Ғажайып әріптер
(
төменгі сыныптарға арналған сайыс)
Мақсаты: Оқушыларды
жылдам сөз құрауға, сөз мағынасын ұғынуға, тез жаза білуге, сауаттылығын өзі
тексеруге, ертегілерді есте сақтауға үйрету және дамыту. Балаларды мейірімділікке,
жанашыр болуға, жолдасына көмектесе білуге баулу.
Қажетті құрал – жабдықтар: сыныпты түрлі – түсті шарлармен безендіру,
жылтыр қағаздар салынған қораптар, ағаш, жапырақтар.
Сабақтың барысы:
Оқушылар екі топқа бөлінеді.
Бар әріпке бас болған,
Әліппе – ғылым анасы,
Әліппеден басталған,
Даналықтың данасы, - демекші бүгінгі біздің « Ғажайып әріптер
» атты сайысымызға қош келдіңіздер!
( Оқушылар топқа ат қояды және топ басшысын сайлайды)
Жалғыз « А » мен
байымайсың,
Кедейсің,
Естімесең,
Түсінбесең « А »
дейсің.
Оған қоса « Б »
керек,
« Ж » керек.
« Г » болмаса,
« Д » болмаса,
Жүдер ек.
« М » болмаса
Жаза алмас ек,
« Мама » деп.
Әр әріпке
міндеттелген
Жұмыс бар.
Не істер едік
оларсыз біз,
Туыстар?!
Жалғыз жанды
айта алмаймыз
« Халық » деп.
Жалғыз « А » -
дан жасалмайды
« Әліппе », - деп жазған екен Қадыр ағамыз, ендеше жалғыз әріптен сөз құралып,
әңгіме де, ойымызды да айта алмайтынымыз белгілі.
Қазір « Жасырынған әріптер » бөлімі.
Қай
топ жылдам әріптерді тауып, сөз құраса, біздің оларға берер сыйымыз бар. Әр
жауапқа жұлдызшалар беріледі. ( Оқушылар үлкен қораптың ішінен, қағаздардың арасынан
әріптерді іздейді де тауып, сөз құрайды).
-
Оу,
ханшайым қайдан жүрсің?
Ханшайым: Апай, мен
мына бір қағаздарды далада ұшып жатқан жерінен тауып алдым, өзімше оқи
қоймақшы болып едім, түк түсінсем бұйырмасын, сауатсыз біреу жазған ба қате
дегенің өріп жүр. Сіз қатесін жөндеп бермейсіздер ме?
Жөндеуге болады,
неге болмасқа?
-
Ендеше,
балалар сайыстың келесі бөлімі « Қатемді тап» аталады. Ал
кеттік, тез әрі жылдам, сауатты түрде қатені жөндейік. Кім бірінші болса,
біздің « Ғажайып әріптердің» сіздерге арнаған сыйы бар.
Қағазға сап
иректі,
Апамыз әріп
үйретті.
Алдымен « А » -
ны жаттадық,
Содан соң әрі
аттадық.
Содан соң « Б »
- ны бастадық,
Үйренбей әрі
баспадық,
Жатырқап бізді
жүр ме екен,
« В » деген әріп
кірме екен.
« Г » деген һ –
ның бөлесі,
Амалсыздан бірақ
бөлесің.
Досы бар оның «
Д » деген,
Секілді дүбір
үдеген.
Бар екен тағы «
Ж » деген,
Көңілге досым
алмағын,
Үйреніп тағы
қалғанын,
Сөздерден сұлу
самсаған
Хат жазам әлі
мен саған!
-
деп,
келесі кезекті « Сөздер тізбегіне » берейік. ( Ортаға « А»
келеді. Бірінші топ осы әріпке сөздер айтады, әр бала бір сөзден айтады,
мысалы, алма, арба, анар, алаша.) Екінші топ « Р» әрпіне сөздер айтады.
Жарасып
өскен бұтақтар:
Бір
«ағаш» деген өсімдік бар,
Әр
жапырақ сайын тапсырма бар.
Сұрақтардың
мәнін анықтар.
Келесі сайыс «
Кім тапқыр » деп аталады.
Сұрақтар:
1. 1
Қыркүйек қандай күн?
2. Республика
астанасы.
3. Күз
айларын ата?
4. « Қ »
әріпінен басталатын сөздерді айт.
5. Қазақ
әліпбиінде неше әріп бар?
6. Адамды
кім емдейді?
7. Бір
аптада неше күн бар?
8. Күзде не
піседі?
9. Үй
жануарларын ата.
10. ҚР Президенті
кім?
11. Қазақстан
Республикасының рәміздерін ата.
-
Тақтаға
назар аударыңдар, нені көріп тұрсыңдар?
-
Дұрыс.
(ағаш)
-
Бірақ
бұл ағаштың нелері жоқ?
-
Әрине,
жапырақтары жоқ.
-
Ендеше,
ағашқа жапырақтарын жинауға көмектесеміз бе?
Балалардың
жауабы.
( тақтада
жапырақтар ілулі тұр, әр жапырақтың астында сұрақтар жасырылған).
-
Дайын
болсақ, сайысымызды бастайық.
Қымбатты
оқушылар! « Ғажайып әріптер» ойыны өз мәресіне жетті. Енді біз жеңген топты
анықтаймыз. Кімде қанша жұлдызша бар, ендеше сол топ бүгінгі біздің
сайысымыздың жеңімпазы. (Жеңген топ мақтау қағазымен марапатталады). Сайысымыз
аяқталды. Сау болыңыздар!
|