Муниципальное образовательное
учреждение
«Средняя общеобразовательная
школа № 21»
Викторина
«Грамотей» для учащихся 7 классов
2018-2019 уч. год
учитель Т. А. Мирошниченко
г. Подольск
ЦЕЛИ УРОКА:
практическая: обобщить и закрепить материал раздела 3, активизировать
ранее изученную лексику и грамматические структуры;
образовательная: расширить кругозор обучающихся;
воспитательная: развить положительную мотивацию к дальнейшему
изучению английского языка;
Оборудование: интерактивная доска, презентация.
ХОД УРОКА
Начало урока:
Приветствие
T: Good morning, children. I'm
glad to see you. Today we have a quiz-lesson and you are divided into 2 groups.
Let’s find out which team is the cleverest. The captains, introduce your teams,
please. I wish you good luck.
Команды получили домашнее задание подготовить презентацию
о своей команде, в которой они кратко рассказывают о себе.
Основная часть урока:
I.
Complete the verb chart (слайд 2):
Ученики обеих команд по очереди выходят к доске и
вписывают глаголы
1
|
выбирать
|
choose
|
chose
|
2
|
умирать
|
die
|
died
|
3
|
видеть
|
see
|
saw
|
4
|
становиться
|
become
|
became
|
5
|
получать
|
get
|
got
|
6
|
писать
|
write
|
wrote
|
7
|
знакомиться
|
meet
|
met
|
8
|
давать, дарить
|
give
|
gave
|
9
|
плавать
|
swim
|
swam
|
10
|
ходить
|
go
|
went
|
II. Find the mistakes and correct them (слайд 3):
Предложения появляются по одному, после нажатия клавиши. Ученики так же
самостоятельно на доске исправляют ошибки.
1) The dog showed its tooth
and we stopped.(teeth)
2)
Deers are such beautiful animals!(deer)
3)
These men is photographers.(are)
4)
There are five childs in the Browns family.(children)
5)
Sheeps eat grass like cows. (sheep).
6)
Geese is usually white or grey.(are)
7)
You can teach your mouses some tricks.(mouse)
8)
My mother is the best of all womans in the world.(women)
III.
Put the verbs in the right form (слайд 4):
Предложения появляются по одному, после нажатия
клавиши. Ученики вписывают глагол to be в нужной форме.
1)
Yesterday I met a woman who (be)
____very friendly to me. (was)
2)
Yesterday I saw white geese which
(be) _____ flying in the sky. (was)
3)
Tess had long light hair which
(be) ____ very beautiful. (was)
4)
You could take the money which
(be) ____ on the table. (was)
5)
The mice (be) ____ under the
floor. (were)
6)
He told me the news which (be)
______ wonderful. (was)
IV. Compare the objects (слайд 5):
Предложения появляются по одному, после нажатия
клавиши. Ученики устно составляют предложения по образцу (учитель зачитывает образец
вслух, сравнивая предметы).
Образец: The
lake is large, the sea is larger, the ocean is the largest.
•
Large (lake, sea, ocean)
•
Big (village, town, city) big-bigger-the biggest
•
Fast (bike, car, plane) fast-faster-the fastest
•
Popular (theatre, cinema, TV) popular – more popular – the most popular
•
Old (son, father, grandfather) old – older – the oldest
•
Interesting (story, book, film) interesting-more interesting-the most interesting
V. Translate the adjective (слайд 6):
Предложения появляются по одному, после нажатия
клавиши. Ученики устно или письменно переводят прилагательные.
1.
Nick is (сильнее)
than Pete. (stronger)
2.
Ann is (самая высокая) in our class.( the tallest )
3.
The film is (интереснее) than the book. ( more interesting)
4.
This is (самая большая) vase in our house.(the
biggest)
5.
My friend Tom is (самый лучший)(the best)
6.
Jack has (самую
большую) apple-tree in the garden.(the
biggest)
VI.
Complete the sentences using HAVE/HAS GOT (слайд 7):
Предложения появляются на экране. Ученики вписывают
номер предложения в ту корзинку, к которой оно относится. Например: предложения
1, 5 и 6 относятся к корзинке «Has got», значит, на ней следует написать 1, 5, 6.
1.
Benny … … a toy bear. (has got)
2.
How many parrots … Mike and his brother …? (have got)
3.
How many aunts … you …? (have got)
4.
Ann and Andy … … a puppy and a dog. (have got)
5.
He … … many sisters. (has got)
6.
Who … … a brother? (has got)
VII. Guess what word is hidden (слайд 8-10):
Ученики пытаются угадать слово и называют его. (Правильный ответ
появляется на экране по щелчку)
question
interest
university
VIII. Tongue-twisters (the competition for the captains):
Конкурс скороговорок для капитанов команд – побеждает
тот, кто быстрее и с наименьшим количеством ошибок прочитает скороговорку.