Сабақ №
Сынып_____
Күні_____________
Пән сауат ашу
Сабақтың тақырыбы: Тасымал. «Өз Астанам – өз Ордам».
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік: Оқушыларға тасымал жайында түсінік
қалыптастыру, сөздерді буынға бөлуге, буындардан сөз құрауға, сөздердің буынға
бөлінетін бөлігінен тасымалдауға болатынын, түсіндіру.
2. Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын, сөйлеу тіл мәнерін ойлау қабілетін,
пәнге деген қызығушылықтарын дамыту.
3. Тәрбиелілік: Оқушыларды Отан сүйгіштікке, туған елін, жерін, сүюге
тәрбиелеу..
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдіс - Сұрақ - жауап, ой - қозғау, ойындар.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, Астана қаласының суреті,слайд
Пәнаралық байланыс: дүниетану
Сабақтың барысы: Психологиялық дайындық.
Оқымасақ уайым қып,
Тығылмайық қуысқа,
Ойымызды айтайық
Білімімізді байқайық.
І. Бағдарлау мотивациялық кезең
Ойыны. Ойын мақсаты: Өткен тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін пысықтау.
Еліміздің рәміздерін ата Арай –Елтаңба туралы тақпағын айтады
Қазақстан
Республикасының мемлекеттік туының түсін кім сипаттап береді?Т.Диляра ту туралы
тақпағын оқиды
Жаңа сабақ
Суреттердің атын атап, басындағы әріпін қосып оқы Қазақстан Республикасы
астанасының аты шығады оқушылардың назары аударылады.
Елордамыз Астананың әсемдігі бейнетаспадан, суреттерден көрсетіледі.
Тақпақтар
(Н.Дилара,Сания, Қ.Әділет)
ІІ. Орындаушылық кезең
89 - жаттығу. Өлеңді мәнерлеп оқы. Өз Астанам – өз ордам.
1. Мұғалімнің
кіріспе әңгімесі.
Астана қаласының рәмізі.
Бәйтерек – біздің мемлекетіміздің рәмізі. Есіл өзенінің сол жақ жағалауында өте
әсем ғимарат «Астана – Бәйтерек» аспанға шарықтай ұмсынуда. Бәйтеректі
бейнелейтін монументтің биіктігі 97 метрге жетеді. Оның ұшар басында күн нұрына
бөленген жер шары орныққан. Ежелгі уақыттарда самұрық деген аңызға айналған құс
болыпты деседі. Ол ұясын теректің ұшар басына салғандықтан, ешбір аң оған жете
алмапты. Самұрық құс жыл сайын жалғыз алтын жұмыртқа салады екен. Оның
балапандары өсе келе ерікті және тәкаппар қырандарға айналыпты. Міне, сондықтан
қазақ үшін терек бақыт пен табысты, ал қыран – еркіндік пен тәуелсіздікті
бейнелейді.
2. Өлеңді мәнерлеп оқуы.
3. Өлеңді оқушылардың оқуы. (тізбектеп оқу)
4. Өлеңнің мазмұны бойынша сұрақтар мен тапсырмалар.
– Өлеңде Астана туралы не айтылған?
– Астана жайлы не білесің?
– Егер Астана сөзін жазып келе жатқанда жолға сыймаса, қалай жазасың? Тасымалдап
жазамыз.
– Қалай тасымалдаймыз?
– Буынға бөлінетін бөлігінен соң сызықша қойып келесі жолға жазамыз.
5. Ережемен таныстыру.
6. Сергіту сәті.
Дәптермен жұмыс
90 - жаттығу. Сөздерді тасымалдау белгісін қойып, көшіріп жазу.
Үлгі: Ас - та - на, Аста - на
бо - ла - шақ ------ бе - ре - ке -------- бос - тан - дық
бо - лашақ -------- бе - реке --------- бос - тандық
бола - шақ ------- бере - ке -------- бостан – дық
Өздік жұмыс.
91 - жаттығу. Сөздердегі зат атауларын неше рет тасымалданатынына қарай екі
бағанға бөліп жазу.
Түйе жолбарыс
Арыстан жарқанат
ІІІ. Рефлекциялық бағалау кезеңі.
1)Симатикалық карта Ана,күн, ұя,түн,ою,ай,аяқ.
2) Қорытындылау, бекіту. Сұрақтар арқылы.
1. Еліміздің астанасы?
2. Буын дегеніміз не?
3. Дыбыстар нешеге бөлінеді?
4) Үйге тапсырма.
«Өз Астанам – өз ордам» өлеңін мәнерлеп оқу. Ереже жаттау.
5) Бағалау