Инфоурок Другое КонспектыУрок-конспект "Казахские национальные блюда" (5 класс)

Урок-конспект "Казахские национальные блюда" (5 класс)

Скачать материал

 

4урок              Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық тағамдары.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларды қазақ халқының ұлттық тағам түрлерімен таныстыру.

Дамытушылық: ұлттық тағамдар туралы ауызекі сөйлеу дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік: қазақ халқының ақ дастарқанын қадірлеуге баулу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндірмелі.

 Көрнекілігі: ұлттық тағамдардың суреттері, үлестірмелі материалдар, тірек-сызбалар, мәтіндер.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.

2. Үй тапсырмасын тексеру

3.грамматикалық  жаттығу. Тілді жаттықтыру

  Танымдық ақпарат

 

Ұлттық тағамдар                                                                                                   топтық жұмыс 1

 

Қазақта ұлттық тағамдар  алуан түрлі. Еттен түрлі тағамдар жасайды. Қазақтың басты ұлттық тағамы – ет. Етін жеп, сорпасын ішеді. Жылқының етінен қазы, қарта, жал, жая дайындайды. Қуырдақ қуырады. Суық жерде тұрса да, жылқының сорпасы қатпайды, майы тоңазымайды. Жылқының еті өте сіңімді болады.

 Модульдік лексикалық минимум

Лексический минимум модуля.

ұлттықтағамдар

национальныеблюда

сусындар

напитки

қымыз

кумыс

шұбат

верблюжьемолоко

бесбармақ

мясопо-казахски

қуырдақ

жаренноемясо

шұжық

шужык

 

Қазақшает, шұжық, қуырдақ, қазы, қарта, сүрет, бүрме, кеспе.

 

2. Лексикалықминимуммодульдегісөздерден, өзіңізгешығаржұмысыңыздақажетболатынсөздердіжазыңыз.

Құймақ, шелпек, күлше, кеспе, қазы, қарта

3. Шығармашылықжумысыңыздақажетболған «Ұлттықтағамдар» бойынша  әңгімелеңіз.

 

 

 

 

 

 

Құймақ    2топ

Қазақтың ұлттық тағамының бірі – құймақ. Ұнға жұмыртқ, қант, май, сүт қосады. Ыстық майға пісіреді. Оның көлемі дөңгелек болады. Құймақ дәмді, тәтті тағам.

 

4. Шығармашылықтәжірибеңіздегісөздердіжіктеңіз.

менаспазбын, сенаспазсың, оласпаз, бізаспазбыз, сендераспазсыңдар, олараспаздар.

 

Оқу машығын қалыптастыру.

Постановка навыков чтения.

2. Мұғалімніңнұсқауынабайланыстысөздердіңайтылуындұрыс оқыңдар.

 

ABCDEF-режимдікдиалог – жаттықпалар.

Диалоги-тренинги в режиме ABCDEF.

A – ақпараталмасу (обмен информацией).

· Сұрақтарбойыншаақпараталмасудиалогын құраңыз.

Составьте диалог – обмен информацией по вопросам:

- Қазақтың қандай ұлттық тағамын білесің?

- Бесбармақ, қуырдақ, кеспе, қазы, қарта.

- Қандайұлттықсусындардыбілесің?

- Қымыз, айран, шұбат.

- Қазақтыңбастыұлттықтағамықалайаталады?

- Ет.

B – келісу (выражение согласия).

· «Иә» сөзі мен сабақлексикасынқолданаотырып, «келісу» диалогынқұраңыз.

Составьте диалог-согласие, используя лексику  урока и утвердительное слово «иә».

- Сен ұлттықтағамдардыбілесіңбе?

- Иә, ұлттықтағамдардыбілемін.

- Саған ұлттықтағамдарұнайма?

- Иә, маған ұлттық тағамдар ұнайды.

- Сен ұлттық тағамдардан бесбармақ тағамын ұнатасың ба?

- Иә, мен ұлттық тағамдардан бесбармақ тағамын ұнатамын.

C – түсінбегеніңді қайта сұрау (переспрос).

· «Түсінбедім, қайталапжіберіңізші» фразасы мен сабақлексикасынқолданаотырып, «Ұлттықтағам» туралықайталапсұраудиалогынқұраңыз.

Составьте диалог-переспрос с использованием лексики урока и фразы «Түсінбедім, қайталап жіберіңізші» на тему «Национальные блюда».

- Сіздің сүйікті ұлттық тағамыңыз қуырдақ па?

- Иә, менің сүйікті ұлттық тағамым қуырдақ.

- Түсінбедім, қайталап жіберіңізші, сүйікті ұлттық тағамыңыз қуырдақ па?

D – күмәнбілдіру (выражение сомнения).

· «Бәлкім, солайболар» фразасы мен сабақлексикасынқолданаотырып, «Ұлттықтағамдар» тақырыбына «кумәндану» диалогынқұраңыз.

Составьте диалог-сомнение с использованием лексики урока и фразы «Бәлкім, солайболар» на тему «Национальные блюда».

- Қазақтыңбастыұлттықтағамыетпе?

- Бәлкім, солайболар.

- Олұлттықтағамғажатадыма?

- Мүмкін, солайшығар.

- Қымыз, айран, шұбат – қазақтыңұлттықсусындарыма?

- Бәлкім, солайболар.

- Оларұлттықсусындарғажатадыма?

- Мүмкін, солайшығар.

E – қарсылықбілдіру, жоққашығару (возражение, отрицание).

· «Жоқ, бұлмүмкінемес, сізқателесесіз» фразасынқолданып «Ұлттықтағамдар» туралыақпараттақырыбынақарсылықбілдірунемесежоққашығарудиалогынқұрыңыз.

Составьте диалог-возражение или диалог-отрицание с использованием лексики урока и фразы «Жоқ, бұлмүмкінемес, сізқателесесіз» на тему «Национальные блюда».

- Қуырдақ – бұлсусын.

- Жоқ, бұлмүмкінемес, сізқателесесіз. Олұлттықтағам.

- Айран – бұл ұлттық тағам.

- Жоқ, бұлмүмкінемес, сізқателесесіз. Олұлттықсусын.

F – әрекетке түрткі салу (побуждение к действию).

· Модуль сөздігі мен тақырыбына өзіңізбенсөйлесіпотырғанадамды «Ұлттықтағамтуралыайтыңызшы», «Ұлттықтағамдартуралы не білесіз?» диалогыарқылыәрекеткетүрткі салыңыз.

Побудите к действию своего собеседника, используя в своей речи лексику и тему модуля  «Ұлттықтағамтуралыайтыңызшы», «Ұлттықтағамдартуралыне білесіз?».

- Ұлттық тағамдардыайтыңызшы, оларғанелержатады?

- Ұлттық тағамдарғақазы, қарта, жая, бесбармақ, кеспе, қуырдақжатады.

- Жылқыныңетінен не дайындайды?

- Жылқыныңетіненқазы, қарта, бесбармақдайындайды.

Үйгетапсырма.

Ұлттықтағамдартуралы эссе жазыпкелу.

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок-конспект "Казахские национальные блюда" (5 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Директор по маркетингу (тур. агенства)

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
