Инфоурок Английский язык КонспектыВнеклассное мероприятие по английскому языку A Mystery Person (6 класс)

Внеклассное мероприятие по английскому языку A Mystery Person (6 класс)

Скачать материал

 

МКУ «Комитет по образованию Администрации г. Улан-Удэ»
МАОУ «Средняя общеобразовательная школа № 60 социальной адаптации детей-инвалидов» г. Улан-Удэ

 

 

 

 

 

Внеклассное мероприятие

«A Mystery Person»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2019

 

Внеклассное мероприятие по теме «A mystery Person»

(6 – 7) классы

Данное мероприятие разработано с целью расширения знания обучающихся по теме «Описание личности человека», развития познавательного интереса к изучению иностранного языка, навыков речевой деятельности на английском языке. Мероприятие можно провести как на уроке, так и вне урока, как внеклассное мероприятие.

Цели:

Обучающие:

1)      Активизация лексических навыков по теме «Описание личности человека»;

2)      Учить учащихся пользоваться полученными лексическими навыками в устной речи.

 Развивающие:

1)      развитие творческих способностей и умение работать в команде;

2)      развитие лингвистической догадки;

3)      развитие интереса к изучению английского языка.

Воспитательная:

1)      воспитание уважения к одноклассникам.

Подготовительная работа. Для проведения занятия учителю необходимо найти достаточное количество фотографий различных людей. Можно, например, учащихся попросить принести фотографии своих родственников или друзей. Также можно подготовить раздаточный материал: лексику, картинки со знаками зодиака.

Ход мероприятия

Teacher: Good afternoon, ladies and gentlemen. Welcome to our quiz show. As you could guess our lesson today is devoted to the theme «Describing a person». Today we have two teams: the team «…» and the team «…» (Дети заранее были разделены на две команды, и им было дано задание придумать названия и эмблемы своим командам.) Today we’ll see which team knows more about describing people. Let me introduce you our jury. (Представляет жюри.) On the blackboard you can see a score table. Here we will write down the results of each task.

На доске висит зачетная таблица для команд. Например:

Название команды

 

Task

«The rules of describing people»

Task

«Who is this mystery man? »

Task

« Character»

 

Task

«Signs of the Zodiac»

Task

«Guess who is this»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В течение игры после каждого выполненного задания учитель просит жюри объявить результаты (количество баллов, которые заработала каждая команда) и записывает их в таблицу. Результаты можно оценить по 5-ти или 10-ти балльной системе.

Задание 1 « The rules of describing a person » 

            Teacher: So, our first task for today is called «The rules of describing people». You should think about the order of describing people. In other words you should write down a plan of describing a person. You have 5 minutes. Is the task clear for you?

Учащимся выдаются отдельные листы и маркеры. В течение 5 минут ученики составляют план описания личности, затем, когда время истекло, учитель берет планы обеих команд и вывешивает их на доску. Представитель от каждой команды читает свой план. Затем учитель раздает учащимся свой вариант плана описания личности, чтобы они смогли сравнить свои варианты с правильным. Жюри следует тоже дать правильный вариант порядка, чтобы оно могло оценить задание.

Teacher:  Thank you. Now, please look at the right order and phrases which describe a person and compare them with yours. Let’s read and translate these phrases.

Name (His/her name is…)

Age (he/she is…years old)

Growth (He/she is tall/short)

Complexion (He/she is fat/thin)

Hair (bald/curly hair/straight hair/blond/dark/short/long/etc.)

Face (eye colour, lips, nose: snubbed- nosed/straight, beard, moustache, round/oval face, etc.)

Phrases describing the whole appearance of a person:

 He/she looks/seems very kind/strong/angry/rich/etc.

Smartly dressed, casually dressed.

He is (very) handsome.

She is pretty/beautiful/plain.

She has a good figure.

Задание 2 «Who is this mystery man?»

Teacher:  Well, now we know the right order of describing a person. And the next task for you is called «Who is this mystery man? » On the blackboard you see the pictures of different people. I’ll read you the descriptions of these people and you should match description and the picture. Please, take turns

            На доске висят фотографии или картинки с разными людьми. Учитель читает описания фотографий, учащиеся внимательно слушают и пытаются догадаться, к какой фотографии подходит данное описание. Команды отвечают по очереди. Если одна из команд отвечает неправильно, право ответа переходит к другой команде. После выполнения этого задания учитель вешает на доску еще несколько фотографий. Каждая команда выбирает одну фотографию и готовит ее описание, которое потом читает другой команде. Участники второй команды должны по описанию отгадать, какая это фотография.

Teacher:  Very good. I see you can describe a person’s appearance very well. But when we speak about a person we describe not only his or her appearance but also the character.

Задание 3. «Describing a person’s character»

Each team will receive some cards with words describing the character of a person. In these cards you will also find the meanings of the words in English. You should read the words and the meanings and find the Russian equivalents of these words. You have 10 minutes to do this task.

Каждая команда получает по десять слов с описанием значения на английском языке, читает их и находит русские эквиваленты. Лучше дать разные слова, а потом попросить представителей от каждой команды записать их на доске. Примерные слова: aggressive, ambitious, arrogant, brave, calm, cruel, decisive, dishonest, evil, generous, hard – working, honest, intelligent, kind, mean, proud, romantic, sensitive, violent, wise.

Aggressive: This adjective describes someone who uses a lot of mental and physical energy when doing something. (Агрессивный)

Ambitious: This adjective describes someone who wants to be successful and works hard. (Честолюбивый, амбициозный)

Arrogant: This adjective describes someone who behaves in a way that shows that he or she feels more important or better than other people. (Высокомерный, надменный)

Brave: This adjective describes someone who is willing to suffer, have pain, etc. She was brave before her operation. (Храбрый, смелый)

Calm: This adjective describes someone who is: 1) balanced and confident; 2) not afraid or upset. (Спокойный)

Cruel: This adjective describes someone, an action, etc. that makes another person feel pain, be unhappy, etc. (Жестокий)

Decisive: This adjective describes someone who can make good decision quickly. (Решительный)

Dishonest: This adjective describes someone who often tells lies, steals things, etc.  (Нечестный)

Evil: This adjective describes someone who is very bad or cruel. (Злой)                                

Generous: This adjective describes someone who is kind and not greedy, who can give money or something else to others. (Щедрый)

Hard – working: This adjective describes someone who studies, works, etc. a lot.   (Трудолюбивый)

Honest: This adjective describes someone who tells the truth and does not steal.           (Честный)

Intelligent: This adjective describes someone who is quick in the uptake, solves problems quickly, etc. (Умный, сообразительный)

Kind:  This adjective describes someone who is pleasant and helpful.  (Добрый)

Mean:  This adjective describes someone who is unkind because he/she unwilling to spend money or give people something. (Скупой)

Proud: This adjective describes someone who feels pleased because he/she has done something well. (Гордый, горделивый)

Romantic:  This adjective describes a way of behaving, writing, etc. to show love. (Романтичный, романтический)

Sensitive: This adjective describes someone who feels upset, etc. easily because of what someone says. (Чувствительный, ранимый)

Violent:  This adjective describes someone who uses violence. (Сильный, ожесточенный, жестокий)

Wise:  This adjective describes a clever person who knows a lot. (Мудрый)

Задание 4  « Signs of the Zodiac»

Teacher:   Every person is individual and has his or her own character. But astrologists think that people of the same sign of the zodiac have some common features. Do you agree with this opinion? As you might guess this task is called « Signs of the Zodiac ». First, please look at the cards Ive given you. (Учитель раздает детям листы, на которых изображены эмблемы всех знаков зодиака, а также написаны названия знаков зодиака по-английски). Here you can see the names and the pictures of all the signs of the zodiac. Your task is to match the picture and the sign of the zodiac. But first let’s repeat after me the names of signs of the zodiac all together.

Знаки зодиака:


Sagittarius – Стрелец

Capricorn – Козерог

Aquarius – Водолей

Pisces – Рыба

Aries – Овен

Taurus – Телец

Gemini – Близнецы

Cancer – Рак

Leo – Лев

Virgo – Дева

Libra – Весы


Scorpio – Скорпион

Teacher:  Good. Now, please look at the words after the signs of the zodiac. They all describe the traits of character of people born under these signs of the zodiac. Try to guess what word can describe the sign of the zodiac. Write down the words opposite the signs of the zodiac. There can be more than one word for one sign of the zodiac. Is the task clear for you?

Под названием знаков зодиака написаны прилагательные:


Adventurous – предприимчивый

Aggressive - агрессивный

Artistic –артистичный

Calm – спокойный

Cheerful – веселый

Conceited –тщеславный

Critical – критичный

Cruel – жестокий

Energetic - энергичный

Fussy – суетливый

Hardworking – трудолюбивый

Helpful –готовый помочь

Impatient –нетерпеливый

Indecisive –нерешительный

Kind –добрый

Loyal –лояльный

Materialistic –практичный

Moody –капризный

Optimistic –оптимистичный

Organized –организованный

Passionate –страстный

Patient –терпеливый

Pessimistic –пессимистичный

Reckless –опрометчивый

Romantic –романтичный

Sensible –благоразумный

Sociable –общительный

Sympathetic –чуткий

Vain-тщеславный,

Witty –остроумный


Teacher: Well, let’s check. Read your words to each sign of the zodiac one by one.

Учитель проверяет выполнение задания.

Teacher: Very good, but now let’s compare your variants with true descriptions of signs of the zodiac. (Учитель раздает детям карточки с описанием всех знаков зодиака.) So, let’s read and translates these descriptions. (Дети  читают и переводят описания  знаков зодиака.  Неизвестные  слова следует выделить курсивом или жирным шрифтом).

Aquarius.  20 January – 18 February.

People born under the sign of Aquarius are very loyal, but they can be a little insensitive.

Pisces.  19 February20 March.

People with the sign of Pisces can be very romantic, and are always sympathetic if you have a problem. But they can be pessimistic.

Aries.  21 March – 19 April.

People born under the sign of Aries are energetic and adventurous. Bit they can also be aggressive.

Taurus. 20 April – 20 May.

 People with the sign of Taurus are always calm and patient, but also very materialistic.

Gemini. 21 May – 20 June.

People born under this sign are very witty, but they tend to be a little Impatient.

Cancer. 21June – 22 July.

People with the sign of Cancer are very kind and helpful. But they can be sometimes very moody.

Leo.  23 July- 22 August.

People born under the sign of Leo are very sociable, but can often be vain as well.

Virgo.  23August – 22 September.

People born under the sign are usually hard – working, but also a little fussy and very critical.

Libra. 23 September – 22 October.

People born under the sign of Libra are usually artistic. But also are often indecisive.

Scorpio. 23 October – 21November.

 People born under the sign of Scorpio are often passionate, but sometimes a little cruel.

Sagittarius. 22 November – 21 December.

People born under this sign are always cheerful and optimistic, but often tend to be reckless.

Capricorn. 22 December – 19 January.

People with the sign of Capricom are sensible and organized, but are sometimes conceited.

Teacher: Well, now you know how to describe a person.

 Задание 5 « Guess who this is».

Each team thinks about 5 persons from our group for 10 – 15 minutes and then describes them to the other team but don’t say his or her name. The task for other team is to guess who this person is. Is it clear? You may use all the information we’ve learned today. You may describe the appearance, the character, the signs of the zodiac and so on.

Дети самостоятельно в группах описывают пять человек из класса. Учителю не следует участвовать в выполнении задании, а лишь контролировать его. Следует обращать внимание, чтобы во время обсуждения описаний в командах не использовался родной язык. После того как команды готовы, они по очереди начинают читать по одному описанию личности, а учащиеся из другой команды отгадывают, кто это.

В конце занятия, когда все задания выполнены, учитель просит жюри объявить результаты по последнему конкурсу, подсчитывается количество очков и объявляется победившая команда.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Внеклассное мероприятие по английскому языку A Mystery Person (6 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Инженер по охране окружающей среды

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
