Инфоурок Информатика Другие методич. материалыВизуалды бағдарламалау арқылы Delphi ортасын қолданып, жоғары ретті дербес туындыларды есептеу

Визуалды бағдарламалау арқылы Delphi ортасын қолданып, жоғары ретті дербес туындыларды есептеу

Скачать материал

Сабақ тақырыбы:  Визуалды бағдарламалау арқылы Delphi ортасын қолданып, жоғары ретті      дербес туындыларды есептеу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқытудың тиімді технологияларын пайдалана отырып, туынды ережелерін жоғары ретті дербес туындыларды табуда қолдана білуге және   Delphi ортасы бағдарламасы бойынша  теориялық білімдерін практикалық жұмыста тиімді пайдалана білуге баулу.

Дамытушылық: Компьютермен жұмыс істеу шеберлігін одан әрі шыңдау мақсатында танымдық қабілетін, жеке тұлғалық қасиеттерін қалыптастырып, математикалық дүниетанымын кеңейту, логикалық ойлау  қабілеттерін  және  шығармашылық іс-әрекеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, жұмысты жүйелі жасауға, жасаған іс - әрекетті нақты жеткізе білуге,болашақ мамандықтарына деген сүйіспеншіліктерін оятып, дүниетанымдарын кеңейтуге және компьютердің мүмкіндіктерін тиімді пайдалануға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Сабақтың типі:  Жаңа білімді меңгеру
Сабақтың әдісі: Ақпараттық және коммуникациялар технологиясы,
жеке, топтық жұмыс, ойын элементтері, сұрақ –жауап.

Пайдаланған материалдар:  Д. Писменный «Конспект лекций по высшей математике», И.И Баврин «Высшая математика», П.Е.  Данко «Высшая математика в упражнениях и задачах» , М.М. Ерекешева « DELPHI ортасында программалау негіздері» , «Информатика негіздері» №2 журналы

Көрнекіліктер:  слайд, тапсырмалар, электронды оқулық т.б..

Пән аралық байланыс: Сызу,  ағылшын тілі, қазақ тілі, орыс тілі, физика, тарих, география, биология, химия.

 

Сабақ барысы мен мазмұны

 

І. Ұйымдастыру  бөлімі :  (1 мин)

Амандасу, оқушыларды түгендеу, аудиторияның сабаққа дайындығын  тексеру;

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: (15 мин)

Білім алушыларға бағалау парағы беріледі.

 

1.            Z = 2х32у-у3

2.            Z = х3 у2

3.            Z = 6ху3

4.            Z =

5.            Z =

6.            Z = х4-2ху-3у3

 

 

1.      Статикалық әдiс - статикалық айнымалыларда программаның немесе процедура  іске қосылып жұмыс істегеннен бастап жадыдан адресі анықталып, программа немесе процедура жұмысын аяқтағанша айнымалы тек сол адресте сақталуды айтамыз.

2.      Процедура – кейбір әрекеттерді сипаттайтын қосалқы алгоритм (мысалға шеңберді салу).

3.      Функция – есептеулерді орындайтын қосалқы алгоритм (квадрат түбірді табу, sin).

4.      Полиморфизм –бұл мағынасы ұқсас мәселелерді әр түрлі тәсілмен шешетін кластар қасиеті.      

5.      Объектіге-бағытталған бағдарламалау – объектілердің көмегімен бағдарламаларды жобалау, жазу. Объектіге -бағытталған бағдарламалаудың негізі болып объект саналады.

 

Сәйкестендіру тесті

 

 

 

(U+V)`

char                                                                                                                                                                                                                                

 (U V) `

boolean                                                                                                                

integer                                                                                                                                                                                                                               

() `                                                                                                               

 (С)`   С-const                                                                                                               

 (хn) `                                                                                                               

 ()`                                                                                                               

 (ех)

  real                                                                                                      

 (Sinх)`                                                                                                               

 (Cosх)`

string                                                                                                                                                                                                                               

  (х)`

n-1

ех

U’+V’

1

Cosх

бір символ

U’V+UV’

0

-Sinх

 

нақты

символдық тіркес

логикалық

бүтін

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру:  (20 мин)

1.       

 


                                               S=a b

 

                                                S-аудан

 

 

 

                                                    V=a b c

 

 

 

 

Екінші ретті дербес туынды деп бірінші ретті дербес туындыдан алынған туындыны айтады.

Z"xx=(Z`x)`==().

Z"yy=(Z`y)`==().

Z"xy=(Z`x)`==().

Z"yx=(Z`y)`==().

мысалы

 

                   Z = х4+3х3у-4х2у+5ху24       үшінші ретті дербес туындысын тап.

2.      Электрондық оқулық қолдану.

Екі саның  қосындысын есептеу.

 

ІV. Жаңа тақырыпты бекіту : Функцияның екінші ретті туындысын тауып, оны Delphi ортасында нәтижесін тексеру. (17)

1)                                                            2)Z=

 

 

 

2030-дың біз барысымыз,

Болашаққа бастайды әр ісіміз.

Егемен  елімізді көркейтетін

Білім шыңына шығу парызымыз.

                                                               Н.Ә Назарбаев

«Білім шыңына өрлейік» топпен жұмыс (15 мин)

Математика: 1. 123=2 (1-2+3)

                       2.  6 6 6 6 =36 (6*6*6/6)

Физика: 1. Терезеден алаңда жүрген адамдар тобының мейрамдап жүргенін көреміз. Алаңда адам толық. Егер әрбір адамды молекула мен алмастырсақ дененің қандай күйіне жатады? (газ күйіне, тығыздыққа байланысты)

              2. Машинаның   шинасы қозғалыста неге қызып кетеді. Шинаға жел толық толтырылғандама, әлде әлсіз толтырылғандама?  (әлсіз толтырылғанда)  

Информатика: 1. Жаңа жолға түскім келім енді мен,

                            Жаңа сөз жазғым келіп тұр енді

                            Бірақ бәрін ұмытыппын достарым,

                            Көмек берші, әрі қарай не істеймін? (Enter)

2.       Экранның  бетінде оның тұрағы,

                 Қашан болсын жыпылықтап тұрады. (меңзер)

  

Химия:           1.   «Бром»  геометриялық фигура атын шығар? (ромб)

                   2.     Әлемдік мұнай нарығында қандай көлемдік өлшем бірлігі

                     қолданылады? ( Баррель)

 

Биология:         1. Биологияда бұл паразит

                                 Көзге зорға көрінер

                                 Информатикадан өлшем бірлік,

                                 Ақпараттарды өлшер. (бит).

                        2.   Адам организміндегі судың пайызы (50%)

География.         1. Геометриялық дене +А=елдің аты.   (Куба)  

                              2.  Географиялық, полярлық, цилиндрлік, сфералық, тікбұрышты ... (координаттар)

 

Тарих :               1. Процедуралық программалауды қай жылы кім ұсынған? (50ж. Фортон)

                             2. Обьектті - бағытталған программалау типінің  негізін салушы?( Алан Кэй )

Ағылшын:        1.Объектілер бақылаушысының терезесі екі парақтан құрылады:
                            1. Properties – қасиеттері;
                            2. Events – оқиғалары

                            2.Батырма бетіне жазу орнату қай қасиет (Caption)

Қазақ тілі:    1. БАҒДАРЛАМА

                          Д  л   м  а  а

                          А   а  р  б   ғ

2.       Дифференциал

      ф и ф е р н

        ал д е ц и

Орыс тілі:     1. Балықшы  мен балық ертегісіндегі шал алтын балық ұстағанға дейін қанша уақыт            балық аулаған? (30 лет и 3 года)

                   2. Шал балықты көп етіп аулап, әндетіп келе жатса,  жолда бір түлкі сұлап жатады. Шал қуанып кемпіріме жаға болады деп, түлкіні шанаға салып алып жүріп кетеді. Жолда түлкі 1 минутта 1 балықты, 2-ші минутта 2 балықты, 3 минутта 4  балықты, 4-ші минутта 8 балықты  т.с. Әр лақтырғанда алдынғы лақтырғанынан 2 есе лақтыра береді. 7 минутта ол барлық балықты лақтырады. Сонда түлкі барлығы неше балықты лақтырған.   1 2 3 4 5 6 7 (мин) 1+2+4+8+16+32+64=127

 

V.Қорытындылау. Пікірталас. (8 мин)

 Бағалау: (2мин)

1-топ

Үй тапсырмасы

Сәйкестендіру тесті

 

Есеп шығару

«Білім шыңына өрлейік»

математика

Delphi ортасы

1.        Бисенбаева Аяжан

 

 

 

 

 

2.     Мәулеш Динара

 

 

 

 

 

3.        Бегімбай Қаршыға

 

 

 

 

 

4.        Жасқайратов Қуантқан

 

 

 

 

 

5.     Тұрланов Талғат

 

 

 

 

 

6.     Мұханиязов Нұртілек

 

 

 

 

 

7.        Сағынайқызы Назерке

 

 

 

 

 

 

1-топ

Үй тапсырмасы

Сәйкестендіру тесті

 

Есеп шығару

«Білім шыңына өрлейік»

математика

Delphi ортасы

1.       Койбагаров Гани

 

 

 

 

 

2.       Мамаева Диана

 

 

 

 

 

3.       Жанабаев  Айдос

 

 

 

 

 

4.       Ғабдуллин Қуанышбек

 

 

 

 

 

5.       Тұрар Бақытберген

 

 

 

 

 

6.       Кенжебаев Дамир

 

 

 

 

 

7.       Кәкімжан Айдана

 

 

 

 

 

8.       Қыдыр Гүлназ

 

 

 

 

 

 

 

VІ. Үй тапсырмасы: Функцияның екінші ретті туындысын тауып, оны Delphi ортасына салып шығарып келу.(2 мин)

                                         №17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Визуалды бағдарламалау арқылы Delphi ортасын қолданып, жоғары ретті дербес туындыларды есептеу"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Руководитель образовательного подразделения

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
