Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалы"Зәр шығару жүйесі" ашық сабақ

"Зәр шығару жүйесі" ашық сабақ

Скачать материал

Мектеп: №169 МЛ

Сабақ  тақырыбы: Зәр шығару жүйесі қалай жұмыс істейді?

Күні

Мұғалімнің есімі: Жуманазарова Т.А.

Сынып: 4 «В»

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабаққа негізделген оқу мақсаты

 

4.2.3.1 Зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Оқушылар адамның ағзасы, зәр шығару жүйесінің және жүйке жүйесінің құрылымы, олардың қызметі туралы танымын кеңейте түседі.

Оқушылардың басым бөлігі: Жүйке жүйесінің гигиенасы және оны сақтаудың маңызы туралы біледі, денсаулық сақтау ережелерін үйренеді.

Кейбір оқушылар: Денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін; тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсінеді.

Бағалау критерийлері:

(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже)

 

-жүйке жүйесінің ағзаларын атайды;

-сезім мүшелерінің қызметін сипаттайды;

-зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды;

-жүйке жүйесінің гигиенасы мен күн тәртібін сақтау туралы әңгімелейді.

Тілдік мақсаттар

Тілдік дағдылар:

Оқушылар

-жүйке жүйесінің ағзаларын атайды;

Терминология:

зәр шығару жүйесі

бүйрек

несепағар

қуық

Сөз тіркестері:

Талқылау сұрақтары:

-           Зәр шығару жүйесінің қызметі қандай?

-           Адамның зәр шығару жүйесі неден тұрады?

-           Зәр шығару жүйесінің жұмысында бүйректің маңызы қандай?

-           Жүйке жүйесі қандай рөл атқарады?

-           Күн тәртібін сақтау жүйке жүйесін қорғауға қалай көмектеседі?

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Математика, дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Оқушылар адам ағзасының жүйелерін (тірек-қимыл, асқорыту, қанайналым, тыныс алу), ағзалардың орналасуы мен атқаратын қызметтерін біледі.Денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін; тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсінеді.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған  жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

(Ұ) «Сиқырлы қапшық»

Қапшыққа салынған  саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін:

1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті)

2-топ: « Ептілер » (сары түсті)

3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті)

Шаттық шеңбері

Дене мүшелерімен амандасу (көзбен,  қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу)

Мұғалім: — Екі көз не үшін керек?

Оқушы:  —  Жақсыларды көру үшін.

Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек?

Оқушы:  —  Ақыл – кеңес тыңдау үшін.

Мұғалім: — Екі қол не үшін керек?

Оқушы:  —  Елге көмек беру үшін.

Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет?

Оқушы:  —  Шетте жүрсең,

Туған жерге жету үшін

Мүғалім: —  Ал басың не үшін керек?

Окушы:  —   Бәрін-бәрін ойлау үшін.

 Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін.

Жұмыс ережесін келісу

Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

(Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

Күтілетін нәтижені анықтау

Адам ағзасындағы мүшелер

Пиктограмманы зерделе. Адам ағзасының ішкі

мүшелерін ата. Оларды қандай жүйелерге біріктіруге

болады?

Қай мүшелер ешбір жүйеге енбей қалды? Неліктен?

Олар туралы не білесің? Ешбір жүйеге енбей, өздігінен

жұмыс істейтін мүше болуы мүмкін бе?

 

 

 

 

 

Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.

 

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары

Ортасы

Зәр шығару жүйесі

Суретте қандай мүшелер көрсетілген? Олар қандай

қызмет атқарады деп ойлайсың? Адам ағзасындағы артық

су мен зиянды заттар қалай шығарылады?

Дескрипторы:

зәр шығару жүйесін және оның адам ағзасындағы рөлін сипаттайды;

 

Тапсыр

маны орындаған  оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

Оқулық

Жұмыс

Дәптерлері

 

 

Оқулық

 

Аяқталуы

 

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ой толғаныс кезеңі.

Адам ағзасында тамақ қорытылып, артық су, зиянды

заттар үнемі сыртқа шығарылып отырады. Бұл жұмысты

зәр шығару жүйесі реттейді. Зәр шығару мүшелеріне бүйрек, несепағар, қуық жатады. Бүйрек – үрмебұршаққа ұқсас жұп мүше. Оның негізгі қызметі – қанды зиянды заттардан тазартып, зәр түзу. Бүйректің сыртқы жағы дөңес, ішкі жағы ойыс болып келеді. Ойыс жағында несепағар орналасады. Несепағар – түтікше тәрізді мүше. Бүйректе

түзілген зәр осы несепағар арқылы қуыққа өтеді. Қуық – іші қуыс, бұлшықетті мүше. Қуықта зәр уақытша жиналады, кейін несеп өзегі арқылы сыртқа шығады. Зәрдің ағзадан дер кезінде шығарылмауы адам денсаулығына зиян келтіреді. Ағзаны керексіз заттардан, артық су мен тұздардан тазартуға өкпе, тері және асқорыту жүйесі де қатысады. Өкпе арқылы көмірқышқыл газ бен бу түріндегі су бөлінеді. Тері арқылы су мен тұздар термен бірге шығады.Ал тамақтың қалдығы тікішек арқылы шығарылады.

Сен білесің бе?

Бүйрек арқылы тәулігіне шамамен 1500 л қан

сүзіліп, тазарады.

Есте сақта!

Зәр шығару жүйесінің негізгі қызметі – қанды тазартып, оның құрамындағы зиянды заттарды сыртқа шығару.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

«Ұстазға хат» кері байланыс.

 

Тапсыр

маны орындаған  оқушыны мадақтау,

толықтыру жасау, тиімді  кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары  арқылы білдіре алады.

Қосымша ақпарат

Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?

 

 

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз?

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

 

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?

1.

2.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал ""Зәр шығару жүйесі" ашық сабақ"
Смотреть ещё 5 938 курсов

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
