«Ескелді
ауданы әкімдігінің Шестаков атындағы орта мектебі мектепке дейінгі шағын
орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесінің информатика пәнінің мұғалімі
Бригад
Бахытгуль
Сабақтың
тақырыбы:
Компьютерлік вирустар. Вирустың түрлері.
Вирустардың дербес компьютерге ену жолдары.
Мақсаты: вирустардың компьютерлерге түсуін және оларға қарсы
бағдарламларды атап өту, файлдарды қысуды түсіндіру.
Міндеті:
Білімділігі: Компьютерге түскен вирустарды азарту, файлдардың көлемін кішірейтуді үйрету.
Дамытушылығы: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін
дамыту;
Тәрбиелілігі: оқушылардың эстетикалық талғамын қалыптастыра отырып, жан-
жақты болуға,
техникалық құрылғыларды пайдалану барысында
ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Күтілетін
нәтиже: антивирустық бағдарламаларды қоса алады,
вирус түсінігін біледі, түрлерін ажырата біледі.
Сабақтың
әдіс-тәсілдері: кестемен жұмыс, жигсо
Көрнекі
құралдар: интербелсенді тақта, электрондық оқулық
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
«Сіздің көңіл
күйіңіз қандай?» тренингін өткізді. Жеміс-жидек таңдауы бойынша топқа бөлді.
|
Тақтада
жеміс-жидектер суреттері көрсетіледі, сол суреттер бойынша сипаттама
беріледі. Кім қай жемісті таңдады, солай топқа бөлінеді.
|
|
Білу
|
Кестемен жұмыс
|
Тақтада сұрақтар жазылады. Әр топтан
оқушылар шығып, жауабын жазады.
1. Windows операциялық жүйесінде
мәліметтерді қорғаудың амалдары.
2. Егер компьютер ұйқы режимінде тұрса,
файлды немесе буманы қолдануға блады ма?
3. Файлдар мен бумаларды қорғау. Құпия сөз
орнату.
4. Буманы жасырып қою.
|
Өткен тақырыпты
еске түсіре отырып, кестені толтырады. Әр топтан бір оқушыдан шығып жазып,
түсіндіріп береді.
|
Критерийлер.
Тапсырма қатесіз нақты жазылса-3 Топтан көмек алу арқылы-3 Оқулықтан
көшірсе-1
|
Түсіндіру
|
Жаңа сабақ
|
Адамдар ауырады,
жеміс-жидектерге құрт түседі, сол сияқты компьютерде қандай кемшіліктер бар?
Проблемалық сұрақ.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа
тақырыпқа түсініктері қалыптаса бастайды.
|
Пікірлер білдірген топқа – 5
|
Қолдану
|
Сызбаларды
толтыру
|
Тақтаға сқрақтар
жазамын
1. вирус
белгілері
2. оларға қарсы бағдарламалар.
3. түрлері
4. қалай түседі
|
Оқушылар шығып өз жауаптарын жазды
|
Критерийлер. Тапсырма қатесіз нақты жазылса
- 3 Топтан көмек алу арқылы -2
Оқулықтан көшірсе – 1
|
Талдау
|
ЖИГСО
|
3 топқа тапсырманы беремін.
1 топ. Компьютерлік вирус түсінігі.
2 топ. Жіктелуі, таралуы.
3 топ. Зақымданудың алдын алу ережелері.
|
Рольдерге бөлінеді. Бақылаушы, баяндамашы,
таймкипер, хатшы. Тақырыпты оқып шығып, әр топ баяндамашылары басқа топтарға
түсіндіріп береді.
|
Тақырып толық қамтылып, постер тақырыпқа сай
келсе – 3 Тақырып толық қамтылса – 2 Әйтпесе – 1
|
Жинақ тау
|
Электронды
оқулықпен жұмыс
|
Алған білімдерін
электрондық оқулықтағы тапсырмамен жалғастырамыз.
|
Тақтаға шығып, тапсырманы орындайды.
|
Жылдам қатесіз орындалса –3
Уақыт үнемделмесе-2
Әйтпесе – 1
|
Бағалау
|
Бағалау
|
Тақтаға бағалау
критерийлерін жазып қоямын. Аталған критерийлер бойынша оқушыларды
таныстырып, топтарды бағалаймын.
|
Топтар бағаланып, жоғары ұпай жинаған топ,
жеңіске жетеді. Тақырыпты меңгерген.
|
Топта белсене араласып, өз пікірін
білдергені үшін – 5
|
|
Үйренуге
берілетін тапсырма
|
Оқулықтағы тест
жұмысын белгілеп шығады. Тақырыпты оқып келу.
|
Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады.
|
|