Вы хотите изжить равнодушие и скуку из
учебно-воспитательного процесса? Как зажечь искорку интереса в глазах учениках,
сделать изучение английского языка посильным и радостным? Помочь в этом могут
итоговые уроки, проводимые в виде веселых, увлекательных праздников, конкурсов,
к которым ребята добросовестно готовятся и с радостью участвуют.
Предлагаемый материал предназначен для
учащихся 3-4 классов по теме «Parties»
Тема: At the Queen’s Christmas Party
Форма проведения: на приеме у Королевы Великобритании
Цели:
·
Повышение интереса к изучению английского языка
·
Тренировка употребления изучаемого
лексико-грамматического материала
·
Развитие языковых, познавательных способностей,
ценностных ориентаций, чувств и эмоций школьников, готовность к коммуникации
Задачи:
·
Активизировать использование лексико-грамматических
навыков и умений в речи
·
Совершенствовать навыки аудирования
·
Развивать умение реагировать на беседу
Ход мероприятия
I.
Организационный момент
В роли королевы может
выступать ученица старших классов:
Dear friends, good afternoon. I’m happy to
meet you. You look so marvelous today. I’m the Queen of England. My name is
Elizabeth. Welcome to a Christmas Party. Thank you for your coming to my
palace.
II.
Проведение конкурсной программы
Конкурс 1:
Do you know how to behave yourselves at the
Queen’s Party? Do you know any poems about Politeness?
-Учащиеся: Yes, sure /
Yes, certainly
Let us try to be Polite
In everything we do
Remember always say “Please”,
And don’t forget “Thank you”.
Hearts like doors will open with ease
To every little keys
And don’t forget that they are these
“We thank you all” and “If you please”
-Queen: Good, boys and girls. Well done. I
hope you’ll be polite at our party. I wish you Merry Christmas. Let’s sing a
song.
Конкурс 2. Команды исполняют песню “I wish you a
Merry Christmas”
Конкурс 3.
Queen: I believe you’re not only merry
children, but clever as well. I’d like you to decorate this Christmas tree.
Write the names of the toys, fruit and animals on the back side of colorful
bells and pin them on the Christmas tree. Two minutes for you to do this task.
Ready?... lovely! Our Christmas tree looks wonderful with these bells.
Конкурс 4.
Queen: Of course you know a Merry song
“Jingle, Bells”. Who sings better?
Конкурс 5.
Queen: We go on our contests. Listen to the
pattern and repeat it as quickly as you can. На экране рисунок и текст:
The fat black cat ran after the fat black
rat
But the fat black rat ran away from the
black fat cat.
Queen: who recites best?... Great!
Конкурс 6.
Queen: I’ve heard Russian students like
winter. Do you know English poems about this season?
Students: Certainly, we do. We know many of
them.
It’s snowing, it’s snowing
What a lot of snow!
it’s snowing, it’s snowing
Let us play with snow.
Down comes the snow
On a winter day
I make a snowman
When I go to play.
Декламация сопровождается
рисунками на экране.
По два стихотворения от
каждой команды.
Конкурс 7.
Dear boys and girls, your memory is perfect
and you recite poems well too. One more contest sounds like this: “Think a
Little And Riddle Me”
a) I’m
green. I’m small.
I live in the pond. I can jump
I can croak. What am I?(Frog)
b) It’s
light
It’s red or green or yellow
It’s round or oval
It can fly, but it is not a bird.(a balloon)
По две загадки на
каждую команду.
Queen: Very well, thank you. Are you tired?
Children: No!
Конкурс 8.
Listen to one more merry song
“Clap,Clap”. Sing, dance doing some exercises.
Конкурс 9.
Queen: My dear friends, before receiving you, guests from
Russia, I visited one country… You’ll find out its name if you guess this
rebus. I know Russian a little. Where did I come from?
КА (КА-НАД-А)
Children: You came from Canada!
А
Конкурс 10.
Queen: Today I have got a photo
of a very strange man. There is a question on it: “Try to guess how old I am”.
This name is John. Count. На экране фото
(голова с цифрами). John’s 25 years old(1,8,4,1,5,2,3,1)
По своему желанию
учитель может варьировать содержанием конкурсов, предложив им сыграть сценки из
известных детских сказок (“Telephone Ring”) или
инсценировать забавное стихотворение.