348920
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокИсторияРабочие программыҚысқа мерзімді жоспар 7 класс "Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы"

Қысқа мерзімді жоспар 7 класс "Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы"

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан аумағын монғолдардың жаулауы.

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7 класс

«____» _____2015 ж

Мақсаты

Монғол мемлекетінің құрылуы, жаулаушылық жорықтары, «Отырар ойраны» туралы түсінік беру, өмірмен байланыстыру.

Оқыту нәтижесі

Монғол мемлекетінің құрылуы мен Шыңғыс хан туралы біледі, «Отырар ойраны» жайында ақпарат алады, қосымша ақпараттар арқылы ой-өрісін кеңейтеді, АКТ –ны тиімді пайдалана алады, берілген тапсырмаларды жүйелі орындай алады.

Түйінді идея

«Ясса» («Жасақ») – Шыңғыс ханның заңдар жинағы .

Функц. сауаттылық

Отырар – қаһарман қала. (Мұхтар Шаханов «Отырар» өлеңі)

Әдіс-тәсілдер

Топтық және жұптық тапсырмалар, кластер, инсерт, ЖИГСО, болжау стратегиясы, ротация.

Сабақтың мазмұны

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар



3 мин



Ұйымдастыру.

Топқа бөлу, анықтамалық топтарға бөлу.

«Көңіл-күй» тақтасына смайликтер толтыру арқылы оқушылардың көңіл-күйін білу.

«Күліп жүр» тренингін көрсету.


Оқушылар 7 сөзді біріктіре отырып 1 топ құрайды, мағынасын түсіндіреді.

Оқушылар «өте жақсы», «орташа», «көңілім жоқ» смайликтермен тақтаны толтырады.


3 шапалақ



3 шапалақ


кеспе қағаздар


Флеш-тренинг

Смайликтер

қызығу

шылығын ояту


3 мин


Бейнеролик көрсету арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашуға жағдай жасау.

Эпиграфпен таныстыру

«Шыңғыс хан» кластер құру.

Бейнеролик көре отырып сабақтың тақырыбы мен мақсатын аша алады.


«Шыңғыс хан» сөзіне кластер құрады.


3 шапалақ

Бейнеролик



мағынаны тану



25 мин



5 мин

Жаңа сабақ.

«ЖИГСО» әдісі бойынша берілген мәтінді әр топ әуелі жұппен, кейін топпен талдайды.


ИНСЕРТ кестесін толтыру.

Сергіту сәті. Сөзтізбек шешу.


Ротация бойынша тапсырмалар орындайды.


Логикалық тапсырма. Мәтін «Қар адам».

Қазіргі Монғолиямен байланыстыру, президенті, ақшасы, астанасы т.б айту.


Мәтінмен танысады. Әр топ әуелі жұппен, кейін топпен талдап, ауысып, басқа топ мүшелеріне түсіндіреді.

ИНСЕРТ кестесін толтыру.


Ротация бойынша жылдар, тұлғалар, терминдер т.б. тапсырмаларын орындайды.


«Қар адам» мәтініндегі логикалық ойды табу.





Белгі беру


Белгі беру



3 шапалақ





ИНСЕРТ кестесі


Маркер, ватман



Мәтін

ой толғаныс

5 мин

3 мин


1 мин

Ашық журналда өзін-өзі бағалауы жүреді.

Үйге тапсырма.

Қазақстан аумағын монғолдардың жаулауы.

«Отырар» өлеңі М.Шаханов мазмұндау.

Ашық журналда оқушылар өзін-өзі бағалайды.






3 шапалақ

Ашық журнал


























Сабақтың тақырыбы

Сақтар.

Ежелгі Қазақстан тарихы 6 класс

«____» _____2015ж

Мақсаты

Сақтар, мекендеген жерлері, сақ тайпаларының түрлері мен орналасуы жайында, сақ қоғамы туралы түсінік беру, өмірмен байланыстыру.

Оқыту нәтижесі

Сақтар, мекендеген жерлері, сақ тайпаларының түрлері мен орналасуы жайында, сақ қоғамы туралы түсінік қалыптасады, қосымша ақпараттар арқылы ой-өрісін кеңейтеді, АКТ –ны тиімді пайдалана алады, берілген тапсырмаларды жүйелі орындай алады.

Түйінді идея

Сақтар «дұшпанға – қатал, досқа - адал».

Функц. сауаттылық

«Қазақ» сөзі – «қас» және «сақ» сөздерінен шыққан

Әдіс-тәсілдер

Топтық және жұптық тапсырмалар, кластер, инсерт, ЖИГСО, болжау стратегиясы, ротация.

Сабақтың мазмұны

Кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс - әрекеті

Бағалау

Ресурстар



3 мин



Ұйымдастыру.

Топқа бөлу, анықтамалық топтарға бөлу.

«Көңіл-күй» тақтасына смайликтер толтыру арқылы оқушылардың көңіл-күйін білу.

«Күліп жүр» тренингін көрсету.


Оқушылар 7 сөзді біріктіре отырып 1 топ құрайды, мағынасын түсіндіреді.

Оқушылар «өте жақсы», «орташа», «көңілім жоқ» смайликтермен тақтаны толтырады.


3 шапалақ



3 шапалақ


кеспе қағаздар


Флеш-тренинг

Смайликтер

қызығу

шылығын ояту


3 мин


Ребус шешу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсатын ашуға жағдай жасау.

Эпиграфпен таныстыру

«Сақтар» кластер құру.

Ребус шеше отырып сабақтың тақырыбы мен мақсатын аша алады.


«Сақтар» сөзіне кластер құрады.


3 шапалақ

Ребус



мағынаны тану



25 мин



5 мин

Жаңа сабақ.

«Ойлаудың 6 қалпағы» әдісі бойынша

ИНСЕРТ кестесін толтыру.

Сергіту сәті. Сөзтізбек шешу.


Ротация бойынша тапсырмалар орындайды.




«Ойлаудың 6 қалпағы» әдісі бойынша



ИНСЕРТ кестесін толтыру.


Ротация бойынша жылдар, тұлғалар, терминдер т.б. тапсырмаларын орындайды.







Белгі беру


Белгі беру



3 шапалақ





ИНСЕРТ кестесі


Маркер, ватман



Мәтін

ой толғаныс

5 мин

3 мин


1 мин

Ашық журналда өзін-өзі бағалауы жүреді.

Үйге тапсырма.

Сақтар

Ашық журналда оқушылар өзін-өзі бағалайды.






3 шапалақ

Ашық журнал









Жеңіс жолдарында мен дәл Шыңғыс хандай бақытты болған жоқпын.

Наполеон.




монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид

монғолоид еуропоид негроид




АШЫҚ

ЖУРНАЛ




«5» «4» «3»



Астанасы – Ұлан-Батыр қаласы

Ақша бірлігі – төгрік (тұғрық)

Мемлекеттік тілі – моңғол тілі

Моңғол тілінде халықтың 95%-ы сөйлейді.

Негізгі діні – Будда діні

Қазақтар 4% астамын құрайды. Қазақтар көп тұратын аймақ – Баян-Өлгей жері.












1топ) Түрік қағанатын 552 жылы Бумын қаған құрды.(«Елхан»)

2топ) Шығыс пен Батысты байланыстырған «Ұлы Жібек жолы».

3 топ) Жүсіп Баласағұни «Құтты білік» еңбегі үшін «хас-хажиб» атағын алады.
















Сабақтың тақырыбы

§14 Жібек жолының пайда болуы және оның қызметі, керуен жолдары.

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7 класс

«____» _____2014 ж

Мақсаты

Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы, қызметі, керуен жолдары, тарихи маңызы туралы түсінік беру, өмірмен байланыстыру.

Оқыту нәтижесі

Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы, қызметі, керуен жолдары, тарихи маңызы туралы түсінік қалыптасады, қосымша ақпараттар арқылы ой-өрісін кеңейтеді, АКТ –ны тиімді пайдалана алады, берілген тапсырмаларды жүйелі орындай алады.


