Урока по английскому языку
My family
Цель урока:
развитие речевой компетенции и учебно-познавательной компетентности учащихся .
Задачи:
обучающие (достижение предметных
результатов):
ñ
обучение говорению по теме «Моя семья», развитие
умения задавать вопросы о семье и отвечать на них;
ñ
введение новых лексических единиц и сравнительных
оборотов для описания характера людей;
ñ
формирование лингвистической компетенции: развитие
умения сопоставлять языковые явления в английском и русском языках.
Развивающие (достижение метапредметных
результатов обучения):
ñ
развитие диалогических навыков, использоание
языковых средст в соответствии с коммуникативной задачей.
Воспитательные (достижения личностных
результатов):
ñ
осознание возможности самореализации средствами
английского языка (творческое задание — придумывание рифмы и собственного
стихотворения по образцу).
Ход
урока:
1. Орг. момент
Good morning, boys and girls. Nice to meet you. Sit down
please/
What date is it today? What day of the week is it today?
What season is it today?
Who is absent today? How are you?
2. Целеполагание Сообщение задач урока,
мотивация учебной деятельности.
Look at the picture and say what topic are we going to
discuss?
Ответы детей
Right, we are speaking about the family, about your
families.
Today let's describe your families and all members of your
family
3.Фонетическая зарядка
My Family.
This is my father,
this is my mother,
This is my brother Paul.
This is my sister, this is my brother,
How I love them all.
II Основной этап
4. Речевая зарядка (дети отвечают на вопросы учителя)
Have you got a father?
Have you got a mother?
What is her name?
How old is she?
What does she like doing?
5. Развитие монологической речи учащихся.
Т. - Children, you see, there are some
things on my desk. P. - This one is my mother's. My mother's name is S. R. She
is a doctor.
She is 37. 1 love my mother very much.
Т. - Now tell your friend about
your family. Work in pair. (Контролирую работу детей.
)
Ok. You have done it well. Вы все справились.
But we have got another task.
6. Физкультминутка
7.Please, look. You should
find the hidden words.
(Использование слайда - найди спрятанные
слова)
Mother j o k p l m o
t h e r k
Father h g r f a t h
e r o k u i
Son j t h f s v
j o s o n u j
Daughter k s r d a u g
h t e r y j
Brother k b r o t h e
r u h f b p
Sister h g y s I s
t e r j m n g
Aunt g t y h a u
n t g I m j
Uncle h u n c l e
n y h k j j
Cousin s c o u s I
n h n k p d
Grandmother c f g r a n d m o
t h e r
Grandfather a g r a n d f a
t h e r h
7. Well, now the next task for you is a puzzle. Put
the letter in order.
(Использование слайда - поставь буквы в нужном
порядке)
N T A U
C L E U N
O N S
B Y B A
F T E A H R
M G O R N D A E R T H
D A T H U R E G
R S T I S E
8. Can we compare us with some animals?
Let'd do exercise SB p.63 Let's look at the pictures and
tell me: what animals do you see?
(I see in picture 1 a bee...)
Now can you compare people and animals? Fill in the gaps
with the new words.
Let's read and translate
9. Look at the blackboard and complete the dialoge
M: Hello! My name is Misha. And what is your name?
A: ______________________ .
M: Are you from Great Britain?
A:______________________ .
M: Where are you from?
A: _____________________________ .
M: I’m from Russia.
A: _______________ .
M: I’m ten. And you?
A: ______________.
M: Nice to meet you.
A:__________________ .
My dear friends, you are good at English. And I have
prepared a crossword for you. Find the words what are they?

10. Подведение итогов
Dear boys and girls!
We come to the end of our lesson. Tell me, please, what can
we do at the end of our lesson? What have we learned?
(Подведение итогов, оценка собственной
деятельности учащимися.)
Please, open your diaries (record books), write down your
home task. You should prepared story about your family