15.04.16 10 «а»
геометрия
Тақырыбы:
Векторладың қолданылуы
Мақсаты:
Векторлар түсініктерін толықтыру ,векторларға есептер
шығара білуге
үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың
ойлау , есте сақтау қабілеттерін дамыту, негізгі формулаларды қолдана отырып,
есеп шығару дағдыларын қалыптастыру, ауызша есептеуге дағдыландыру,
математикалық терминдерді дұрыс қолданып, айтуды меңгерту.
Тәрбиелік:
Оқушылардың
математикалық қызығушылықтарын арттыруға, сабақ барысында нақтылыққа, іздемпаздыққа
тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
үлестірмелі тапсырма, формула плакат, постер құру
Түрі: баяндау, сұрақ-жауап, есептер шығару
Жүру барысы:
І. Ұйымдастыру
ІІ. Тренинг
«Тілектер тізбегі»( бір нәрсеге теңеу арқылы жақсы тілек айту)
Топқа бөлу( түстер арқылы) Үшбұрыштар
тобы; Параллелограм тобы
ІІІ. Бәйге (сұрақтарына жауап беру арқылы
постер құру)
Үшбұрыштар тобы;
1. Вектор
дегеніміз не?
2. Векторларды
қалай белгілейді?
3. Вектор
ұғымын тағы қандай пәнде пайдаландыңдар?
4. Екі
вектордың арасындағы бұрыш туралы не айтуға болады?
5. Қандай
көбейтінді вектордың скаляр квадраты деп аталады?
Параллелограм тобы
1. Қандай
векторларды білесіңдер?
2. Коллинеар
векторлар, нөлдік векторлар дегеніміз не?
3. Скаляр
көбейтінді нөлге тең болса, векторлар қалай орналасады?
4. Векторлардың
координаталарын қалай табуға болады?
5. Векторлардың
скаляр көбейтіндісі деп нені айтамыз?
ІV. Ой қозғау
( Оқушылар өздері есептерді тақғаға дәлелдейді)
Векторлар математика және физикада кеңінен
қолданылады. Геометрияда векторлардың көмегімен жазықтықтың түзудің т.б
фигуралардың теңдеулерін қорытып шығарамыз және векторларды түрлі есептер
шығаруда пайдаланамыз.
Мысалы: Параллелограмм диогналдарының
квадраттарының қосындысы оның қабырғаларының квадраттарының қосындысына тең
болатынын дәлелдеу керек .
VІ . Тест тапсырма
1-топ
1. С нүктесі
АВ кесіндісінің ортасы. А (1; 3; -2), С (-2; 4; 5) болса, В нүктесінің координаталарын
табыңдар.
A)
(3; 5; 8) B) *(-5;
5; 12) C) (2; 0; 5) D)(5;1;2)
2.
1 ;2;3), А 2 (-4; -3;
5) нүктелері берілген. вектордың
ұзындығын табыңдар.
A)
B) C) D)
3. Егер ,онда
-4 векторын
табыңдар.
A)
4; 12; -4 B) 34; -1; -6 C) 81; 34; -6 D)*-12;8;-20
4.
AB векторын координаталық векторларға жіктеңдер: A(1;3;2) , B(5;8;-1)
А)*4i+5j-3k
D) 7i+3j-9k. C). 4i+7j-4k D) .6i+5j-2k
5. болса , табыңдар
А( 12 В) 25 С) -20 д) 60
6.
Егер (-1;0;-1) , (-1;0;0) , және векторлар арасындағы
бұрышты табыңдар.
А) 90 0 В*45) С180) Д)60
2 –топ.
1. М нүктесі
АВ кесіндісінің ортасы. А (1; 3; -2), С (-5; 7; 8) болса, М нүктесінің координаталарын
табыңдар.
A)
(-2; 5; 5) B) *(-2; 5; 3) C) (3;5; 5)
D)(5;1;2)
2 . Егер ,онда
-0,5 векторын
табыңдар.
A)
(4; 12; -4) B) (34; -1; -6 ) C) (81; 34; -6) D)*(-12;8;-20)
3. болса , табыңдар
А( 12 В) 25 С) -20 д) 60
4. Егер
(-1;0;-1) , (-1;0;0) , және векторлар арасындағы
бұрышты табыңдар.
А) 90 0 В*45) С180) Д)60
5. болса , табыңдар
А( 18 В) -25 С) 10 д) 12
6. Егер (0;5;0) , (0;;-1) , және векторлар арасындағы
бұрышты табыңдар.
А) 30 0 В*45) С180) Д)6
VІІ Бекіту
« Ауызшы журнал» Біз нені үйрендік
1)
Векторлар ..... кесінді
2)
Егер екі вектордың скаляр көбейтіндісі
0-ге тең болса, онда ... болады.
3)
Векторларды қосу ережелері......
4)
Векторларды қосудың заңдары ......
5)
Векторлардың скаляр көбейтіндісі........
VІІІ. Бағалау
ІХ. Үйге
тапсырма. §26 №3;№8 үйге
Рефлексия : «Екі
жұлдыз бір, бір тілек»
2-Мысал Трапецияның орта сызығы оның
табандарына параллель және олардың жарым қосындысына тең болатынын дәлелдеу
керек.