Мақсаты: баланың
қабілетін,ақыл-ойын дамыту,ертегі айтып оның мағынасын түсіндіру,сандарды
геометриялық фигураларды,түстерді ажырата білуге үйрету.
Көрнекіліктер:
түрлі-түсті геометриялық фигуралар,сандар,жануарлар /жұмсақ ойыншықтар/,құрастыру
материалдары,табиғат көрінісі бейнеленген сурет
Сабақтың барысы:
І.Психологиялық
дайындық
Жаттығу «топтан
топқа»
Мақсаты:топ
ынтымақтастығын қалыптастыру
Балалар музыкамен
жұптық би билейді.Музыка тоқтағанша билейді.Үзілістен соң жұптар «төртікке»,
«үштікке», «сегіздікке» бөлінеді.
Талдау тапсырма
ұнады ма?
Қандай кедергідер
кездесті?
ІІ. «Келген
қонақтар» жаттығуы
-
Балалар бізге қонаққа
орманнан жабайы жануарлар,яғни аңдар келді. Олар өте сақ,абайлағыш,сол себепті
адамдарды көріп тығылады.Олар әрбір геомет.фигуралардығ артына тығылып
қалды.Енді сол геомет.фигуралардың артынан алып шығайық.Ол үшін барлығымыз
біраз жұмыс жасайық.
-
Тапсырмалар «адасқан
сандар»
Шарты: Сандар үйінде түрлі-түсті
сандар,геомет.фигуралар орналасқан.Сол сандарды балалардың әрқайсысына бөліп
беру қажет.Әр бала алған соң санды атап,қандай түспен боялғанын айтып,оны өз
орнына қояды.
-
«Тығылмақ» ойыны
Әрбір геомет.фигуралардың артына аңдар қойылады.Бала
сол геомет.фигуралардың түсін және қандай фигура екенін айтады.
-
ІІІ.Тіл дамыту жұмысы.
«Бүлдірген» ертегісі
Күн шығып тұр.Жер бүлдіргені пісті.Маса оны көріп
шырылдады. «Жер бүлдіргені пісті,қып-қызыл үлпілдек».Масаның сөзін құс естіп
орманға жүгірді.Жер бүлдіргеннің жегісі келіп тұр.Масаны ташқын естіп,ол да орманға
жүгірді.Жылан да масаны естіп,жер бүлдірген жегісі келді.Күнді бұлт
жапты.Бұлтты маса көріп: жаңбыр жауды деді.Масаны құс естіп,терекке
тығылды.Құрбақа естіп,жапыраққа тығылды.Тышқан болса,інге тығылды.Жылан
болса,жер астына тығылды.
Ал жер бүлдіргені болса,жаңбырға шомылып,ешкім
тимегені үшін қуанып,рахаттанды.
-
Сергіту сәті
Сағаттың тіліндей
Иіліп оңға бір
Сағаттың тіліндей
Иіліп солға бір
Оң аяқ,сол аяқ
Жаттығу оңай-ақ.
Жаттығу «Жұптарды ауыстыру»
Мақсаты: көңіл-күйді көтеру.
Шарты: Музыка ойналып тұрады.Белгі берілген кезде
әркім жұптарын ауыстырады
Талдау: Не ұнады?Не ұнамады? Кедергілер болды ма?
ІV.Рефлексия
-
Ал балалар, қазіргі көңіл
күйлерін қалай? Сабақта сендерге не ұнады?
-
Не есте қалды?