- Учебник: «Биология», Пасечник В.В., Каменский А.А., Швецов Г.Г. / Под ред. Пасечника В.В.
- 13.10.2019
- 515
- 11

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1С Тірі ағзалардың көптүрлігі
Мектеп: № 5 мектеп-лицей
Күні: 27.09.2019ж. Мұғалімніңаты-жөні:Елубаева Г.К.
Сынып:8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Саңырауқұлақтар патшалығы.Зең саңырауқұлағы: мукор, пеницилл. Біржасушалы саңырауқұлақтар – ашытқы. Көпжасушалы саңырауқұлақтар. Қалпақшалы саңырауқұлақтар. Жеуге жарамды және улы саңырауқұлақтар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.1.2 саңырауқұлақтардың ерекшелік белгілерін сипаттау
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық оқушылар: Саңырауқұлақтың құрылысын анықтау Оқушылардың басым бөлігі: Саңырауқұлақтардың пайдасын және зиянды түрлерін сипаттау Кейбір оқушылар: Қолданыстағы саңырауқұлақтар туралы талдау |
Бағалаукритерийі Ойлау дағдылары: Білу және түсіну,қолдану |
1. Саңырауқұлақтың құрылысын ерекшеліктерін айту 2. Саңырауқұлақтардың зиян, пайдалы түрлерін сипаттау. 3. Қолданыстағы саңырауқұлақтарды талдайды |
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: саңырауқұлақтар, мүктер, мукор, пиницил, түлкіжем |
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық идеясына сәйкес оқушылар саңырауқұлақтардың құрылысы мен қызметін сипаттай отыра, туған жердегі саңыруқұлақтар туралы біліп, табиғатты аяялауға баулу |
Пəнаралық байланыс |
География пәні-саңырауқұлақтардың таралуын; Химия пәні-саңырауқұлақтардың құрамын анықтау; Ағылшын пәні -саңырауқұлақтардың өзге тілде аталуын |
Алдыңғы білім |
7.1.1.2 Жүйеленуде тірі ағзалардың орнын анықтау. |
Сабақбарысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 5-мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу (оқушылардытүгелдеу); Психологиялық тренинг Оқушыларды топтарға біріктіру.
Дәріханада сатылатын дәрі – дәрмектер арқылы (пиницилин, лимон қышқылы, спирт, фолий қышқылы)
Анықтама беру Нан бетіндегі мукор саңырауқұлағы мен ауладан терілген ақ саңырауқұлағын көрсету. (алдын ала ыдысқа дайындап қою) Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында бөлінген заттар бойынша әр қатарға барған соң не үшін бұл заттарды алғанның сұрай отыра, бұл заттар саңыруқұлақтар әсерінен алынатындығы туралы түсіндіру.
Оқушыларды оқу мақсатымен, бағалау критерийімен таныстыру.
|
Дәріханада сатылатын дәрі- дәрмек |
||||||||||||||
Сабақтыңортасы 8 мин
10 мин
12 мин
|
Дескриптор -саңырауқұлақтардың құрылысын анықтайды; ҚБ: Лайк арқылы
2.Тапсырма «сәйкестендіру кестесі» әдісі (Т ж)Әр құрылымның атқаратын қызметін жазыңыз
Дескриптор
Шапалақ
3.Тапсырма.«сызықтық диктант» (Тж) А. Зең саңырауқұлақтарынан адамға қажетті заттар (витамин, антибиотик, органикалық қышқылдар) алынады. Ә. Қозықұйрық ұрамында 20-30% нәруыз, май, минералды заттар, дәрумендер, микроэлементтерден – темiр, кальций, мырыш, йод, калий, фосфор бар, сондықтан жеуге жарамды саңырауқұлақтардың 300-ге жуық түрлерi белгiлi. Б. Қайың саңырауқұлағы кептiрiлгенде қуаттылығы баклажан мен қарабидай нанының қуаттылығымен тең түседi, кептiргенде қараяды. В. Күзгi түбiртек ( осенний опенок) – өте тез өседi, айранның қуаттылығымен парапар келедi. С. Шыбынжұт саңырауқұлағының құрамында шыбынды өлтiретiн улы зат « мускарин» алкалоиды болатынын анықталды. Дескриптор - қолданыстағы сағырауқұлағын атын тауып талдайды Қб.: «Сұрақты қағып ал» әдісі |
Қалыптас -тырушы бағалауға арналған тапсырма
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
|
||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 5 м
|
Рефлексия «Сиқырлы саңырауқұлақ» әдіс Саңырауқұлақ жіпшумағы – білгім келеді Саңырауқұлақ түбіртегі –білдім Саңырауқұлақ қалпақшасы –білемін |
|
||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулықжəне қауіпсіздіктехникасынсақтау |
||||||||||||||
Барлық оқушылар:«Сәйкесін тап» әдісі арқылы саңырауқұлақтардың құрылысын суреттен қарап кестеге толтыру кезінде оқылым-жазылым дағдыларын дамытуға барынша қолдау көрстемін.Басым көпшілігі: «Мылқау сурет» әдісі арқылы суреттен саңырауқұлақтардың құрылысына сай қызметін анықтау барысында оқушылардың оқылым-тыңдалым дағдыларын дамытуға орташа қолдау көрсетемін. Кейбір оқушылар: «Суреттен сөйлем, сөйлемнен мәтін» әдісі арқылы берілген суреттен сипаттама беру барысында шығармашылық ойлау қабілеттерін дамытатын тапсырма беремін. |
Қалыптастырушы бағалау оқу үшін бағалауды мақсат ете отырып, белсенді әдістерді тиімді пайдалануға негізделген. Мұнда оқушыларың бірігіп талдау мәдениеті қалыптасады; сыни және шығармашылық ойлауы дамиды; өздерінің жеткен жетістіктерін көру арқылы оны жақсарту сенімі нығаяды. Қалыптастырушы бағалау: Берілген тапсырманы орындау әрекеттеріне қарай оқушыларды «Сұрақты қағып ал» әдісі арқылы кері байланыс орнатамын. Мұғалім оқушылардан сұрақ қою арқылы сұралатын бұл әдіс оларды өз еркімен жауап беруге итермелейді. Оқушы жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыан сұрауға болады, бұл жағдайда бір ұпайға кемиді. Нәтижесінде оқушылардың өздеріне деген сенімі нығая отырып, өз-өзін бағалау және өзара бағалау қабілеттері дамиды. |
Биология кабинетіндегі қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін еске түсіріп отыру. Салауатты өмір сүру салтын ұстануға дағдыландыру. |
Настоящий материал опубликован пользователем Елубаева Гульсезим Курмангазиевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалпреподаватель
Файл будет скачан в форматах:
Материал разработан автором:
учитель биологии
Об авторе
Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Кузнецова Ольга Андреевна. Инфоурок является информационным посредником
Практическая работа по биологии в 7 классе составлена для проведения практикума, предусмотренного в соответствии с рабочей программой. Задания включают в себя возможность формирования ключевых понятий и умений работать с микроскопами и готовыми микропрепаратами, а так же использовать информацию учебника и других источников для сопоставления полученных данных.
Курс повышения квалификации
Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс повышения квалификации
72/108/144 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300 ч. — 1200 ч.
Еще материалы по этой теме
Смотреть
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
7 230 334 материала в базе
Вам будут доступны для скачивания все 210 356 материалов из нашего маркетплейса.