Инфоурок Иностранные языки КонспектыВнеклассное мероприятие по английскому языку

Внеклассное мероприятие по английскому языку

Скачать материал

План проведения внеклассного мероприятия

“Welcome to fairyland!”

Дата:05.05.2015

 

 Цель:

- развитие коммуникативных навыков между учениками разных возрастов

Задачи:

Образовательные:

          -обобщить, углубить и расширить знания лексики и лексических    единиц  

          -  обеспечить закрепление аудированных лексических конструкций;

          -   закрепление лексико-грамматического материала          

развивающие:

 

- совершенствовать умение и навыки практического владения английским языком по заданной теме;

- развивать навык изложения информации по заданной теме;

- развивать умение вести беседу;

-способствовать формированию навыка владения аудиторией;

- способствовать развитию навыка аудирования;

-развивать творческие способности

-развивать навыки поведения на сцене, перед многочисленной аудиторией

воспитательные:

- способствовать формированию социокультурной компетенции учащихся;

- повысить интерес к изучению иностранного языка;

- привить любопытство и любовь к получению новых знаний ;

- расширять кругозор;

- воспитывать умение вести беседу на иностранном языке;

- привить навыки корректного поведения на сцене;

- воспитывать чувство взаимовыручки и поддержки товарищей

Межпредметные связи :  этика, социология, грамматика русского языка,

литература, лексикология, сценическое мастерство.

 Участвуют обучающиеся 4,6,8 классов

                                               Ход мероприятия

Welcome to our Fairland!

Ученица 4 класса зачитывает стихотворение.

Ведущий: Добрый день, ребята, уважаемые гости! Как вы думаете, ребята, чему будет посвящен наш сегодняшний урок внеклассного занятия? Я приглашаю всех посетить красивую, чудесную, волшебную страну - страну незабываемых сказок. Вас ждут прекрасные минуты размышлений, общения, приятные встречи со сказочными героями. 

На сцену приглашаются учащиеся 4 класса с английской народной сказкой « Златовласка и три медведя»

4th Form with «Goldilocks and the Three Bears».

PUPILS, YOU ARE WELCOME!

 

В ролях: Златовласка, мама Медведь, папа Медведь, маленький Медвежонок.

Звучит музыка.

Goldilocks enters. She walks through the forest singing. She sees a house.

Goldilocks: Oh, what a sweet little house! (She knocks on the door.)

Goldilocks: Who’s there?

(Nobody answers. She opens the door and goes in There are three bowls of porridge on a table.)

Goldilocks: I’m hungry! What’s this?

(Goldilocks tastes the first bowl of porridge.)

Goldilocks: Ugh! This is too hot!  (Goldilocks tastes the second bowl of porridge.)

Goldilocks: Ugh! This is too cold!

(Goldilocks tastes the third bowl of porridge.)

Goldilocks: Mmmmm! This is just right!

(Goldilocks eats all the porridge. Goldilocks yawns. She’s tired. There are three chairs around the table. She sits in one of the chairs.)

Goldilocks: This chair is too big!

(She sits in the second chair.)

Goldilocks: This chair is too big!

(She sits in the third chair.)

Goldilocks: This chair is just right!

(The chair breaks! Goldilocks goes to the bedroom. There are three beds. She lies on one of the

beds.)

Goldilocks: This bed is too hard!

(She lies on the second bed.)

Goldilocks: This bed is too soft!

(She lies on the third bed.)

Goldilocks: This bed is just right!

(Goldilocks goes to sleep.)

(The three bears come in the house. They see the bowls.)

Daddy Bear: Someone’s been eating my porridge!

Mummy Bear: Someone’s been eating my porridge!

Baby Bear: Someone’s been eating my porridge and it’s all gone!

(The three bears see the chairs.)

Daddy Bear: Someone’s been sitting in my chair!

Mummy Bear: Someone’s been sitting in my chair!

Baby Bear: Someone’s been sitting in my chair – and it’s broken!

(The three bears go into the bedroom and see the beds.)

Daddy Bear: Someone’s been sleeping in my bed!

Mummy Bear: Someone’s been sleeping in my bed!

Baby Bear: Someone’s been sleeping in my bed – and she’s still there!

(Goldilocks wakes up, looks at the bears and screams.)

Goldilocks: Help!

(Goldilocks runs out of the house.)

Daddy Bear, Mummy Bear and Baby Bear: What a horrible girl!

Ведущий: Thank you very much! Now, let`s visit a Wonderland!  А сейчас на сцену приглашаются учащиеся 6 класса, с постановкой пьесы « Алиса в стране чудес». Вы встретитесь с девочкой Алисой и попадете вместе с ней в удивительный, загадочный мир чудес Льюиса Кэрролла.

YOU ARE WELCOME!                                                  

Пьеса «Алиса в стране чудес»

Сцена 1 Сцена 1

Песня A WORLD FULL OF MAGIC

We can show you magic things We can make you smile Join us in a wonderland Stay here for a while

ХОР (припев):

A world full of magic So wonderful and new A world full of magic Is waiting here for you A world full of magic

So wonderful and new A world full of magic Is waiting here for you We can travel far away Let us show you how

Come with us to Wonderland Let’s all go there now

ХОР (припев)

Рассказчик: Alice and Edith sat out in the sun. But Alice was bored and she wanted some fun. Just then a rabbit came hurrying by. He looked at his watch and he shouted:

Белый Кролик: Oh my! Look at the time, now! I’m terribly late!

Алиса: I want to come, too! Mr Rabbit, please wait!

Песня I’M LATE!

ХОР (припев): I’m late, I’m late, I’m late, Oh! It really is a crime! I’m always in a hurry, But I’m never quite on time!I’m going to be in trouble

The Duchess hates to wait She’s going to be so angry ‘Cause I’m late, I’m late, I’m late!

ХОР (припев)

What am I going to do now? I just can’t miss this date But, oh, my ears and whiskers! I’m late, I’m late, I’m late!

ХОР (припев)

People often tell me Time doesn’t wait for men But I am just a rabbit And I’m late, I’m late again!

Алиса: Don’t go without me! Please stop! Turn around!

Рассказчик: The rabbit ran into a hole in the ground.

Алиса: That’s where his house is! I’m going in, too!

Рассказчик: She went down the hole. What a brave thing to do! Falling and falling, down into the ground. She landed at last and she looked all around.

Сцена 2 Сцена 2

Алиса ходит по комнате, то показывая, то беря в руки предметы и называя их. Золотым ключиком она открывает маленькую дверцу, заглядывает в нее и видит там чудесный сад. Она огорчается, что не может пролезть в дверцу. Алиса берет пузырек со стола и выпивает содержимое. Свет гаснет, и сцена наполняется цветными бликами. Свет зажигается: та же комната, но декорации поменялись. Стол,

пузырек, ключик, двери, шторка и др. заменены на более крупные, чтобы Алиса казалась совсем маленькой. Алиса радостная бежит к маленькой дверце, довольная, что теперь может пройти в нее. Обнаружив, что дверь заперта и что ключ на столе, а достать его она теперь не может, она опять огорчается. Тут она видит пироженое в коробочке под столом — и съедает его. Свет гаснет, и сцена снова наполняется цветными бликами. Свет зажигается: та же комната, но декорации поменялись к прежнему состоянию — все гораздо меньших размеров. Теперь Алиса кажется опять больше.

Алиса берет ключ и бежит к дверце — и видит, что опять не может пролезть в нее. Она кладет ключ обратно на стол, садится на пол и начинает плакать. В правой кулисе слышатся шаги. Справа на сцену выходит Белый Кролик. Он держит в руках веер и пару белых пер ча ток и выглядит взволнованным и обеспокоенным. Он стоит с правой стороны сцены и говорит свои слова. Затем он видит Алису. Он вскрикивает, роняет перчатки и веер и убегает в правую кулису. Алиса встает, поднимает перчатки и веер и убегает вслед за Кроликом. Свет гаснет, и сцена наполняется цветными бликами. Свет зажигается: та же комната, но опять поменялись декорации. Опять все большое: стол, пузырек, ключ, двери, штора, перчатки, веер - так что Алиса снова кажется маленькой. На этот раз на полу большие куски целлофана или ткани («лужи слез», наплаканные Алисой, когда она была большой).

 

Алиса: Look at this table, and look at this key. It opens this door, but it’s too small for me. Look at that garden! I want to go there. But I’m far too

big! Oh, it’s really not fair! Wait! There’s a bottle! What is it? Let’s see. The label says “DRINK ME!”. It must be for me! Now I am smaller, so I can go through!

But the key’s on the table! Oh, what can I do? Look! There’s a cake here, with “EAT ME!” on top. Oh good! Now I’m taller! That’s tall enough! Stop!

Now I’m too big! I can’t fit through the door! I don’t think I like this strange room any more!

Рассказчик: Alice cried quietly. Her tears made a lake.

Алиса: Oh, why did I eat all that horrible cake?

Рассказчик: Then she heard footsteps. The rabbit was near.

Белый Кролик: Oh my ears and whiskers! I’m so late! Oh dear! I must give the Duchess these gloves and this fan.

Рассказчик: But then he saw Alice. He screamed, and he ran.

Алиса: Wait! You dropped something! Oh, come back here, please! You know that the Duchess is waiting for these! What’s happening now? I keep changing today!

Алиса бросает веер на пол. Она пытается взобраться на столик, чтобы достать ключ, но падает прямо в «лужу слез». Учащиеся, одетые в

костюмы черного цвета или цвета воды, держась за концы кусков ткани, изображают движение воды — волны. Алиса озадаченно «плещется». Мышь, Додо и Утка вместе с другими мелкими зверушками и птицами появляются на сцене с правой стороны и также вынуждены «плескаться» в воде. Мышь при этом выглядит несчастной, а птицам вроде бы все равно. Они плавают и произносят свои сло ва.

Алиса выглядит уставшей от плавания. Она показывает на что то справа и плывет в том направлении. Мышь, Додо и Утка вслед за ней «уплывают» со сцены. Свет гаснет.

Свет зажигается. Алиса, звери и птицы — на берегу на траве. Они «стряхивают с себя воду». Некоторое время они бегают по кругу в центре сцены, затем останавливаются — все в разное время — так, что невозможно определить, кто победил в забеге. Каждый показывает на себя, как будто он победитель. Алиса обращается к Додо, тот некоторое время Размышляет, перед тем как сказать свои слова. Али са ищет что то в карманах платья и достает коробочку с конфетами. Она угощает всех зверей и птиц, каждый берет по конфете, все

садятся в центре сцены, чтобы съесть их. Алиса обводит зверей тоскующим взглядом. Она скучает по своей кошке и жалеет, что ее нет рядом. Когда Алиса упоминает ее, звери и птицы полны ужаса и отвращения — все они среди тех, кого кошка может съесть.

Алиса зажимает свой рот, понимая, что она сказала. Все звери и птицы встают и постепенно уходят в правую кулису.

The fan makes me small! I must throw it away! Look! Now I’m tiny! But wait! Where’s the key? And what’s all this water? Am I in the sea? Now I remember! This isn’t the sea! It’s the tears that I cried! Oh, how silly of me!

Мышь: What’s all this water? I’m cold and I’m wet!

Додо: He doesn’t like water. It makes him upset.

Утка: Swimming is lovely. There’s no need to shout.

Мышь: I don’t like it at all, and I want to get out!

Алиса: I’m tired, too. I can’t swim any more. Come on, everyone, let’s all go to the shore!

Додо: Now we’re all wet, but I’ve got a good plan! We must all run a race!

Рассказчик: So they ran and they ran.

Алиса: Who is the winner? Nobody agrees!

Додо: We ALL won the race! Give us ALL prizes, please!

Алиса: Here are some sweets. You can have all of these.

Утка: Oh yes! I love sweets!

Мышь: But I’d rather have cheese.

Алиса: This is so lovely, but I miss my cat.

Мышь: What did she say?

Утка: Did she really say that?

Алиса: She can catch birds and — Oh! What did I say?

Додо: We really must go!

Алиса: Oh, please, don’t go away!

Мышь: It’s time to go home now.

Эдит:

The world is changing all the time

And nothing’s what it seems

Just be brave like Alice is

And follow all your dreams,

Be brave together

Like Alice in Wonderland!

You know you can do anything

Your dreams can all come true

You can find your Wonderland

It isn’t hard to do.

Ведущий: Thank you! You have done a great work! And now, let us see the mystery wonderful world. 8th form with Canterville Ghost!

Scene 1 Scene 1

SONG — A HAUNTED HOUSE

Something’s strange at Canterville

Something’s not quite right

With shadows moving on the walls

And noises in the night

CHORUS:

Never buy a haunted house

That’s the golden rule

If you buy a haunted house

You must be a fool!

People live at Canterville But not for very long It only takes one ghostly laugh To show them something’s wrong

REPEAT CHORUS

Narrator: When the American minister, Mr Hiram B Otis, bought Canterville Chase, everyone told him that he was very foolish. Even Lord Canterville, who wanted to sell the house, tried to tell Mr Otis that it was a mistake to buy it.

Lord C: I must be honest with you, Mr Otis. There is something very strange about this house. My

family and I don’t stay here very often.

Mr Otis: But what is so strange about the place?

Lord C looks over each shoulder, making sure the Ghost is not within earshot, then speaks as if sharing a secret.

Lord C: There is a ghost here. It visits anyone who lives or stays here.

Mr Otis: Are you sure?

Lord C: Oh yes. My poor old aunt, the Dowager Duchess of Bolton, once felt two hands on her shoulders as she dressed for dinner.

Mr Otis is smiling, gently teasing Lord C. Mr Otis: Two hands?

Lord C: Yes. The hands were cold and hard, like the hands of a skeleton. My poor aunt was very frightened. She became ill, and she never really got better.

Mr Otis takes Lord C’s arm in a friendly fashion and leads him slowly L (Left).

Mr Otis: Did anyone else see the ghost?

Lord C: The Reverend Augustus Dampier also saw it. Dampier went to Cambridge University, you know. He’s very clever, and not the kind of man who imagines things.

Mr Otis: No, of course not.

Lord C: We are afraid to stay in this house. We hear strange noises in the halls and in the library

at night.

Mr Otis, now at far L of apron, stops and laughs. Mr Otis shakes his head.

Mr Otis: I’m not afraid. I want to take the house and the ghost.

Lord C: You are a brave man.

Mr Otis: I come from a modern country, where we have everything that money can buy. There is nothing in Europe that we don’t have in America, and there are no ghosts in America, you

know!

Lord C: I’m afraid that the ghost is real. It is more than three hundred years old.

Mr Otis laughs again.

Mr Otis: I don’t believe in ghosts. There is no such thing!

Lord C wags a finger to warn Mr Otis. Apron lights off. Mr Otis and Lord C exit through curtains. Narrator turns FOR SALE sign to SOLD.

Lord C: I hope you are happy in the house, but you must remember that I warned you, and you did not listen to me.

Narrator’s light on for the lines, then off. Narrator: Mr Otis bought Canterville Chase, and a few weeks later, he moved into the house with his family.

Curtains open. Mrs Umney UR (Upstage Right) nods to Virginia, the Twins and Washington as they enter and stand UL (Upstage Left), DL (Downstage Left) and DR respectively. Mr and Mrs Otis enter, and Mrs Umney greets them, indicating the tea things on the table next to her.

Mrs Umney: Welcome to Canterville Chase. I have tea ready for you.

Mrs Otis advances CS (Centre Stage), stops and points at the bloodstain on the floor.

Mrs Otis: Oh dear! There’s a mark on the floor.

Mrs Umney nods and picks up the teapot. Mrs Umney: Yes, madam. That is blood. Mrs Otis puts a hand to her chest — at first it seems she is shocked by the mention of blood, but then she makes it clear she is upset by the idea of dirty floors.

Mrs Otis: How horrible! I don’t want blood on my floors!

Mrs Umney puts the teapot down, advances downstage and speaks dramatically, as if expecting a horrified response.

Mrs Umney: That is the blood of Lady Eleanore de Canterville. Her husband, Sir Simon de Canterville, murdered her there in 1575.

Mrs Otis: Murdered?

Mrs Umney looks around at each member of the family, obviously enjoying telling her the tale of horror, then returns upstage. There is little reaction from the Otis family.

Mrs Umney: Sir Simon disappeared suddenly nine years later. No one ever found his body, but his ghost haunts this house. No one can clean the blood from the floor.

Пьеса “The Canterville Ghost” Washington takes a marker pen from his pocket, rubs at the stain (crumpling the red paper in his free hand), then steps back. The lights dim; a flash of lightning from window UC; SFX — Thunder. Mrs Umney faints onto the sofa. Mr Otis looks towards the window, then speaks calmly as

the lights return to normal. Virginia calls out and kneels beside Mrs Umney.

Washington: That’s silly! I can clean it up right now with Pinkerton’s Stain Remover! You see?

Mr Otis: What terrible weather they have in this country!

Virginia: Look at Mrs Umney!

Mrs Otis clutches Mr Otis’ arm again, it seems at first she is shocked, but she shows that she simply disapproves.

Mrs Otis: My dear Hiram! What can we do with a woman who faints?

Mr Otis speaks loudly over his shoulder in Mrs Umney’s direction, clearly intending her to hear.

Mr Otis: We can take money from her wages every time she faints.

Mrs Umney sits up quickly, then gets to her feet before speaking. She wags her finger at Mr Otis, warning him.

Mrs Umney: You must not make the ghost angry, sir. Terrible things happen in this house.

Mrs Otis waves away Umney’s warning with her hand as she advances DC. Apron lights come up.

Mrs Otis: Ghosts! Ha!

Mr Otis moves DC to stand next to his wife, and Washington moves downstage in front of thecurtain line.

Mr Otis: We don’t believe in ghosts.

Mrs Otis half turns and speaks to Mrs Umney over her shoulder. Music starts. Curtains close.

Mrs Otis: But we would like some tea. Mr&Mrs Otis and Washington sing the song.

SONG — I DON’T BELIEVE IN GHOSTS

You can tell me stories

Of ghosts who walk the halls

But I will only laugh at them

For I’m not scared at all

CHORUS:

I simply don’t believe in ghosts

And really, nor should you!

How can something scare you

When you know that it’s not true?

Spiders give me nightmares

And snakes can make me scream

But ghosts can never scare me

For they’re no more than a dream

REPEAT CHORUS

Scene 2 Scene 2

Narrator removes the SOLD sign. Narrator’s light on for the lines, then off. Curtains open. Soft light SL.

Narrator: The Otis family didn’t believe in ghosts, but the ghost was determined to change their minds. Mr Otis and Washington stand outside the halfopen door; Washington has removed his jacket; Mr Otis is wearing slippers, with a long dressing gown and a shawl or scarf to cover his costume from the previous scene.

Washington: Father, every morning, when I come down for breakfast, the stain is on the library floor again.

Mr Otis is holding the door handle, waiting for Washington to finish so he can go to bed.

Mr Otis: The stain?

Washington: Yes, the blood stain. I clean it every day, and every night it comes back.

Mr Otis delivers his line, exits through the door and closes it behind him.

Mr Otis: Never mind, son. It’s just dirt. Good night.

Washington exits DR. Pause, then SFX (Special effects) — Chains; sound of footsteps approaching from UR. The Ghost enters the light and walks up and down, shaking his chains. (Note: the Ghost holds the chains looped around his wrists.)

Washington: Good night, father.

Mr Otis opens the bedroom door, steps out, shows the Ghost a small bottle, puts it on the table, then exits through the door and closes it behind him.

Mr Otis: My dear sir, your chains are makinga terrible noise. You really must oil them. This is a bottle of Tammany Rising Sun Lubricator. It’s just what you need.

The Twins, in nightshirts or dressing gowns, enter the light from UR, throw pillows at the Ghost, then exit UR.

Twins: Take that, you silly ghost!

The Ghost glares angrily in the direction taken by the Twins; he bends and peers at the bottle, bewildered, then turns and complains to the audience. Lights off. The Ghost takes off his chains. Stagehands remove the bottle, pillows and chains. Brief pause, then Narrator’s light on.

Ghost: This is terrible! People should not treat ghosts in this way! They should shake and scream.

They should run and hide. They should leave Canterville Chase and never come back! Why aren’t

they afraid? SFX — Armour. Narrator’s light off. Dim light SR. The Ghost is in front of a pile of armour on the floor. Mr Otis and the Twins enter the light from UL. Mr Otis shouts at the Ghost, who jumps in

fright.

Narrator: The next night, after the family went to bed, the Ghost tried to put on a suit of armour which stood in the hall. However, the armour was very heavy and it fell to the floor.

The Twins pretend to shoot him. The Ghost makes a ‘magic’ gesture; SFX — Ghost disappears; light off immediately; Mr Otis & Twins exit DR (Downstage Right). Pause, then lights on SL (Stage Left). The Ghost is in front of the door; he gives a ghostly laugh of triumph.

Mr Otis: What are you doing, sir?

Twins: It’s the silly ghost! Let’s shoot him! Pow! Pow!

Mrs Otis (in a long dressing gown and slippers) opens the bedroom door, steps out, shows the Ghost a bottle, puts it on the table, then exits through the door and closes it. The Ghost looks at the bottle and gives a cry of frustrated rage.

Ghost: Ahahahahaha!

Mrs Otis: You sound ill. Please, take this bottle of Doctor Dobell’s medicine. It’s just what you need.

He advances angrily DL. Spotlight up DL; stage lights off. Curtains close.

Ghost: Argh!

Music starts.

The Ghost sings the song.

SONG — RESPECT

A ghost should be well-respected

People should run in fear

People should shake and shiver

Whenever a ghost comes near

CHORUS:

Why can’t they just respect me? I’m terrible and I’m bad

They tease me when they should fear me It makes me so very sad

A ghost should be free to frighten To rattle and moan and sigh

People should fear my hauntings Children should scream and cry

REPEAT CHORUS

 Заключительная часть мероприятия

В заключительной части преподаватель проводит небольшую беседу, подводит итоги, делает выводы, закрепляет лексику мероприятия.

Награждения участников мероприятия.

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Внеклассное мероприятие по английскому языку"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Старший рекрутер

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
