Муниципальное
общеобразовательное учреждение
«Средняя
общеобразовательная школа №6»
ВНЕКЛАССНОЕ
МЕРОПРИЯТИЕ
по
английскому языку
КВН
«Учимся, играя»
_______________Карпенко
Татьяны Владимировны_________________
Ф.И.О.
автора
_______________________________высшая_________________________________
квалификационная
категория
План
– конспект внеклассного мероприятия для учащихся 5-х классов
Тема:
Учимся,
играя!
Форма
проведения:
игра КВН.
Цели:
1) Активизировать
лексико-грамматические навыки, навыки говорения.
2) Совершенствовать
навыки употребления речевого образца «I am going to…».
3) Развивать
память, мышление, внимание, навыки работы в команде.
4) Повысить
мотивацию обучающихся к изучению предмета.
Оборудование:
мультимедийная презентация, грамоты для победителей.
Этапы
проведения мероприятия:
1.
Подготовительный этап
2.
Организационный этап
3. Сообщение
темы мероприятия
4.
Проверка домашнего задания
5.
Актуализация знаний
6.
Оперирование знаниями
7.
Подведение итогов
Ход
мероприятия
Подготовительный
этап
Перед
игрой проводится предварительная работа: формирование команд и выбор капитанов.
Ученики также придумывают название команд и делают эмблемы. Каждая команда
готовит свою визитную карточку и свою песню для музыкального конкурса.
Организационный этап
-
Good morning, boys and girls! (Good morning, teacher!)
- I
am glad to see you. (We are glad to see you too.)
-
How are you, children? (We are fine, thank you.)
- Do
you like to play? (Yes, we do.)
Сообщение
темы мероприятия
-
Today
we are going to play a game. It is called KVN. This game is a merry
competition.
The competition has a lot of interesting tasks.
-
There
are two teams at our competition. Each team should do the best to receive a
reward for each task. Our jury will give you the reward. And now a word to our
juror, (имя).
-
Good
morning, pupils! (Good morning, (имя)
-
I
am pleased to be a juror of this competition.
-
Let
me wish you success! (Thank you.)
-
It’s
time begin our competition!
Проверка
домашнего задания (конкурс «Визитная карточка»)
-
We
begin our competition with the contest «Introduce yourself». Who is a captain
of the first team?
(Капитаны
команд говорят названия своих команд и коротко рассказывают о себе, далее
коротко о себе рассказывают все участники команд.)
-
Which
of teams introduced itself better? A word to our jury…
Актуализация
знаний (конкурс «Разминка»)
-
The
next contest is called «Warming Up».
-
Use
the form of the verbs in Past Simple.
(Участники
обеих команд по очереди образовывают предложения в прошедшем времени)
- Thank you,
teams.
- Who won in this
contest? A word to our jury…
Оперирование знаниями (конкурс «Будь практичным»)
-
And
now I want you to go shopping. Be practical!
-
We
are going to the supermarket. We must buy useful and tasty food.
(Учащиеся по
картинкам вспоминают названия полезных и вкусных продуктов. Затем используя эти
картинки, строят свои предложения по образцу «I am going to buy…»).
1) We are going to
the department of fruits. What can we buy there?
2) We are going to
the department of vegetables. What can we buy there?
3) We are going to
the department of dairy products. What can we buy there?
4) We are going to
the department of meat. What can we buy there?
5) We are going to
the department of baked goods. What can we buy there?
-
Are (название
команды) or (название
команды) more practical? The jury will give us
the answer to this question.
Физкультминутка
(конкурс «Будь активным»)
Boys and girls,
you are the best,
Are you tired,
have a rest!
(Каждая
команда по очереди делает зарядку на английском языке).
-
Which
of teams is more practical! A word to our jury…
Конкурс
капитанов
-
This
contest is for captains. You should guess riddles. Can you do it? Let’s check
up.
(Капитаны команд
по очереди разгадывают загадки)
- It lives in the forest. It’s very
big. It’s brown. It likes to eat fish and berries. It likes to sleep in
winter. What is this?
- It lives in the forest. It’s not very
big. It’s red. It likes to eat hens and rabbits. It’s very cunning. What
is this?
- It lives in the river. It’s long and
green. It likes to eat fish and birds. It has a lot of teeth. What is
this?
- It lives in the sea and ocean. It
swims well. It has a lot of teeth. It’s aggressive and very dangerous.
What is this?
- It lives in Africa and India. It’s
very very big. It likes to eat grass. It has a long nose. What is this?
- It lives in Australia. It’s tall. It
can jump. It has strong legs. It has a bag with a baby. What is this?
- (Имя капитана) or (имя капитана) won in this
contest? Our jury will answer this question.
Конкурс
музыкальный
-
Can
you sing English songs? We want to listen to your songs.
(Команды по очереди
исполняют свою песню на английском языке).
-
You
sing well. But who sings better? A word to our jury…
Подведение итогов
Dear
boys and girls,
All
contests are left.
It’s
time to answer
Who
is the best?
-
Our
jury will answer this question. (Жюри объявляет победителей).
-
The
reward gets (название команды).
-
Let's congratulate the winner!
(награждение и поздравление победителей).
-
Dear
pupils, you play well! Thank you.
-
It’s
time to say goodbye.