Конспект
внеклассного мероприятия по английскому языку
Урок-соревнование по теме “The united Kingdoms of Great Britain”
Форма мероприятия:
Урок-соревнование.
Цель: контроль
лексического, грамматического и лингвострановедческого материала.
Дидактическая оснащенность: доска, мел, раздаточный материал (карточки с заданиями), речь учителя,
речь учеников.
Методические рекомендации: Мероприятие проводится после прохождения темы. За урок до мероприятия
нужно повторить материал по этой теме, а также, задать повторение в качестве
домашнего задания. Говорить о том, что будет мероприятие не стоит, лучше пусть
дети думаю, что будет контрольная, благодаря чему они более ответственно
отнесутся к подготовке.
Команды распределяются случайным образом, но,
если в классе мало сильных учеников, то лучше будет распределить их так, чтобы
в каждой команде были сильные и слабые ученики.
Листки с заданиями должны быть у команд, у
ведущего и у жюри, если жюри есть (у меня его не было). Листки с заданиями
лучше оставить у команд, так как они могут их использовать для решения
последующих заданий, если у них возникнут затруднения.
План:
1.
Организационный момент (5 мин.)
2.
Основной этап (25 мин.):
- Task
1 (6 мин.)
- Task
2 (6 мин)
- Task
3 (6 мин)
- Task 4 (6 мин)
- Task 5 (6 мин)
- Task 6 (6 мин)
3.
Заключительный этап (4 мин.)
Ход
мероприятия:
1.
Организационный момент (5 мин.)
- Hello
boys and girls!
- Hello
teacher!
- Sit down please. Today
we are going to have a little competition. You will be divided into 3 teams,
each team will represent a country. First of all, you will draw a piece of
paper with a number of your team on it.
Основной этап (25 мин.)
- Task 1 (6 мин.)
- Now, each team
will answer 2 questions about the UK. If you can’t answer the next team will be
given your question. Each correct answer will grant you a point.
(Команды
получают листки с вопросами. Каждая команда отвечает по очереди на вопрос).
- Task
2 (6 мин.)
- Now you are to make
up sentences using the words given. Each sentence is connected to your country
so by the end of this task you will find out what country you are going to
represent. Each sentence will give you one point and the correct name of the
country will give you another point.
(Команды
зачитывают предложения и получают по баллу за каждое правильное предложение,
после чего они называют свою страну).
- Task 3 (6 мин.)
- For this task you
will be given a list of sights, you are to choose only those that your country
is famous for. Then you are to tell us what your country is famous for. You
will 1 point for each correct sight but you will loose 1 point for naming the
other team’s sight. For this task you are to choose one representative from
each team.
(Один
ученик из команды выходит и говорит, чем знаменита его страна. Команда получает
по одному баллу за каждую достопримечательность, относящуюся к их стране, а за
чужие достопримечательности балл снимается).
- Task
4 (6 мин.)
- Now, you will get
a list of verbs. You are to se those verbs to make up sentences. Imagine that
you are in your country and tell us what you are doing there.
(Команды
зачитывают предложения и получают по баллу за каждое правильное предложение).
- Task
5 (6 мин.)
- For this task you
will get a list of statements. You are to tell if they are true or false.
(Команды
зачитывают предложения и говорят, правда это или нет).
- Task
6 (6 мин.)
- And for the last
task you are to make as many words as you can, using the words “The United
Kingdoms” your word must go through it and must be connected to you country.
(Команды
зачитывают слова и получают по баллу, за каждое слово, относящееся к их
стране).
3. Заключительный этап (6 мин.)
- Now we are going
to count you points and choose the winner.
- The winner is …
- My
congratulations to the winner but you have all done very well today. I’m happy
to see that you know so much about the UK.
- The lesson
is over. Goodbuy!
Приложения
Task 1
Answer the questions.
- What countries does the United Kingdoms consist of?
- How do we call the UK’s
flag?
- What is the capital of England?
- When is the national day?
- Can you name any sights London
is famous for?
Task 2
Make up sentences.
- to watch/We/matches/love/Millennium
Stadium/in our
- country/This/mountains/is/of
- healing/St Winifred’s Well/powers/has
- are/beautiful/The most/things/waterfalls
Make up sentences
- has/gardening/in the world/climates/It/one
of the best
- full of/monuments/It/castles/is/and
- museums/a lot of/are/There
- theatres/In the/you/visit/evening/can
Make up sentences
- northern/It/is/part of/the most/Great
Britain
- lakes/There/many/beautiful/are
- comes/The culture/ancient/from/times
- region/The industrial/the
lowlands/is
Task 3
What is your country famous for?
… is famous for …
St Winifred’s Well, adventure camps, Loch Ness,
gardens, Millennium Stadium, Snowdonia National Park, Ben Nevis, waterfalls,
Grand Opera House, the bagpipes, Waterfront Hall, oil rigs
Task 4
Make up sentences in present continuous using the
verbs below:
To watch, to visit, to take photos of, to climb, to
celebrate, to play, to explore
Task 5
Is it true or false?
1. The national game of Wales
is hockey.
2. The capital of Wales
is Cardiff.
3. The national day is on the first of
April.
4. The highest mountain in Wales Ben
Nevis.
Is it true or false?
1. Northern Ireland is full of science museums.
2. If you are looking for adventure, you
should visit Ireland’s parks.
3. Northern Ireland is full of places which haven’t
changed for thousands of years.
4. Ireland’s climate is not good for gardening.
Is it true or false?
1. Scotland is a country of rivers.
2. There are no mountains in Scotland.
3. On the national day Scottish men
still wear kilts.
4. The industrial region of Scotland
is the Lowlands.