у родині (за оповіданням «Свекор» С.Васильченка).

Мета – перевірити знання учнями змісту оповідання, вміння визначати тему та головну думку,

навчити визначати засоби творення комічного;

розвивати навички визначати тему та головну думку, засоби творення комічного;

прищеплювати почуття гумору, добрих родинних стосунків.

Тип уроку – комбінований.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Позитивна установка на вивчення теми.

ІІ. Актуалізація опорних знань.


*Яке справжнє прізвище С.Васильченка? (Панасенко)

*Про що і про кого найчастіше писав С.Васильченко? (Про життя селянських дітей)

* Скільки сюжетних ліній в оповіданні «Свекор»?

(Одна. Епізод із життя хлопчика Василька)

* Чому автор обрав таку назву для свого твору про маленького хлопчика?

Чи відповідає вона змісту?

(Так. Хлопчик надзвичайно любив всіх повчати, як свекор.

Свекор – батько чоловіка по відношенню до жінки. Він був головою родини, наводив лад у сімї, усім розпоряджався, всіх повчав. Як правило, прискіпливо ставився до членів сімї з метою навести лад і покращити життя, його поважали і побоювалися водночас.

Отже, за словом «свекор» закріпилося ще й поняття – той, хто завжди чимось незадоволений, буркотливий, суворий, весь час вказує, як і що робити, повчає.)


ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Опрацювання нового матеріалу.

4.1.Пояснення вчителя.

*Як Ви вважаєте, що допомагає людині вижити в будь-якій ситуації?

Так, це родина, насамперед, а також почуття гумору. Адже сміх – це ознака того, що людина духовно здорова. Найголовніше в житті – вміти посміятися над собою. Таким чином і самому полегшає, і неприятель вже не зможе образити. Недаремно до наших днів дійшли прислів’я:

  • Найкраще тому живеться, хто з усього сміється.

  • Добре тому ведеться, хто з усього сміється.

  • Добре тому жити, хто все на жарт може перекрутити.

  • Той сто років проживе, хто на сміх усе зведе.

  • Там здорова родина, де сміється дитина.

  • Змалку і до старості не втрачайте радості.

Як відомо, українці – нація, яка вміє добре жартувати, а отже у фольклорних творах, зокрема в прислівях та приказках можемо знайти багато гумору.

Проте сміх повинен бути не злостивим, а добродушним. Отже, найперше слід посміятися над собою, а це здатна зробити лише смілива і добра людина.

Найлегше сміятися над іншим, та треба пам’ятати, що не можна розглядати «порошину в чужому оці, коли в твоєму колода застрягла».

У своїх творах письменники добродушно висміювали вади людей, які і досьогодні їм притаманні.

Запишіть (!)

Гумор – спосіб художнього зображення подій, осіб, який має на меті добродушно розсмішити читача, змушує його замислитися над собою.

  • Чим гумор відрізняється від сатири?

(Гумор – добродушний сміх, сатира – висміювання чого-небудь.

Засоби творення комічного в оповіданні «Свекор» С.Васильченка:


  • в основі твору лежить комічна пригода

(Маленький хлопчик береться всіх повчати, одружитися, зрештою батьки вирішують

розіграти його );

  • словесне непорозуміння чи двозначність вислову

(Діалог батька з Васильком перед сватанням, з якого кожен розумів своє.)

  • ситуація, яка підсумовується певним висловлюванням

(Фраза Василька щодо одруження в кінці твору)

  • назва твору, яка має двозначне розуміння.


  1. 4.2. Аналіз оповідання.

Яким момент оповідання Вам найбільше сподобався? Чим?

Які звичаї, традиції української родини показані в оповіданні?

(*Дітей змалку привчали до роботи. Вони допомагали батькам у їхній роботі

залежно від віку, наприклад, Василько пас корову.

* Обідали всі разом, дотримуючись при цьому охайності.

* Заходячи до хати, знімали шапку, хрестились до ікон.

* Голова сімї – батько, якого всі поважали і слухалися; коли він старів,

господарство передавалося старшому з синів.

* Голова сімї мав турбуватися про дружину, дітей, незаміжніх сестер,

неодружених братів, старих батьків.

*До батьків ставилися із вдячністю, доглядали їх на старості.

* Гроші заробляли чесною хліборобською працею.

* Кожна родина мала громадянські обов’язки, платила податки.

* Дітей віддавали до школи.

* Жінки займалися домашнім господарством, слухалися і поважали чоловіка.

* Дружину для сина обирали батьки, дотримуючись таких принципів: щоб

була чесного роду, красива, здорова і, бажано, не бідна.

* На сватання батьки й син холили в святковому одязі, з хлібиною; дівчина

при згоді подавала рушники.)

Запишіть (!)

  • Яка тема оповідання?

(Тема – розповідь про окремий момент з життя маленького хлопчика Василька, який задумав одружитися, але зрозумів, що це не лише задоволення, а й серйозні, важкі обов’язки, велика відповідальність.

Його розіграли батьки з метою навчити розуму)

  • Визначте головну думку оповідання.

(Основна думка – не слід братися за те, до чого поки ще не доріс; родина – найкращий учитель.)

  • Охарактеризуйте образ Василька.

*Усна характеристика образу Василька.


Запишіть.

1. Василько – хлопчик дошкільного віку з селянської родини, якого всі прозивали свекром за те, що полюбляв «старувати», повчати, а водночас грався під піччю.

2. Це головний персонаж.

3. Портрет стислий, автор виокремлює великі сірі очі з суворим поглядом з-під великого чола; поважну ходу; гучний голос.

Приваблива зовнішність відповідає такому ж внутрішньому світу.

  1. Характер у хлопця суворий.

Риси характеру:

* Розумний, серйозний, розсудливий, поважний не по роках; всюди суне свого носа

намагається не лише наслідувати дорослих, а й повчати їх.

Поводиться, як голова сімї – слідкує за дотриманням порядку, звичаїв, карає тих, хто робить неправильно.

*Любить рідних, розуміє свої синівські обов’язки перед ними (тому й злякався одруження, бо усвідомив, що ще не доріс до такої відповідальності) ;

* Працьовитий, любить порядок.

5.Мова хлопця гучна, не по-дитячому насичена повчальним змістом.

6 -7.Василька люблять в родині, по-доброму підсміюються над ним.

Самому автору подобається його герой.



V. Підготовка до виконання Д/з. Д/з. Підготуватися до літературного диктанту за

творчістю Б.Лепкого, С.Васильченка.






Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
