Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Свидетельство о публикации

Автоматическая выдача свидетельства о публикации в официальном СМИ сразу после добавления материала на сайт - Бесплатно

Добавить свой материал

За каждый опубликованный материал Вы получите бесплатное свидетельство о публикации от проекта «Инфоурок»

(Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015)

Инфоурок / Начальные классы / Конспекты / Відкритий урок з української мови
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 28 июня.

Подать заявку на курс
  • Начальные классы

Відкритий урок з української мови

библиотека
материалов

hello_html_3e6f1ffa.gifhello_html_3750cc22.gifhello_html_m7b996644.gifhello_html_1caead0.gifhello_html_m24273d4.gifhello_html_678361f5.gif









Відкритий урок

з української мови

3 -Б клас



вчитель початкових класів

Богдан О.О.





















Дата: 26.11. 2014р.

Тема: Закріплення вмінь добирати слова для перевірки ненаголошених голосних у коренях слів. Усне складання розповіді за малюнком і опорними словами «У бібліотеці»

Мета: Вчити учнів знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова, формувати в учнів правила правильної вимови слів ненаголошеними [e], [и] в корені слова, розвивати фонематичний слух, орфографічну пильність, увагу, мислення; виховувати естетичні почуття, любов до природи рідного краю, до поетичного слова.

Обладнання: великий кошик, рушник, дари саду і городу ( яблука, груші, горіх, калина, капуста, морква, буряк, кукурудза), ілюстрації осінніх пейзажів, листочки з записаними складами, картки з завданнями, мікрофон, музичний супровід.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок - гра «Осінній кошик»

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

- Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості. Привітаймося.

Станьте, діти, всі скоріше.

Усміхніться всім миліше.

Привітайтесь: «Добрий день!»

Продзвенів дзвінок: «Дзень-дзелень»

ІІ. МОВНО - ПОЕТИЧНА РОЗМИНКА

  • Наші декламатори підготували для вас загадки у віршах.

Завдання: дібрати до загадки римовану відгадку.

  1. Більше й більше листя з кленів

Облітає з кожним днем!

По траві іще зеленій

Між дерев в саду ідем.
Йдемо по листу золотому,

Мов по килиму м`якому,

Що на весь прослався сад.

Здрастуй, місяць…(листопад).

М. Познанська

  1. В парках і садочках

На доріжки й трави

Падають листочки

Буро - золотаві. -

Де не глянь навколо

Килим кольористий,

Віти напівголі,

Небо синє, чисте

Метушні нема... Тихо з пензлем ходить… ( осінь золота ). . Т. Коломієць

- Як ви здогадались, за якими ознаками?

Осінь – чарівниця завітала до нас на урок. Вона бажає всім роздати свої дари, але щоб їх отримати треба старанно працювати, всі завдання осені виконати

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ

  1. Каліграфічна хвилинка

Перевірте, чи готові ви до роботи.

Зошит свій я відкриваю та під нахилом кладу,

І всім друзям покажу, як красиво я пишу.

  • Перевірте свою поставу під час письма за таблицею « Пиши правильно».

  • Різкий осінній вітер розвіяв листочки , на яких осінь записала слово.

  • Зберіть його правильно і прочитаєте назву предмета, з яким осінь прийшла до нас на урок.





ко



ши

К

к



апишіть правильно букву «ка» та з`єднання букв. (Вчитель здійснює показ на дошці).

- Запишіть, яке слово утворилося. (Кошик).

- Який синонім до цього слова? (Козубок).

( Вчитель майже протягом всього уроку дістає з кошика дари осені, а перед цим пропонує загадку, щоб діти здогадалися про те, що дістає. На овочах і фруктах-завдання).

  1. Робота з деформованим реченням-прислів`ям

Загадка. Висить відерце, а у відерці - серце. (Горіх)

Завдання. Відновіть прислів`я, запишіть його в зошити.

Деформоване: за, іде, собою, осінь, несе, дощі

Відновлене: Осінь іде, за собою дощі несе.

  • Як ви розумієте це прислів`я?

  • Яке це речення за метою висловлювання?

  • Яке за інтонацією?

  • Знайдіть і підкресліть основу речення.

О ´= О = ому=





Поширене чи непоширене?
  • -Знайдіть у реченні слово, яке відповідає такій схемі:

  • В якому слові ненаголошений голосний вимовляється нечітко? (Несе).

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  • Сьогодні ми формуватимемо вміння правильної вимови слів з ненаголошеними [e], [и] в корені слова, будемо вчитися перевіряти написання слів з ненаголошеними [e], [и] в коренях слів. Вчитися знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова.

  • Як ви думаєте, чого навчить вас цей урок? Продовжіть речення:

  • Цей урок навчить мене… ( правильно вимовляти слова з ненаголошеними [e], [и] в коренях слів).

  • Я хочу навчитися …(правильно писати слова ненаголошеними [e], [и] в корені слова).

Після уроку я зможу…(знаходити слова з ненаголошеними [e], [и] в корені, перевіряти цю орфограму).

Вчитель: - Отож, не пропустіть ні одного ненаголошеного голосного, які всюди приховала осінь.

V. Робота по темі уроку

1. Робота в групах (вправа 179, с. 80)

Розгляньте малюнок. Усно складіть за ним невеличку розповідь за темою «У бібліотеці». Уживайте такі слова і вирази: у дитячій бібліотеці, багато книжок, у кожній книжці, на сторінці, біля столу, книжкові полиці, читач, бібліотекар.

Словникова робота

Що означає слово бібліотека? (З грецької — «зібрання книг»)

Слово бібліотека прийшло до нас з грецької мови і означає «бібліон» — «книжка», «тека» — «сховище».

Яка бібліотека була першою у Київській Русі і хто її засновник? (Бібліотека Ярослава Мудрого при Софіївському соборі.)

2. Розвиток мовлення (вправа 180, с. 80)

Запишіть відомості про книжки, які ви нещодавно прочитали.

3. Вправляння у добиранні перевірних слів (вправа 181, с. 81)

Прочитайте слова з двома ненаголошеними голосними, добираючи до них з довідки слова для перевірки спочатку першого, а потім — другого звуків. Запишіть подані і дібрані слова за зразком.

Поставте наголоси. Підкресліть букви, які позначають наголошені звуки [е], [и]. Зверніть увагу: щоб ненаголошений звук став чітким і виразним, його треба поставити під наголос.

Пригадайте правило перевірки ненаголошених [е], [и]. (Щоб знати, яку букву (е чи и) написати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього споріднені слова так, щоб ненаголошений звук став наголошеним.)

Запам’ятайте! Підібране слово з наголошеним звуком називається перевірним. Ним можна перевірити, яку букву писати — е чи и: село — села, димок — дим.

Все важливе в нашій мові,

Ось, приміром, річ така:

Е чи И писати в слові —

Часто сумнів виника:

сЕло чи сИло?

Якщо ясно, то не дуже —

Щоб уникнуть зайвих мук,

Ти під наголос, мій друже, 

Зразу став сумнівний звук: 

Село — села. 

Звук виразно зазвучить — 

Як писать тебе навчить.  Д. Білоус 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

( Виконується під музичний супровід

VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Творчий диктант

Загадка. У вінку зеленолистім, у червоному намисті

Видивляється у воду на свою дівочу вроду. (Калина)

  • Розгадайте шараду, запишіть відгадку.

  • Корінь від слова грибочки, суфікс від слова хмарне (небо), закінчення від слова зимовий.(Грибний)

  • Корінь від слова синові, суфікс і закінчення від слова голосочок.(Синочок)

  • Префікс від слова заходить, корінь від слова покликати.(Заклик)

  • Що об´єднує всі ці слова?( Ненаголошені[e], [и] в корені слова).

  • Які перевірні слова ви добирали?

  • Інтерективна гра «Переплутались рядки, ти їх швидко віднови»

(Робота в парах)

Загадка. На городі молода пишні коси розплела.

У зеленії хустинки золоті ховає хмаринки. (Кукурудза)

  • Кукурудза дає нам свої смачні зернини, але всі вони переплутались.

Завдання. Скласти віршик з рядків. Записати в зошит.

(На кожній «зернині»- великий жовтий овал- прикріплені картки з віршем)

Й ненароком розлила. 4

Хмарка йшла на іменини 1

В подарунок дощ несла 3

До сестрички, до хмарини, 2

Перевірка роботи: зачитують по одній парі з кожного ряду.

Перевірка слів з ненаголошеними[e], [и] вкорені слова

  1. Інтерактивна гра «Експрес -інтерв´ю»- метод «Мікрофон»

  • Осінь, як і кожна пора року, чимось подобається, а чимось-ні.

  • Пригадайте свої спогади про осінь і скажіть про це.

Починаємо так: «Мені осінь подобається тому, що…»

«Мені осінь не подобається тому, що…»

  • Літературно - логічна гра « Доскажи словечко»

  • Осінь приходить у край непомітно,

  • Тиха у неї ( хода).

  • Небо високе сміється блакитно,

  • В річці синіє (вода)

  • Я нагадаю прикмети охоче:

  • Зменшились дні і подовшали (ночі).

  • Запам´ятайте прикмети народні

  • Дні хоч ще теплі, а ночі ( холодні).

  • Уся дітвора тепла ще бажає,

  • А листя пожовкле з дерев ( облітає).

  • Скоро від холоду згинуть комахи,

  • Нічого їсти буде для ( птахи).

  • Осінь від нас непомітно відходить

  • Підсумок нашій роботі ( підводить)

4. Усне виконання вправи 182 (с. 81) 

Прочитайте слова з ненаголошеним [и], добираючи до них перевірні. У словах ставте наголос. 

Чи слова блискучий і блискавка спільнокореневі? Доведіть. 

Так, спільнокореневі, бо у них однакові корені блиск- і однакове значення. 

Блиск — блискучий, блискотіти, блискавка, блискавиця, блиснути, блискати, блискіт, блищати. 

5. Робота в парах 

Спишіть, добираючи до слів з пропущеними буквами перевірні. 

Сх..лити, л..сточки, т..мніє, в..сняний, в..селий, кр..ло, л..жить, л..тить, ст..пи, ш..поче, т..хенько, ш..рокий, к..слиця, м..док, в..сокий, гл..бокий, д..міти, гр..чаний, в..шневий, с..ло. 

Говорять, що в цих словах орфограма — ненаголошені е, и в корені слова, що перевіряються наголосом. 

Орфограма — це написання певного звука, слова. Таке написання визначається й закріплюється тим чи іншим правилом (орфографічним). 

6. Гра «Обери перевірне слово» 

Яке зі слів підходить для перевірки орфограми у слові? 

С..лач — села, сила. 

В..сляр — весла, вислав. 

Кр..чати — крекче, крик. 

Ш..потіти — шепіт, шип. 

7. Самостійна робота 

Спишіть. Підкресліть орфограму. 

Садок в..шневий коло хати, 

Хрущі над вишнями гудуть. 

Вода оживляє і луки, і поле, 

Співає, дзюркоче, тече і ш..поче. 

V. Підсумок уроку. Оцінки. Коментар. 

Що вивчали на уроці? 

Що для вас було новим? 

Як вимовляється звук [е] в ненаголошеному складі? 

Як вимовляється звук [и] в ненаголошеному складі? 

Як дізнатися, яку букву (е чи и) потрібно написати в ненаголошеному складі кореня слова? 

Яке слово називається перевірним? 

VІ. Домашнє завдання 

Вправа 183, с. 81–82.




















































Подайте заявку сейчас на любой интересующий Вас курс переподготовки, чтобы получить диплом со скидкой 50% уже осенью 2017 года.


Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
