Инфоурок Иностранные языки Другие методич. материалыВнеклассное мероприятие по английскому языку в 10 классе

Внеклассное мероприятие по английскому языку

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
3332
36
22.01.2025

Материал разработан автором:

Жигунова Наталья Владимировна

Учитель английского языка

Разработок в маркетплейсе: 45
Покупателей: 126

Об авторе

Категория/ученая степень: Высшая категория
Место работы: МАОУ Лицей №1
Работаю в сфере образования с 2000 года. Окончила Нижегородский Государственный Лингвистический Университет им. Н.А.Добролюбова. О достижениях любой человек может говорить и говорить бесконечно... Любое достижение начинается с решения попробовать. Зачастую говорят, что мотивации хватает ненадолго. Ну так... то же самое происходит и с осве­жающим душем, поэтому и рекомендуют его принимать ежедневно. Если хотите добиться успеха, задайте себе 4 вопроса: Почему? А почему бы и нет? Почему бы и не я? Почему бы и не прямо сейчас?...
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Жигунова Наталья Владимировна. Инфоурок является информационным посредником

Викторина к внеклассному мероприятию <<Съедобный остров>> предназначена для учащихся средней школы. Помогает в закреплении знаний по основной теме <<Food>>. Данный вид работы позволяет работать учащимся в парах, группах (на усмотрение учителя). При выполнении заданий ученики не только воспринимают информацию и запоминают, но и творчески перерабатывают ее.

Краткое описание методической разработки

Викторина к внеклассному мероприятию <<Съедобный остров>> предназначена для учащихся средней школы. Помогает в закреплении знаний по основной теме <<Food>>.  Данный вид работы позволяет работать учащимся в парах, группах (на усмотрение учителя). При выполнении заданий ученики не только воспринимают информацию и запоминают, но и творчески перерабатывают ее.

Развернуть описание

Внеклассное мероприятие по английскому языку в 10 классе

Скачать материал

                  Урок-игра "Auction".

    Тема: "Писатели Великобритании"

 

 Цели и задачи:  1) Обобщение изученного материала по             теме «Писатели Великобритании»;

                           2) Совершенствование навыков устной речи;

                           3)Активизация страноведческого материала;

Оборудование: игральный кубик; молоточек; «фунты»; карточки с вопросами; призы победителям.                                              

                                 Ход мероприятия:

 

           I.             Организационный момент  

                                         

Hello,my dear boys and girls! We are glad to greet you at our auction!  All children like to play.That is why we shall play the game «Auction» today.There are two teams in our classroom and we have three members of our jury today. The first team is called … and it is captain is … The second team is called … and it is captain is … The members of our jury are …, …, … .

Do you know how to play «Auction»? Listen to me, please.

(Учитель приветствует детей и объясняет им правила  игры )

 

     Правила игры                                        

 Игра проводится между двумя командами по 7-10 человек. Каждая команда выбирает название команды и капитана. Вопросы игры поделены на тематические группы (по подтемам,которые были изучены). Выбор темы для ответа определяется при помощи кубика,на гранях которого даны названия тем. Каждая команда перед игрой получает капитал-100 очков. Команды торгуются за право отвечать на вопрос по выпавшей теме. Торги происходят в форме аукциона.Выигравшая команда выбирает вопрос по данной теме и после 30-секундного обсуждения отвечает на вопрос. Если ответ неверный, команда-соперница может ответить на вопрос.После каждого тура жюри подводит промежуточные итоги,а после последнего тура объявляется команда-победительница и проводится награждение. Побеждает команда,потратившая меньше денег и заработавшая больше очков. Учитель исполняет роль ведущего.                                              

 

 Now listen to the rules of our auction. It is consists of some stages,each of them includes five questions.These questions deal with famous writers of Great Britain.

Let is choose the first theme.This die will help us to do it.

(Ведущий бросает кубик и читает тему)

Oh,it is «William Shakespeare».Do you like it?You do. So,if you have a question on this topic,you to buy it.So,the first lot is «William Shakespeare» and the starting price is 5 pounds. Who wants to buy it for 5 pounds? One,two,three-it is sold. So,you have bought the question and you have bought the right to answer it.But if your answer is wrong,the other team could give its variant.Now,please,captain,come to me and choose one jf these cards.So,your question is … It costs … points.You have 30 seconds to discuss it.

What is your answer?

It is right(wrong)…and you have got your first points today.

The next question will be about (бросает кубик) Agatha Christie. Who wants to have a question about her?

 

       II.            Проведение аукциона

 

1.   William Shakespeare

1)  When and where was Shakespeare born? (2 points)

-He was born on the 23rd of April in 1564 in Stratford-on-Avon.

2)  What is known about his parents? (3 points)

-His father John Shakespeare was a glove maker,his mother Mary Arden was from a wealthy and responsible family.

           3) Tell us the titles of his most famous plays. (4 points)

-«Romeo and Juliet», «Hamlet,Prince of Denmark», «Othello». (may be different)

            4) How many sonnets did Shakespeare write? (5 points)

-He wrote 154 sonnets.

             5) When and where did Shakespeare die? (3 points)

-He died on the 23rd of April in 1616 in Stratford-on-Avon.

 

        2.«Walter Scott»   

1) When and where was Walter Scott born? (2 points)

- He was born on the 15th of August in 1771 in Edinburgh.

2) What is known about his parents? (4 points)

-Scott’s father was a lawyer,his mother was a daughter of a physician.

3) What is the title of his first book and when was it written?     (3 points)- Scott’s first book «The Chase,and William,and Helen» was written in 1796.

4) What genre of literature did Scott use most often and successfully? (5 points)

 -Scott is considered to be inventor and the greatest practitioner of a historical novel.

5) When and where did Walter Scott die? (4 points)

-He died on the 21st of September in 1832 in Abbotsford,in Scotland.

 

3.«Agatha Christie»

 

    1) When and where was Agatha Christie born? (4 points)                

    - She was born on the 15th September in 1890 in Torquay,in England.

    2) What genre did she write in?  (3 points)

-She wrote detective novels and plays.  

3)   What is the title of her first novel and when was it written?                           

(5 points) -Her first novel «The Mysterious Affair at Styles» was written in 1920.

   4)What is the name of the first main hero of Christie’s novels?

(3 points) –His name is Hercule Poirot.

5) When and where did Agatha Christie die? (3 points)

- She died on the 12th of January in 1976 in Wallingford,in Oxfordshire.

 

4. «Oscar Wilde»

 

1)  When and where was Oscar Wilde born? (3 points)                

-He was born on the 16th of October in 1854 in Dublin,in Ireland.

   2) What is known about his parents? (5 points)

-His father Sir William Wilde was a leading surgeon,his mother was a revolutionary poet.

3) What is the title of his only novel and when was it written?                           

(3 points)

-His only novel was entitled «The Picture of Dorian Gray» and it was written in 1890.

4) Tell me the title of one of his comedies and the year when it was written (not necessary). (5 points)

-It’s «The Importance of Being Earnest»,it was written in 1895.

5) When and where did Oscar Wilde die? (3 points)

-He died on the 30th of November in 1900 in Paris,in France.

 

  III.            Финал

           So,the final score is … Let’s congratulate the winners. Please,go to the jury to get your prize!

Thank you for the game. Thanks to our jury for their work.  

               

                     Good bye!     

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Внеклассное мероприятие по английскому языку в 10 классе"
Смотреть ещё 6 054 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Урок-игра "Auction".

    Тема: "Писатели Великобритании"

 

 Цели и задачи:  1) Обобщение изученного материала по             теме «Писатели Великобритании»;

                           2) Совершенствование навыков устной речи;

                           3)Активизация страноведческого материала;

Оборудование: игральный кубик; молоточек; «фунты»; карточки с вопросами; призы победителям.                                              

 

                                 Ход мероприятия:

 

            I.            Организационный момент  

                                         

Hello,my dear boys and girls! We are glad to greet you at our auction!  All children like to play.That is why we shall play the game «Auction» today.There are two teams in our classroom and we have three members of our jury today. The first team is called … and it is captain is … The second team is called … and it is captain is … The members of our jury are …, …, … .

Do you know how to play «Auction»? Listentome, please.

(Учитель приветствует детей и объясняет им правила  игры )

 

     Правила игры                                        

 Игра проводится между двумя командами по 7-10 человек. Каждая команда выбирает название команды и капитана. Вопросы игры поделены на тематические группы (по подтемам,которые были изучены). Выбор темы для ответа определяется при помощи кубика,на гранях которого даны названия тем. Каждая команда перед игрой получает капитал-100 очков. Команды торгуются за право отвечать на вопрос по выпавшей теме. Торги происходят в форме аукциона.Выигравшая команда выбирает вопрос по данной теме и после 30-секундного обсуждения отвечает на вопрос. Если ответ неверный, команда-соперница может ответить на вопрос.После каждого тура жюри подводит промежуточные итоги,а после последнего тура объявляется команда-победительница и проводится награждение. Побеждает команда,потратившая меньше денег и заработавшая больше очков. Учитель исполняет роль ведущего.                                               

 

 Now listen to the rules of our auction. It is consists of some stages,each of them includes five questions.These questions deal with famous writers of Great Britain.

Let is choose the first theme.This die will help us to do it.

(Ведущий бросает кубик и читает тему)

Oh,it is «William Shakespeare».Do you like it?You do. So,if you have a question on this topic,you to buy it.So,the first lot is «William Shakespeare» and the starting price is 5 pounds. Who wants to buy it for 5 pounds? One,two,three-it is sold. So,you have bought the question and you have bought the right to answer it.But if your answer is wrong,the other team could give its variant.Now,please,captain,come to me and choose one jf these cards.So,your question is … It costs … points.You have 30 seconds to discuss it.

What is your answer?

It is right(wrong)…and you have got your first points today.

The next question will be about (бросаеткубик) Agatha Christie. Who wants to have a question about her?

 

       II.            Проведение аукциона

 

1.   William Shakespeare

1)  When and where was Shakespeare born? (2 points)

-He was born on the 23rd of April in 1564 in Stratford-on-Avon.

2)  What is known about his parents? (3 points)

-His father John Shakespeare was a glove maker,his mother Mary Arden was from a wealthy and responsible family.

           3) Tell us the titles of his most famous plays. (4 points)

-«Romeo and Juliet», «Hamlet,Prince of Denmark», «Othello». (may be different)

            4)        How many sonnets did Shakespeare write? (5 points)

-He wrote 154 sonnets.

             5) When and where did Shakespeare die? (3 points)

-He died on the 23rd of April in 1616 in Stratford-on-Avon.

 

        2.«Walter Scott»   

1) When and where was Walter Scott born? (2 points)

- He was born on the 15th of August in 1771 in Edinburgh.

2) What is known about his parents? (4 points)

-Scott’s father was a lawyer,his mother was a daughter of a physician.

3) What is the title of his first book and when was it written?     (3 points)- Scott’sfirst book «The Chase,and William,and Helen» was written in 1796.

4) What genre of literature did Scott use most often and successfully? (5 points)

 -Scott is considered to be inventor and the greatest practitioner of a historical novel.

5) When and where did Walter Scott die? (4 points)

-He died on the 21st of September in 1832 in Abbotsford,in Scotland.

 

3.«Agatha Christie»

 

    1) When and where was Agatha Christie born? (4 points)                

    - She was born on the 15th September in 1890 in Torquay,in England.

    2) What genre did she write in?  (3 points)

-She wrote detective novels and plays.  

3)   What is the title of her first novel and when was it written?                           

(5 points) -Her first novel «The Mysterious Affair at Styles» was written in 1920.

   4)What is the name of the first main hero of Christie’s novels?

(3 points) –His name is Hercule Poirot.

5) When and where did Agatha Christie die? (3 points)

- She died on the 12th of January in 1976 in Wallingford,in Oxfordshire.

 

4. «Oscar Wilde»

 

1)  When and where was Oscar Wilde born? (3 points)                

-He was born on the 16th of October in 1854 in Dublin,in Ireland.

   2) What is known about his parents? (5 points)

-His father Sir William Wilde was a leading surgeon,his mother was a revolutionary poet.

3) What is the title of his only novel and when was it written?                           

(3 points)

-His only novel was entitled «The Picture of Dorian Gray» and it was written in 1890.

4) Tell me the title of one of his comedies and the year when it was written (not necessary). (5 points)

-It’s «The Importance of Being Earnest»,it was written in 1895.

5) When and where did Oscar Wilde die? (3 points)

-He died on the 30th of November in 1900 in Paris,in France.

 

   III.            Финал

           So,the final score is … Let’s congratulate the winners. Please,go to the jury to get your prize!

Thank you for the game. Thanks to our jury for their work.  

               

                     Good bye!     

 

 

Скачать материал
