Внеклассное мероприятие
Праздник Рождества для 3-4 классов
Антопуло
Елена Ивановна -учитель английского языка
Тема: Семейные праздники: Новый год, Рождество в
Англии
Цели проведения:
1. Познакомить
учащихся с традициями Англии на примере празднования 25 декабря (католическое
Рождество).
2. Заинтересовать
учащихся в изучении английского языка как средства знакомства с англоязычными
странами.
3. Активизировать у
учащихся творческие способности при подготовке и проведении праздника.
4. Создать условия для формирование
лексических навыков по теме рождество и их использования
в речи учащихся через игровую технологию
Задачи урока:
- формировать лексические навыки по теме рождество;
- развивать языковые и познавательные способности учащихся, готовность к
коммуникации;
- формировать логическое мышление и развивать память.
- развивать умение работать в парах и группах;
- формировать интерес к учению и познавательную активность учащихся;
- воспитать уважение к традициям, культурному и историческому наследию
народа страны изучаемого языка.
Используемые технологии: в рамках системно-деятельностного подхода
используются информационно-коммуникационные технологии; здоровье
сберегающие технологии; дифференцированное обучение; игровые технологии и
технологии проблемного обучения.
Используемые методы обучения: наглядность, объяснительно-иллюстративный;
словесный; поисковый; репродуктивный.
Используемые приемы: показ; объяснение; игровые приемы.
Время: 45 минут
Оборудование урока: Костюмы Санта Клауса, Снегурочки, мешок с
поздравительными открытками, картинки зимы,
мультимедийный
проектор, ноутбук, УМК «Английский с удовольствием» Биболетова М.З.
Предварительный этап .
Приготовления к
проведению праздника (внеклассная работа учащихся по подготовке материалов к
празднику: оформление кабинета гирляндами, украшение ёлки, костюмы).
Ход урока:
1)
Организационный момент
Предварительное знакомство с информацией о Рождестве
2)
Знакомство с Санта Клаусом
и Снегурочкой (музыкальное приветствие детей)
3)
Стихи о зиме
4)
Физкультминутка
5)
Песни о зиме
6)
Инсценирование
русско-народной сказки: «Репка»
7)
Санта Клаус и Снегурочка
раздают поздравительные карточки и прощаются с детьми.
( Конкурс на лучшую праздничную открытку.)
8)
Творческий этап.
Перевод предложений с английского на русский язык c элементами
сочинения.(проверка домашней работы учащихся)
9) Заключительное
слово учителя.
I орг. момент( 5
минут)
Teacher:
Good morning!
Pupils:
Good morning! Good morning to you. We are glad to see you.
Teacher:
Sit down, please. Smile to me! Smile to your neighbours ! Эмоциональный настрой, улыбнитесь друг другу и соседям!
Let’s begin our lesson. What date is it today?
Pupils: It is the 25th of December.
Teacher:
What holiday will we prepare to celebrate?
Pupils: New Year? Christmas!
Teacher:
What holiday English people are celebrating in England today ?
Teacher:
Dear children! As you see we have many guests. Let’s show how many English
songs and rhymes do you know?
Today
you will recite rhymes and sing songs. Your answerers must be right, loud,
expressive and artistic.
At
first I would like to ask some questions.
1.
How many seasons do you know?
2.
What seasons do you know?
3.
What month is it know?
4.
What is your favorite season?
5.
Do you like winter?
6.
Why do you like winter?
7.
What holidays do you have in
winter?
8.
Do you like holidays?
9.
What is your favorite winter
holidays?
(Сокращённый вариант).
Let’s talk about Christmas in England
Рождество это самый любимый праздник детей, живущих в Англии. Этот
праздник отмечается за неделю до Нового Года – 25 декабря.
Дети заранее начинают готовиться к Рождеству. Всем своим родственникам
и друзьям они посылают рождественские открытки (Christmas
cards) с
пожеланиями веселого Рождества и счастливого Нового Года.
В каждом доме ставится рождественская ёлка (Christmas
tree),
которую украшают игрушками и огоньками, делаются праздничные композиции со
свечами и рождественские веночки.
Но, наверное, больше всего ждут прихода Санта Клауса (Santa Claus). Санта Клаус это
добрый и веселый старичок, он всегда приносит детям рождественские подарки,
кладет их в носочки, которые дети вешают у своих кроваток или под камином в
канун Рождества.
И сегодня он пришел к нам в гости.
Он пришел со Снегурочкой (Snow – Maiden)
Santa Claus! Come in Please!
Snow – Maiden! Come in please!
II
Знакомство с
Santa Claus and Snow – Maiden
(Санта Клаус и Снегурочка - ученики 8-х классов.)
S.C:
Hello children
S.M.:
Hello children
S.C.:
We’re glad to see you. I’m Santa Claus. And this is Snow – Maiden. We know
Russian people celebrate Christmas on the 7th of January. We brought
many presents to children on the 7th of January. And now we’re here.
S.M.:
We have brought greeting cards for you. English and Russian children do
greeting cards each other. We would like to give Christmas cards to you.
S.C.:
Wait a little. We will give them later. But at first I would like to know. What
can they do? Oh, how I like rhymes and songs.
S.M.:
and I like fairy – tales. Do you know English rhymes, songs? Do you know any
fairy – tales?
S.M:
At first I want to know your names. Please listen how English teachers greet
their pupils .
(tape)
Hello,
Cecil, hello, Lily; Hello, Guy, hello, Ellie;
Hello,
Ella and Cecily; Hello, Inga and Lois;
We
are glad you’re here;
We
are glad you’re here!
S.M.:
can you try to repeat this greeting.
(Ребята поют песню, называя имена своих
одноклассников)
Hello Sveta, hello Kate,
hello Danya;
Hello Denis, hello Dasha,
hello Ira;
Hello Olya, hello
Margarita, hello Kristina;
Hello Oleg, hello Lesha,
hello Olesya;
We are glad you’re here;
We are glad you’re here!
III.Стихи о зиме. (Rhymes)
S.M. And now I want to
listen rhymes about winter.
Put up your hands
if you know rhymes.
Who recite poems
about winter?
Дети декламируют стихи
у ёлочки Санта Клаусу.
Р.1 (в костюме "Зима")
The North wind does blow
Why lessons are done
And we have much
snow They skip, jump and run
And what do the
children Until they are
Do then, poor
things. Worm poor things.
S.C.: Well done! Thank you.
Who wants to recite the next poem?
P.2.
In
winter it’s snowy, slippery, foggy,
In summer it’s sunny and fine
In
autumn it’s cloudy, windy and rainy
In
spring you may jump up to the sky.
S.C.: Well done! Thank you.
Who wants to recite the next poem?
P.3.
Snow
By Karla Kuskin
We’ll play in the
snow We’ll make snow eyes
And stray in the
snow In a round snowman.
And stay in the
snow We’ll sing snow songs,
In a snow-white
park. And chant snow chants,
We’ll clown in the
snow And roll in the snow
And frown in the
snow In our fat snow pants.
Fall down in the
snow And when it’s time
Till it’s after dark.
To go home to eat
We’ll cook snow
pies We’ll have snow toes
In a big snow
pan. On our frosted fee
S.C.: Well done! Thank you.
You know many rhames.
IV Физкультминутка
S.m.: Santa Claus look at the
children
I think they are
cold
Is it cold?
S.C. Ух, сколько я заморозил детей! Чтобы
всем согреться, надо сделать весёлую зарядку.
Let’s do exercises together. Stand up, please.
Игра "Please-game".
Санта Клаус просит
ребят выполнить различные действия (stand up, jump, run, sit, climb и т.д.), дети выполняют эти действия
только в том случае, если они услышат слово " please".
Кто не справится с заданием выбывает из игры (замерзает).
Перед игрой Санта
Клаус читает стихотворение "Be polite"
Always try to be polite
In everything you
do.
Remember always to
say "please"
And don t
"Thank you"
(Далее физкультминутку
проводят сами учащиеся).
S.C. Who helps me to do exercises?
P1 Head and shoulders, knees and toes
Head and
shoulders, knees and toys, knees and toes,
Head and shoulders,
knees and toys, knees and toes,
And eyes, and ears,
and mouth, and nose,
Head and shoulders,
knees and toes, knees and toes
P2 Clap Your Hands
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands
together.
Stamp, stamp, stamp
your feet,
Stamp your feet
together.
Touch, touch, touch
your ears,
Touch your ears
together.
Touch, touch, touch
your cheeks,
Touch your cheeks together.
Shake, shake, shake
your hands,
Shake your hands
together.
Smile, smile at
your friends,
Let us smile
together.
Учащиеся поют и делают зарядку.
V English songs
S.C.: And know I want to
listen how Russian children can sing songs. Can you sing songs?
T: Let’s sing the songs about
seasons.
Spring
is green
Pupils. Spring is
green,
Summer is
bright,
Autumn is
yellow,
Winter is
white
S.C: I like English song
about winter “Jingle bells”.
Do you know this
song?
Let’s sing a song “Jingle
bells”.
Pupils:
Jingle bells, jingle
bells, jingle all the way.
Oh! What fun it is to ride
in a one-horse open sleigh!
Jingle bells, jingle
bells, jingle all the way.
Oh! What fun it is to ride
in a one-horse open sleigh!
1.
Dashing through the snow,
in a one-horse open sleigh,
O’er
the fields we go, laughing all the way.
Bells
on bobtail ring, making spirits bright,
What
fun it is to ride and sing a sleighing song tonight!
Дети поют песню
VI Fairy-tell
“Turnip”
S.M.:
Well done! Thank you.
S.M.:
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Dear girls and boys you have promised to show me the fairy- tale. I like fairy
-tales.
Do
you like fairy-tales, kids?
What
fairy-tale will you prepare us?
Ps. TURNIP
(Russian folk
tale)
One day an old man planted a turnip. The turnip grew
very, big. The old man tried to pull it
out but the turnip was too big for him.
OLD MAN: Wow
what a big turnip!
He calls his wife:
OLD MAN: Hey Granny! Come out here.
I
need your help.
OLD WOMEN: What can I do for you?
Wow, what a big
turnip!
They pull together nothing happens.
OLD MAN: Granny
calls your granddaughter.
OLD WOMEN:
Masha!
She waits for a four
minutes and calls again:
OLD WOMEN:
Masha where are you?
GRANDDAUGHTER:
I’m here.
What do you want, Granny?
OLD WOMEN:
Cone here nightgown!
GRANDDAUGHTER:
Wow what a big turnip!
Let’s pull it out.
They pull but
nothing happens.
OLD MAN: Masha go and bring the dog.
Masha pulls the dog
out of the house.
DOG: Woof, woof leave me alone
I want to
sleep. Wow what a big turnip.
Come on
let’s.
They pull again
nothing happens. A cat comes by.
CAT: Miouw, miouw. Wow what a big turnip.
Can I help
you?
OLD MAN:
Yes hold on to the dog.
They pull and pull
but nothing happens.
They sit down and
cry. A mouse comes.
MOUSE: Why do you cry?
OLD MAN: We can’t pull out the turnip.
MOUSE: Wow, what a big turnip.
We can do
it now. I am very strong.
They pull and the
turnip comes out.
EVERYBODY: Yes !!!
VII Санта Клаус и Снегурочка раздают открытки
S.M:
Thank you. You play well.
Santa Clays it’s time to give to children Christmas cards.
S.C.:
Help me Snow-maiden. Who is Sveta? This Christmas card for you.
…………………………………………………………
(Каждый ученик получает поздравительную
открытку.
Дети заранее готовят поздравительные открытки друг другу.)
S.M.
That is all.
S.C.:
Thank you clear girls and boys. We are very glad. And now it’s time for us to
go away. Thank you very much for your rhymes and songs.
S.M.:
We wish you the best of every thing. Good-bye children.
Ps.:
Good-bye, Santa Claus and Snow-Maiden.
Учитель включает песню "Silent Night".
VIII Творческий этап
Teacher:
На прошлой неделе вам были даны стихотворения, которые вы должны были самостоятельно
перевести и оформить.
Ваши работы вывешены на доске.
Мы сейчас прослушаем, как вы их приготовили.
Who
will go to the blackboard and read and translate your rhymes?
Who
is next to speak?
Snow
Snow
fell in the city, Red fire hydrants
It
fell through the night, All turned white,
And
the black rooftops Blue police cars
All
turned white. All turned white.
Green
garbage cans Yellow “no parking” signs
All
turned white, All turned white
Gray
sidewalks When snow fell in the city
All
turned white, All through the night.
I
Heard the Bird Sing
I
heard the bird sing “We are nearer to
Spring
In
the dark of December. Than we were in September.”
A
magical thing, I heard the bird sing
And
sweet to remember: In the dark of December.
Snowflakes
Merry
little snowflakes Merry little snowflakes
Falling
through the air, Do their best
Resting
on the steeple To make a soft, white blanket
And
the tall tree everywhere, So buds and flowers may rest.
Covering
roofs and fences, But when the bright spring sunshine
Capping
every post, Says it’s come to stay,
Covering
the hill side Those merry little snowflakes
Where
we like to coast. Quickly run away.
Snow
We’ll
play in the snow We’ll make snow eyes
And
stray in the snow In a round snowman.
And
stay in the snow We’ll sing snow songs,
In
a snow-white park. And chant snow chants,
We’ll
clown in the snow And roll in the snow
And
frown in the snow In our fat snow pants.
Fall
down in the snow And when it’s time
Till
it’s after dark. To go home to eat
We’ll
cook snow pies We’ll have snow toes
In
a big snow pan. On our frosted feet
‘I
Wish I were a Snowman’
I
wish I were a Snowman, so tall and big and white.
I’d
never have to clean my teeth, or go to bed at night.
But
maybe Mister Snowman is wishing he were me,
For
I’ll be here when summer comes, but where will he Snowman be?
‘New
Year Tree’
Oh,
New Year tree, oh, New Year tree,
Your
gay green dress delights us.
Oh,
New Year tree, oh, New Year tree,
You
give us so much pleasure!
Oh,
New Year tree, oh, New Year tree,
You
give us so much pleasure!
You
do not fade with winter’s snow,
You
bloom with lights when cold winds blow.
Oh,
New Year tree, Oh, New Ear tree,
You
give us so much pleasure!
Teacher: Who can read your
greeting?
Read, please!
IX итог
А сейчас давайте поздравим всех с Рождеством и Новым годом и пожелаем
всего самого доброго.
Let
s sing a song "We Wish You a Mary Christmas".
The
lesson is over
Thank
you for your active participation.
You
are getting excellent marks.
I
am glad to see that you know nice songs and rhymes.
You
may rest.