Инфоурок Математика Другие методич. материалы"Қысқаша көбейту формулалары" тақырыбын қайталау.

"Қысқаша көбейту формулалары" тақырыбын қайталау.

Скачать материал

Сабақтың  тақырыбы:  Қысқаша көбейту формулалары тақырыбын 

                                               қайталау.

Сабақтың мақсаты:

Екі өрнектің айырмасын олардың қосындысына көбейту, екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарын табу білік дағдыларын  қалыптастыру, есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге үйрету.

Сабақтың түрі: білімдерін бекіту сабағы

Саақта қолданған әдістер: СТО әдістері, топтық, проблеммалық ситуация.

Сабақтың типі:  Интегралдық

Пәнаралық байланыс: әдебиет, информатика.

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, интерактивті тақт а.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

1. Қызығушылықты ояту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1.     Ой қозғау сұрақтары

- Бірмүшеі дәрежеге қалай шығарамыз?

- Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?

- Көпмүшелерді көбейткіштерге қалай жіктейміз?

2.     Мағынаны ажырату. Проблеммалық ситуация арқылы өткенді бекіту мақсатында  төмендегідей тапсырмалар беремін.

- (m+n) (m-n)                     - (х+у)2

- (х+y)  (х-y)                      - (а-в)2

- (c-d) (c+d)                       - (2+с)2

     Нәтижесін талдап, қорытынды жасаймыз.

Қорытынды: 1)Екі өрнектің айырмасы мен қосындысының көбейтіндісі сол өрнектердің квадратының айырмасына тең болады.

  

     2) Екі  өрнектің  қосындысының  квадраты  бірінші  өрнектің  квадратына, плюс екі еселенген  бірінші  және  екінші   өрнектердің  көбейтіндісіне, плюс  екінші өрнектің  квадратына  тең.

Надпись: (а+в)2=а2+2ав+в2

 

 

Надпись: (а-в)2=а2-2ав+в23) Екі  өрнектің  қосындысының  квадраты  бірінші  өрнектің  квадратына, минус екі еселенген  бірінші  және  екінші   өрнектердің  көбейтіндісіне, плюс  екінші өрнектің  квадратына  тең.

 

 

 

 

 

ІІІ. Ой толғаныс.

А) «Бірлік болмай, тірлік болмас»

а) 199*201        а) 101*99     а) 27*33

ә)  54а2 -24в2      ә) 49х2-121у2      ә) а2-в2

 

 Ә) «Білікті бірді жығады, білімді мыңды жығады»

Оқулықтағы: №

Б)    «Іздеген жетер мұратқа... » (шығармашылық тапсырма) «Сен маған,мен саған» әр топ  оқушылары бір-біріне  2 тапсырма дайындайды.

 

В) «Білгенге маржан»

                                 Тест жұмысы

Жікте:

1)    25 а2-16в2

а) (5а-4в) (5а+4в)

         б)(25а-16в) (25а+16в)

         в)(5а-4в) (5а-4в)

 

2.(2х-4) (2х+4у)

а) 2х2-4у2

б) 4х2-16у2

в) 4х2+16у2

 

3.     -а2в2

А) () ()

Б) () ()

В) ()  ()

     

    4.   өрнекті ықшамда:

 

         А)5              б)1          в) 1

 5. Теңдеуді шеш:

Х2-225=0

А)Х1=25           Х2=-25  

Б)Х1=15           Х2=-15  

В)Х1=225         Х2=-225  

 

 

 

 

 

ІҮ. Қорытындылау:

Тепе-теңдікті дәлелдеуде

 
 


Көпмүше түрінде жазғанда

 
                                                   

 

Өрнекті ықшамдағанда

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 


Теңдеуді шешуде

 

Амалды оорындауда

 

 

 

 

 

 

 

Ү. Үйге тапсырма:

 

ҮІ. Бағалау.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Қысқаша көбейту формулалары" тақырыбын қайталау."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Логист

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Сабақтың мақсаты:

Екі өрнектің айырмасын олардың қосындысына көбейту, екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраттарын табу білік дағдыларын  қалыптастыру, есептерді шешу кезінде тиімді пайдалана білуге үйрету.

Сабақтың түрі: білімдерін бекіту сабағы

Саақта қолданған әдістер: СТО әдістері, топтық, проблеммалық ситуация.

Сабақтың типі:  Интегралдық

Пәнаралық байланыс: әдебиет, информатика.

Сабақтың көрнекілігі: тірек сызбалар, интерактивті тақт а.

Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

1. Қызығушылықты ояту

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

1.     Ой қозғау сұрақтары

- Бірмүшеі дәрежеге қалай шығарамыз?

- Көпмүшені көпмүшеге қалай көбейтеміз?

- Көпмүшелерді көбейткіштерге қалай жіктейміз?

 

2.     Мағынаны ажырату. Проблеммалық ситуация арқылы өткенді бекіту мақсатында  төмендегідей тапсырмалар беремін.

Скачать материал
