ҰМЖ тарауы: 5.1.В Натурал сандардың
бөлінгіштігі Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Б.Жомартова
Сынып:
5 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.2.7 құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар орындай алады:
Жай сандар мен құрама сандарды ажыратады, жай көбейткіштерге жіктей алады;
Оқушылардың басым бөлігі:
Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктеуді есеп шығаруда қолданады;
Кейбір оқушылар: Жіктелуі бойынша санды
анықтап, жылдам есептеудің тәсілі туралы қорытынды жасайды
|
Бағалау критерийі
|
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеп үйренеді;
Бағандық жіктеуді есеп шығаруда қолданады
|
Тілдік мақсаттар
|
Жай көбейткіштер, жіктеу, бағандық тәсіл
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел» идеясының 4-құндылығы: «Индустрияландыру мен
инновацияларға негізделген экономикалық өсу» арқылы оқушыларды тиянақтылыққа
баулу
|
Пәнаралық байланыс
|
Қазақ әдебиеті, ағылшын тілі
|
Алдыңғы білім
|
Санның дәрежесі, санның квадраты, санның кубы, дәреженің
көрсеткіші
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(5 мин)
|
Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Жүректен
жүрекке»
Оқушылардың зейінін шоғырландыру жаттығуы
(ақиқат-жалған кестесі)
Жай санның екі ғана бөлгіші бар
|
ақиқат
|
Жай сандар шексіз көп
|
ақиқат
|
1 – жай сан
|
жалған
|
Құрама санның екіден артық бөлгіші бар
|
ақиқат
|
Барлық тақ сандар – жай сандар
|
жалған
|
Барлық жұп сандар – құрама сандар
|
жалған
|
Жай сандардың көбейтіндісі – жай сан
|
жалған
|
Сабақ мақсатымен таныстыру;
Топқа бөлу: «Түрлі түсті шарлар»
«Өрмекшінің торы» өткен тақырып
бойынша пысықтау сұрақтары
|
Түрлі түсті шарлар
|
Сабақтың ортасы
(35 мин)
|
Серіктесті оқыту: натурал сандарды жай
сандардың көбейтіндісі түрінде жазу (оқушылар өз бетімен тақырыппен танысып, «бағандық»
әдісті үйренеді, топпен талқылау арқылы өзара оқыту жүреді, мысалды
түсіндіреді)
Мысалдар:35 5 52 2
78 2
7 7 26 2 39 3
1 13 13 13 13
35=5·7
1 1
52=2² ·13 78=2·3·13
Бағалау
«Бағдаршам»
Ойлан-жұптас-бөліс:
№2013 есеп
Сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер
Бағалау «Бас бармақ»
ДЖИГСО: №2014 есеп
Жай көбейткішке жіктелуі бойынша санды табыңдар
Бағалау «Шапалақ»
Сергіту сәті «Хед энд шоулдерс»
Деңгейлік тапсырмалар:
А) №2016 есеп. Берілген сандарды жай көбейткіштерге жіктеңдер
В) №225 есеп. Көбейтінділердің қайсысының мәні 18-ге бөлінеді?
С) №228 есеп. Жай көбейткіштерге жіктелуі бойынша санды
табыңдар
Бағалау: «Бас бармақ»
|
Оқулық А.Е.Әбілқасымова,Т.П.Кучер, З.Ә.Жұмағұлова «Математика»
5сынып. Алматы «Мектеп» 2017,
69 бет
Тақта
70-бет
70-бет
71-бет
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Рефлексия:
«Синквейн» - бес тармақты өлең
1 зат есім
2 етістік
3 сын есім
4 сөзді сөйлем
1 синоним сөз
|
Кеспе қағаздары
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Деңгейлік тапсырмалар орындату арқылы саралау жұмыстары
жүргізу;
|
«Бағдаршам»
«Бас бармақ»
«Шапалақ»
|
Қауіпсіздік техникалары
Сергіту сәті ағылшынша
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақта сараланған оқу мақсаттары оқушыларға қолжетімді етіп
құрылған. Оқушылар өз қабілеттеріне байланысты мақсатқа жетті. Сабағымда
тапсырмалар мен оқушыларға берілген сұрақтар дер кезінде орындалды. Сабақ
кезеңдерінде тапсырмаларды орындау барысында уақытты тиімді пайдаландым
|
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе:
1) «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісімен шығарылған есептер
2) «ДЖИГСО» тәсілімен шығарылған есептерді талдау
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?
1) Алдыңғы білімнің игерілуі;
2) Деңгейлік тапсырмаларды көптеп шығару.
|
|
|
|
|