Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Украинский язык / Конспекты / В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Поняття про повість.

В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Поняття про повість.

  • Украинский язык

Поделитесь материалом с коллегами:

Тема. В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Поняття про повість.

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, зі змістом його твору; дати учням поняття про повість; виховувати наполегливість у навчанні; розвивати почуття гумору.

Обладнання:     портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них, презентація, відеофільм

Тип уроку: засвоєння нового матеріалу

Теорія літератури: повість, гумор

           ХІД УРОКУ.         

I.       ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

II.      МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

III.    АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Перевірка домашнього завдання.

Зачитування учнями складених гуморесок.

IV.    СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.

1.         Слово вчителя.

Не кожній дитині, на жаль, випадає щасливе, безхмарне дитинство. У Всеволода Нестайка воно було обпалене війною, позначене гіркими недитячими переживаннями. Тому, коли він став дорослим, йому захотілося писати для дітей — повернутися в дитинство і догратися, досміятися, дофантазувати разом із юними читачами. Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичеві, що на Житомирщині, в сім’ї службовця. З дитинства він мріяв стати капітаном далекого плавання. «Однак,— згадує письменник,— доля вирішила інакше, і після закінчення десятирічки я вирушив у плавання по книжковому морю — вчився в університеті, потім працював у журналах і видавництвах». Всеволод Нестайко — автор багатьох повістей, оповідань, казок, п’єс. Його герої — непосидющі хлопчики й дівчатка, якими керує гаряче прагнення пізнати світ. Весела усмішка, інколи лукава, часом трохи іронічна, притаманна Нестайковим творам для дітей: «Незнайомець з тринадцятої квартири», «Пригоди Грицька Половинки», «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих». Його книжку «Тореадори з Васюківки» занесено до «Особливого почесного списку ім. Г. К. Андерсена». Письменник нагороджений медаллю ім. А. Макаренка, відзначений багатьма літературними преміями.

2.  Виразне читання І розділу повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич».

3.  Словникова робота.

Авантюрист — шукач сумнівних, ризикованих пригод, пройдисвіт; убоїще, шмаркатий, вишкварки — лайливі слова; віру маку — покараю, поб’ю; п о д а т и г о л о с — обізватися; л ь о х а — свиня;в с к о ч и т и в х а л е п у — потрапити в незручне, загрозли-ве становище; з а с к о ч и т и з н е н а ц ь к а — впіймати, застати несподівано; нам’яти вуха — побити, покарати; п и с к л я — малеча, пташеня;онучі — шматки тканини, якими замотують собі ноги, взуваючи чоботи, валянки; райрада — районна рада, місцевий орган управління; ланкова — головна в робітничій бригаді (ланці); н а д а в а т и п л е с к а ч і в — побити; не знати куди очі п о д і т и — засоромитися; дати дриза — втекти, швидко побігти; сільмаг — сільський магазин; буцегарня — в’язниця; п у г у т ь к а л о — сова; п і д ш т а н и к и — нижня чоловіча білизна; в т о р о п а в — зрозумів; беркиць — упав; поголів’я — худоба; п л а х т а — незшита спідниця, що розкладається на прямо-кутний шмат тканини; б у г а й — бик; ц а п — козел;калабаня — велика яма з водою; вигін — пустир, пасовисько; баналюки — небилиці; нафталін — хімічна речовина, що відганяє міль; реманент — інвентар; гейзери — фонтани; анциболотники — чорти; і не тютьки — і не туди, й уваги не звернули; шминдрики — лайливе слово; екзамен на носі — скоро, незабаром; к о с т р и ч и т и с ь — удавано хоробро поводитись; дуля з маком — нічого не отримати; припиначка — мотузка з металевою чи дерев’яною палицею, до якої прив’язують козу.

4.  Обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.

1)  Скільки епізодів пригод хлопців у цьому розділі ви б виділили?

2)  Які риси характеру виявилися у героїв Яви та Павлуші в цьому розділі?

3)  Що здалося смішним і чому?

4)  Чого, на вашу думку, можна ще чекати від хлопців?

5.  Асоціативний диктант.

Завдання: записати, які з наведених слів асоціюються з прочитаним твором.

Веселий, сумний, нудний, нецікавий, цікавий, захоплюючий, безглуздий, неймовірний, фантастичний, жорстокий, страшний, повчальний, нерозумний, хороший.

V.      ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК

Гра «Розшифруй рядок».

Розшифруйте цей рядок. БЗМРЙНМЖНЖТ Відповідь: Без мрії не можна жити (пропущені голосні).

VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Навчитися виразно читати, переказувати І розділ, аналізувати поведінку героїв, засоби гумору; ілюстрації.

VII.   ПІДСУМОК УРОКУ.

Выберите курс повышения квалификации со скидкой 50%:

Автор
Дата добавления 11.09.2015
Раздел Украинский язык
Подраздел Конспекты
Просмотров223
Номер материала ДA-038776
Получить свидетельство о публикации