Инфоурок Физическая культура КонспектыВозможность ускорить движение частотной характеристики

Возможность ускорить движение частотной характеристики

Скачать материал

Dərs

 

Mövzu: Hərəkətin reaksiya tezliyinin inkişaf etdirilməsi.

 

Standartlar:

1.1.1.  Sağlamlığın mohkəmləndirilməsində hərəki fəaliyyətin rolunu izah edir;

1.2.2. Oyunların təşkili qaydalarını izah edir;

2.2.2. . Muvafiq qaydalara əməl etməklə muxtəlif idman novlərinin (atletika, gimnastika, futbol)

elementlərindən ibarət mutəhərrik oyunlarda iştirak edir.

3.1.3. Qaçış zamanı yaş qrupuna müvafiq sürət nümayiş etdirir.

4.1.1. Hərəkətlərin icrası və oyun prosesində rəqiblə qaydalar çərçivəsində davranmaqla cəsarət və mübarizlik göstərir.

 

Məqsəd: Sürət qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi;

 

Dərsin vəzifələri:

1.     Sürət qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək;

2.     Hərəkətin reaksiya tezliyini inkişaf etdirən hərəkətlər, oyun qaydaları haqqında məlumat vermək;

3.     Hərəkətin tezliyinin inkişaf etdirən oyunları, estafetlərini təşkil etmək və keçirmək;

4.     Şagird fəaliyyətini təmzimləmək və qiymətləndirmək.

 

Fəndaxili inteqrasiya: 1.1., 1.2., 1.3, 2.2,3.1, 4.1.

 

İş forması: kollektiv, kiçik qruplarla, fərdi.

 

İş üsulu: izah, hərəki təfəkkürün formalaşması, nümayiş etdirmə, təkrar.

 

Resurslar:  -müxtəlif çıxış vəziyyətlərdən startlar;

                  -müxtəlif intervalı siqnallarla startlar;

                  -oyunlar estafetlər;

 

Zəruri avadanlıq ləvazimatlar: fit, tabaşir, ruletka, piramida və ya bayraqcıqlar, saniyəölçən.

 

 

 

 

 

 

 

Dərsin gedişi:

Giriş hissə:3-5 dəq.

 

Bir cərgədə düzülüş, raport, salamlaşma.

Motivasiya:

 

Uşaqlar şəkildə nə görürsünüz?

İdmançılar nə edirlər?

Arxada qalan idmançılar nə üçün finiş xəttini birinci keçə bilmirlər?

Sürətli olmaq bizə nə üçün lazımdır?

 

Tədqiqat sualı: Sürətli olmaq üçün hansı hərəkətlərdən istifadə etmək lazımdır?

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayıcı hissə: 8-10 dəq.

Sıra hərəkətləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar.

Ümuminkişaf hərəkətləri: 

сканирование0016 (копия)

1. Qolların yanlarda, adi yerişin pəncələr üzərində yerişlə növbələşdirilməşi: dörd adı addım, dördpəncələr üzərində yeriş.

сканирование0019 (копия)

2. Ç.v. – əllər çiyinlərdə, barmaqları yumruqda yığmaq. Qolları barmaqları fəal açıb bükməklə yeriş. Qollar  irəliya, yuxarıya, yanlara aşağıya növbəli açılmaları.

сканирование0023 (копия)

3. Qollar beldə bükülü vəziyyətdə xizəkdə sürüşmə hərəkətinin imitasiyası,

сканирование0021 (копия)

4. Gövdənin kiçik dönməsi, qolları yellənməsilə yeriş..

сканирование0018 (копия)

5.Əllər beldə, dizləri yuxarıya qaldırmaqla, bükülən qıça tərəf  əyilməklə yeriş. Hər addımı iki sayda icra edilir.

1s. – sağ qıçı bükmək sağa əyilmək;

2s. – sağla irəliyə addım, düzəlmək;

3-4s. – eyni hərəkət sol ayaqla, sola əyilməklə.

сканирование0020 (копия)

6. Ç.v. – dayaqlı oturuş. Ayaqlardan əllərə qısa  tullanmalarla irəliləmək.

сканирование0022 (копия)

7. Qaçışın, yerində qaçış 360° dönmələrlə növbələşdirilmiş icrası. Addımların nisbəti müxtəlif ola bilər, məsələn, 1-4s. – irəli qaçış, 5-8s. – dönərək, yerində qaçış.

 

Əsas  hissə: 20-25  dəq.

 

Hazırlayıcı hərəkətlər:

 

Изображение 132

İrəliyə mayallaq aşmaqdan sonra sürətlənmə ilə qaçış x 2-4

 

Изображение 136«MARŞkomandası ilə startdan qaçaraq əlini irəlidə durmuş komanda yoldaşının əlinə vurmaq x 2-4

Изображение 108

Kürəyi qaçış istiqamətinə oturuşdan qaçış     x 2-4

Изображение 127

Изображение 128

Müxtəlif çıxış vəziyyətlərindən qaçışa başlamaq x 4-6

 

 

Əsas hərəkət:

 

сканирование0212Sinif hər birində 5-6 şagird olan komandalara bölünür. Meydançada bir-birindən 10-15m məsafədə start dönmə xətləri çəkilir. Dönmə xəttində hər bir komanda üçün bir bayraq ya piramida qoyulur. Komandalar start xəttində  kürəyi qaçış istiqamətinə olmaqla sırada düzülürlər. Start komandası ilə birinci iştirakçılar dönərək qaçıb bayrağın ətrafından dönüb öz komandasına qayıdır, əlini yoldaşının kürəyinə toxundurur, sıranın əvvəlinə keçir. İkinci iştirakçı dönərək yarışı davam etdirir. Daha tez çıxış vəziyyəti alan komanda qalib gəlir.

сканирование0004 Şagirdlər iki komandaya bölünürlər və aralarında 2m məsafə olan iki cərgədə dözölörlər. Start siqnalı ilə arxadakılar öndəkilərə çatmağa çalışırlar. Öndəki  şagirdə toxunan hər bir iştirakçıya bir xal verilir. Sonra komandalar  yerlərini dəyişirlər. Daha çox xal toplayan komanda qalib gəlir.

 

сканирование0273Sinif şagirdlərin sayından asılı olaraq iki və ya daha çox komandalara bölünür. Komandalar biri-birindən 22m məsafədə bir-birinə paralel çəkilmiş start xətləri üzərində qarşı-qarşıya aşağı start vəziyyətində düzülürlər. Hər bir iştirakçıdan 10m məsafədə bayraq, top və hər hansı əşya qoyulur.   Əşyalar arasında məsafə iki metrdir. Start siqnalı ilə hər bir iştirakçı dönmə xəttinə qoyulmuş əşyaya doğru qaçır və onun ətrafından dönərək start xəttinə tərəf qayıdır. Çıxış vəziyyətini daha tez alan komanda qalib sayılır.

2

 
Tamamlayıcı hissə: 3-5 dəq.

Qolların müşayəti ilə tənəffüs hərəkətləri.  Qolların və ayaqların sirkələndirilməsilə boşaldılması.

Qiymətləndirmə:

Zəif

Orta

Yüksək

Hərəkətin reaksiya tezliyinə aid hərəkətlərinin və oyunlarının icrası qüsurludur.

Hərəkətin reaksiya tezliyinə aid hərəkətlərin və oyunlarının icrasında kiçik qeyri-dəqiqliyə yol verir.

Hərəkətin reaksiya tezliyinə aid hərəkətləri və oyunları nümunələrə müvafiq icra edir.

 

Zəif

Orta

Yüksək

 

Hərəki fəaliyyəti inamsızdır.

 

Hərəki fəaliyyəti zamanı yoldaşları ilə ünsiyyət qurur.

 

Hərəki fəaliyyəti zamanı əzimkarlıq və qətiyyətlilik nümayiş etdirir.

 

 Ev tapşırığı; 30m məsafəyə təkrar qaçış. 4 dəfə

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Возможность ускорить движение частотной характеристики"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Техник-конструктор

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Dərs

 

Mövzu: Hərəkətin reaksiya tezliyinin inkişaf etdirilməsi.

 

Standartlar:

1.1.1.  Sağlamlığın mohkəmləndirilməsində hərəki fəaliyyətin rolunu izah edir;

1.2.2. Oyunların təşkili qaydalarını izah edir;

2.2.2. . Muvafiq qaydalara əməl etməklə muxtəlif idman novlərinin (atletika, gimnastika, futbol)

elementlərindən ibarət mutəhərrik oyunlarda iştirak edir.

3.1.3. Qaçış zamanı yaş qrupuna müvafiq sürət nümayiş etdirir.

4.1.1. Hərəkətlərin icrası və oyun prosesində rəqiblə qaydalar çərçivəsində davranmaqla cəsarət və mübarizlik göstərir.

 

Məqsəd: Sürət qabiliyyətinin inkişaf etdirilməsi;

 

Dərsin vəzifələri:

1.     Sürət qabiliyyətinin fiziki hazırlığın formalaşmasında əhəmiyyəti haqqında məlumat vermək;

2.     Hərəkətin reaksiya tezliyini inkişaf etdirən hərəkətlər, oyun qaydaları haqqında məlumat vermək;

3.     Hərəkətin tezliyinin inkişaf etdirən oyunları, estafetlərini təşkil etmək və keçirmək;

4.     Şagird fəaliyyətini təmzimləmək və qiymətləndirmək.

 

Fəndaxili inteqrasiya: 1.1., 1.2., 1.3, 2.2,3.1, 4.1.

 

İş forması:kollektiv, kiçik qruplarla, fərdi.

 

İş üsulu:izah, hərəki təfəkkürün formalaşması, nümayiş etdirmə, təkrar.

 

Resurslar:  -müxtəlif çıxış vəziyyətlərdən startlar;

                  -müxtəlifintervalısiqnallarlastartlar;

                  -oyunlarestafetlər;

 

Zəruriavadanlıqləvazimatlar: fit, tabaşir, ruletka, piramida və ya bayraqcıqlar, saniyəölçən.

 

 

 

 

 

 

 

Dərsingedişi:

Girişhissə:3-5 dəq.

 

Bircərgədədüzülüş, raport, salamlaşma.

Motivasiya:

 

Uşaqlar şəkildə nə görürsünüz?

İdmançılar nə edirlər?

Arxada qalan idmançılar nə üçün finiş xəttini birinci keçə bilmirlər?

Sürətli olmaq bizə nə üçün lazımdır?

 

Tədqiqat sualı: Sürətli olmaq üçün hansı hərəkətlərdən istifadə etmək lazımdır?

 

 

 

 

 

 

 

Hazırlayıcı hissə: 8-10 dəq.

Sıra hərəkətləri, irəliləmələr: yeriş, qaçış, hoppanmalar.

Ümuminkişaf hərəkətləri: 

 

1. Qollarınyanlarda, adiyerişinpəncələrüzərindəyerişlənövbələşdirilməşi: dördadıaddım, dördpəncələrüzərindəyeriş.

 

2. Ç.v. – əllərçiyinlərdə, barmaqlarıyumruqdayığmaq. Qollarıbarmaqlarıfəalaçıbbükməkləyeriş. Qollar  irəliya, yuxarıya, yanlaraaşağıyanövbəliaçılmaları.

 

3. Qollarbeldəbükülüvəziyyətdəxizəkdəsürüşməhərəkətininimitasiyası,

 

4. Gövdəninkiçikdönməsi, qollarıyellənməsiləyeriş..

 

5.Əllərbeldə, dizləriyuxarıyaqaldırmaqla, bükülənqıçatərəf  əyilməkləyeriş. Həraddımıikisaydaicraedilir.

1s. – sağqıçıbükməksağaəyilmək;

2s. – sağlairəliyəaddım, düzəlmək;

3-4s. – eynihərəkətsolayaqla, solaəyilməklə.

 

6. Ç.v. – dayaqlıoturuş. Ayaqlardanəllərəqısa  tullanmalarlairəliləmək.

 

7. Qaçışın, yerindəqaçış 360° dönmələrlənövbələşdirilmişicrası. Addımlarınnisbətimüxtəlifolabilər, məsələn, 1-4s. – irəliqaçış, 5-8s. – dönərək, yerindəqaçış.

 

Əsas  hissə:20-25  dəq.

 

Hazırlayıcı hərəkətlər:

 

 

İrəliyəmayallaqaşmaqdansonrasürətlənməiləqaçışx 2-4

 

«MARŞkomandasıiləstartdanqaçaraqəliniirəlidədurmuşkomandayoldaşınınəlinəvurmaqx 2-4

 

Kürəyiqaçışistiqamətinəoturuşdanqaçış     x 2-4

   

Müxtəlifçıxışvəziyyətlərindənqaçışabaşlamaqx 4-6

       

 

 

Əsashərəkət:

 

Sinifhərbirində 5-6 şagirdolankomandalarabölünür. Meydançadabir-birindən 10-15mməsafədəstartdönməxətləriçəkilir. Dönməxəttindəhərbirkomandaüçünbirbayraqyapiramidaqoyulur. Komandalarstartxəttində  kürəyiqaçışistiqamətinəolmaqlasıradadüzülürlər. Startkomandasıiləbirinciiştirakçılardönərəkqaçıbbayrağınətrafındandönübözkomandasınaqayıdır, əliniyoldaşınınkürəyinətoxundurur, sıranınəvvəlinəkeçir. İkinciiştirakçıdönərəkyarışıdavametdirir. Dahatezçıxışvəziyyətialankomandaqalibgəlir.

 Şagirdlər iki komandaya bölünürlər və aralarında 2m məsafə olan iki cərgədə dözölörlər. Start siqnalı ilə arxadakılar öndəkilərə çatmağa çalışırlar. Öndəki  şagirdə toxunan hər bir iştirakçıya bir xal verilir. Sonra komandalar  yerlərini dəyişirlər. Daha çox xal toplayan komanda qalib gəlir.

 

Sinif şagirdlərin sayından asılı olaraq iki və ya daha çox komandalara bölünür. Komandalar biri-birindən 22m məsafədə bir-birinə paralel çəkilmiş start xətləri üzərində qarşı-qarşıya aşağı start vəziyyətində düzülürlər. Hər bir iştirakçıdan 10m məsafədə bayraq, top və hər hansı əşya qoyulur.   Əşyalar arasında məsafə iki metrdir. Start siqnalı ilə hər bir iştirakçı dönmə xəttinə qoyulmuş əşyaya doğru qaçır və onun ətrafından dönərək start xəttinə tərəf qayıdır. Çıxış vəziyyətini daha tez alan komanda qalib sayılır.

 

 

 

 

2

 

Tamamlayıcı hissə

Скачать материал
