Инфоурок Иностранные языки СтатьиУрок-закрепление по Модулю 8 учебника Английский в фокусе для учащихся 7х классов

Урок-закрепление по Модулю 8 учебника Английский в фокусе для учащихся 7х классов

Скачать материал

«Green issues»

(Урок-закрепление по Модулю 8 учебника Английский в фокусе для учащихся 7х классов)

Автор: Куминова Е.А. МАОУ Лицей №14 им.Ю.А.Гагарина, г.Щелково М.О.

Цели урока:

Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.

Задачи урока:

Образовательная:

– активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся

– совершенствовать умение вести дискуссию.

– фомировать грамматические навыки употребления фразового глагола Make

– фомировать грамматические навыки употребления грамматической структуры Present Perfect Continuous

Воспитательные:

– развивать настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения намеченной цели;

– активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную компетентность.

Развивающие:

– содействовать установлению в сознании ребенка устойчивых связей между накопленным и новым опытом познавательной и практической деятельности;

– формировать и развивать мотивацию учащихся при работе с новой темой;

– развивать языковые и интеллектуальные способности

– развивать способность к рефлексии

 

Оборудование:

УМК Spotlight7 (V.Evans, J.Dooley, O.Podolyako, J.Vaulina)

Презентация, компьютер

 

Ход урока:

1.     Организационный момент

Teacher: Good morning children! I’m glad to see you. How are you today? Let’s begin our lesson.

 

Определение цели урока:

Teacher: Please look at the screen and try to guess the theme of our lesson. (Слайд с . Учащиеся предлагают темы урока, рассматривая презентацию). Today we’ll speak about Pollution and about ecological problems. We’ll read the text and do some grammar exercises.

2.     Основная часть урока

Reading and writing

Teacher: Open you books ex.1 p.76. Let’s read the new words. Which of the following can you see in this picture? Please, write new the words in your copy-books. (Учащиеся записывают новые слова из упражнения)

Working with text and listening

Teacher: Let’s listen this text and fill in the blanks with the best word A, B or C. Then explain the words in bold.

Discussing

Teacher: What does it mean “We all need to work together to stop this problem before it’s too late”. Let’s discuss this statement.

(Обсуждение данного выражения)

Grammar rules

Teacher: Now, look at the screen. I’m going to tell you about Present Perfect Continuous (Слайд 2 как строится время Present Perfect Continuous. Учащиеся записывают грамматическое правило)

Teacher: Let's do ex.5 p.77. Listen to the sounds. Match the people what they have been doing. Then complete the sentences. (Учащиеся письменно выполняют упражнение)

Teacher: Let’s check this ex. (Опрос учащихся по выполненным предложениям)

Keys:

1.     John has been washing the dishes.

2.     The kids have been playing football.

3.     Grandad has been listening to music.

4.     Ann has been watching TV.

5.     Steve has been sleeping.

 

Dynamic pause

Teacher: You have work hard. Now we have some minutes for relaxation. You will listen to classical music.

 

Phrasal verbs

Teacher: Look at the screen. You can see the new phrasal verb “Make”. (Слайд с 3мя фразами:

Make up - выдумывать

Make up (with sb) – примириться с кем-либо

Make out – понять, разобрать

Teacher: complete the sentences with the correct phrasal verbs. (Учащиеся устно выполняют задание, заполняя предложения фразовыми глаголами)

 

Summing up

Teacher: Our lesson is coming to the end. Do you like our lesson? Please tell me what do you like\dislike best of all? Use: I like\I dislike.., I don’t know…

 

Homework

Teacher: Your homework is draw pictures about what we can do to solve the problem of acid rain.

The lesson is over. Thank you very much.

 

Aims: to activate vocabulary on the theme, to teach the pupils discuss new problems, to develop creativity, imagination, language intuition, to encourage the pupils to communication using the group work, to enlarge the pupils knowledge about ecology.

Task I Combine words

member                                   bell

blue                                         bird

sea                                          ship

grass                                       land

wild                                        mouse

field                                        hopper

grass                                       life

Task II  Find the equivalents

Nesting box          Rubbish      Nail            Zoo             Danger       Fungi

 

pin              mushroom            trash           zoological garden           birdhouse    risk

Task III  Distribute  the expressions on groups:

How does the industry pollute our planet?

How do people pollute our planet?

What can we do to save our planet?

 

 

 

Cars burn petrol; build nesting boxes; acid rain; save drinking water; polluted clouds; factory waste; rubbish; plant flowers and trees; to cut down forest; to build houses; to pollute ponds; read a book about ecology; build nesting boxes; collect rubbish; toxic fumes.

Task IV  Form question tags.

1.     We collect rubbish in the park every Saturday, _____________?

2.     She can’t join us, __________________?

3.     There aren’t many trees left in the city, ____________?

4.     He wants to build nesting boxes, ___________?

5.     You will see the woods full of wild garlic, _______________?

6.     We can help to reduce the amount of acid rain, ___________?

 

Task V Solve the crossword

P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Яд, кислород, токсичный, гнездо, угроза, окружающая среда, сохранять, промышленный, сокращать, органический

Task VI Answer the questions and discuss them with your classmates

1.     Are factories and power stations dangerous?

2.     Is air pollution a serious problem?

3.     Are you for or against hunting?

4.     What people in different countries do to save our planet?

5.     Have you heard about Greenpeace?

 

 

Список литературы:

1.     Учебник Spotlight7 (V.Evans, J.Dooley, O.Podolyako, J.Vaulina), 2013

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Урок-закрепление по Модулю 8 учебника Английский в фокусе для учащихся 7х классов"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель страховой организации

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
