Инсценировка
сказки
в
6 «а» классе
Тема: Закрепление
лексического материала и развитие навыков говорения по народной сказке «Красная
шапочка» (Little Red Riding Hood) на уроках по домашнему чтению
Учитель
английского языка
Будунова
Чакар Сайпулаевна
2020
Аннотация
На современном этапе развития человечества чтение является одним из
важнейших средств получения информации, поэтому важность умения читать на
иностранном языке в настоящее время ни у кого не вызывает сомнения.
В контексте новых подходов и изменений в стратегиях обучения
иностранным языкам домашнее чтение становиться важным и неотъемлемым аспектом
процесса обучения иностранным языкам. Проблема развития навыка говорения в
искусственных условиях современной школы остается по-прежнему не до конца
решенной в методике преподавания иностранного языка. К сожалению, не до конца
используется возможность совершенствования навыков говорения на основе текста
для чтения, так как довольно часто организация учебной деятельности на уроках
домашнего чтения сводится лишь к чтению и пересказу прочитанного.
Но чтобы чтение было увлекательным и в то же время развивающим речевые
навыки, необходимо проводить работу над текстом, как перед чтением отрывка, так
и после, чтобы помочь учащимся понять текст и активизировать новые языковые
явления, а также использовать различные игровые приёмы которые можно
приспосабливать к разным целям и задачам. Игровые приемы выполняют множество
функций в процессе развития ребёнка, облегчают учебный процесс, помогают
усвоить увеличивающийся с каждым годом материал и ненавязчиво развивают
необходимые компетенции.
Использование игровых приемов в данной методической разработке обеспечивает
более прочное формирование всех навыков различных видов речевой деятельности, то
есть служит средством обучения не только для чтения, но и для аудирования,
письма и говорения, а также обеспечивает лучшее усвоение лексического материала
и повышение мотивации к изучению английского языка.
Данная методическая разработка предназначена для учащихся шестого
класса, школы гимназического типа, изучающих английский язык со второго класса.
Цели и задачи урока: подготовка учащихся к самостоятельным высказываниям
по тексту сказки «Красная шапочка», формирование у учащихся готовности к
общению на английском языке и положительный настрой к дальнейшему его изучению.
Воспитывающая цель: воспитать у учащихся должную
мотивацию к активной деятельности на уроке, познавательный интерес к изучению
английского языка, самостоятельность, чувство коллективизма и творческого
мышления.
Развивающая цель: развивать стремление
преодолевать языковые трудности, развивать познавательную деятельность
учащихся; активизировать речемыслительную деятельность, развивать навыки
самоконтроля, внимания и воображения, развивать умение рефлексировать.
Образовательная
цель: проверить у
учащихся понимание содержания текста,
закрепить речевые
навыки учащихся, а также обеспечить их дальнейшее развитие по следующим видам
речевой деятельности: говорение, аудирование, чтение и письмо.
Для достижения данных
целей можно поставить следующие задачи:
·
Работа с
лексическим материалом по теме;
·
осознание
коммуникативной задачи, нацеливающей на то, как работать в дружной команде;
·
активизация
работы каждого учащегося;
·
работа с аудио,
видео и наглядным материалом по теме.
Оснащение урока
1. Текст сказки
«Little Red Riding Hood»
2. Классная доска
3. Аудиозапись
4. ИКТ: слайды, видеоматериал по
сказке «Little Red Riding Hood»
5. Раздаточный материал (текст
сказки)
План урока:
1. История сказки «Красная шапочка»
(доклады учащихся)
2. Занимательная викторина по теме
3. Презентация реклам учащихся по
сказке (формат А4)
4. Просмотр видео
5. Современная интерпретация сказки
(самостоятельные высказывания учащихся по теме)
Once upon a time... in the middle
of a thick forest stood a small cottage, the home of a pretty little girl known
to everyone as Little Red Riding Hood. One day, her Mummy waved her goodbye at
the garden gate, saying, 'Grandma is ill. Take her this basket of cakes, but be
very careful. Keep to the path through the wood and don't ever stop. That way,
you will come to no harm.' Little Red Riding Hood kissed her mother and ran
off. 'Don't worry', she said, 'I'll run all the way to Grandma's without
stopping'.
Full of good intensions, the
little girl made her way through the wood, but she was soon to forget her
mother's wise words. 'What lovely strawberries! And so red...' Laying her
basket on the ground, Little Red Riding Hood bent over the strawberry plants.
'They're nice and ripe, and so big! Yummy! Delicious! Just another one. And one
more. This is the last... Well, this one... Mmmm.' The red fruit peeped
invitingly through the leaves in the grassy glade, and Little Red Riding Hood
ran back and forth popping strawberries into her mouth. Suddenly she remembered
her mother, her promise, Grandma and the basket... and hurried back towards the
path. The basket was still in the grass and, humming to herself, Little Red
Riding Hood walked on. The wood became thicker and thicker. Suddenly a yellow
butterfly fluttered down through the trees. Little Red Riding Hood started to
chase the butterfly. Till catch you! I'll catch you!' she called. Suddenly she
saw some large daisies in the grass. 'Oh, how sweet!' she exclaimed and,
thinking of Grandma, she picked a large bunch of flowers.
In the meantime, two wicked eyes
were spying on her from behind a tree... a strange rustling in the woods made
Little Red Riding Hood's heart thump. Now quite afraid, she said to herself, 'I
must find the path and run away from here!' At last, she reached the path
again, but her heart leapt into her mouth at the sound of a gruff voice which
said; 'Where are you going, my pretty girl, all alone in the woods?' 'I'm
taking Grandma some cakes. She lives at the end of the path,' said Little
Riding Hood in a faint voice. When he heard this, the wolf (for it was the big
bad wolf himself) politely asked: 'Does Grandma live by herself?' 'Oh, yes,'
replied Little Red Riding Hood, 'and she never opens the door to strangers!'
'Goodbye. Perhaps we'll meet again,' replied the wolf. Then he loped away
thinking to himself 'I'll gobble the grandmother first, then lie in wait for
the grandchild!'
At last, the cottage came in
sight. Knock! Knock! The wolf rapped on the door. 'Who's there?' cried Grandma
from her bed. 'It's me, Little Red Riding Hood. I've brought you some cakes
because you're ill,' replied the wolf, trying hard to hide his gruff voice.
'Lift the latch and come in,' said Grandma, unaware of anything amiss, till the
horrible shadow appeared on the wall. Poor Grandma! For in one bound, the wolf
leapt across the room, in a single mouthful swallowed the old lady.
Soon after, Little Red Riding
Hood tapped on the door. 'Grandma, can I come in?' she called. Now, the wolf
had put on the old lady's shawl and cap and slipped into the bed. Trying to
imitate Grandma's quavering little voice, he replied, 'Open the latch and come
in!' 'What a deep voice you have,' said the little girl in surprise. 'The
better to greet you with,' said the wolf. 'Goodness, what big eyes you have.'
'The better to see you with.' 'And what big hands you have!' exclaimed Little
Red Riding Hood, stepping over to the bed. 'The better to hug you with,' said
the wolf. 'What a big mouth you have,' the little girl murmured in a weak
voice. 'The better to eat you with!' growled the wolf, and jumping out of bed,
he swallowed her up too. Then, with a fat full tummy, he fell fast asleep.
In the meanwhile, a hunter had
emerged from the wood, and on noticing the cottage, he decided to stop and ask
for a drink. He had spent a lot of time trying to catch a large wolf that had
been terrorising the neighbourhood, but had lost its tracks. The hunter could
hear a strange whistling sound; it seemed to be coming from inside the cottage.
He peered through the window... and saw the large wolf himself, with a fat full
tummy, snoring away in Grandma's bed. 'The wolf! He won't get away this time!'
Without making a sound, the hunter carefully loaded his gun and gently opened
the window. He pointed the barrel straight at the wolf's head and ... BANG! The
wolf was dead. 'Got you at last!' shouted the hunter in glee. 'You'll never
frighten anyone again.' He cut open the wolf's stomach and to his amazement,
out popped Grandma and Little Red Riding Hood, safe and unharmed. 'You arrived
just in time,' murmured the old lady, quite overcome by all the excitement.
'It's safe to go home now the hunter told Little Red Riding Hood. 'The big bad
wolf is dead and gone, and there is no danger on the path.' Still scared, the
little girl hugged her grandmother. 'Oh, what a dreadful fright!' Much later,
as dusk was falling, Little Red Riding Hood's mother arrived, all out of
breath, worried, because her little girl had not come home. And when she saw
Little Red Riding Hood, safe and sound, she burst into tears of joy. After
thanking the hunter again, Little Red Riding Hood and her mother set off
towards the wood. As they walked quickly through -the trees, the little girl
told her mother, 'We must keep to the path and never stop. That
way, we'll come to no harm'.
(слайд 2)
Ход урока
I. Организационный момент: постановка целей и задач урока
перед учащимися.
Речь учителя: Hello boys and girls. Today we have an unusual lesson.
The subject of our lesson is the folk tale Little Red Riding Hood. On the last
lesson we read this tale. Now look at the blackboard. As you can see we’ll have
many different items there. Today we’re going to speak about the history of
this tale, next we have the short quiz, after we’re going to look at your ads
which called «Little Red Riding Hood», also we watch a short piece of the
modern movie of this tale and listen to your own modern dialogues to revise our
lesson. Let’s start. At first I offer you to remember a short phonetic
exercise:
(слайд 3)
“Mommy, daddy
Quick let’s go
And stand beneath
The mistletoe
You kiss me
and I'll kiss you,
Here comes Sister,
kiss her too.
Mommy,
Daddy,
Quick!
Let's go
And stand
Beneath
The mistletoe
(слайд
4, 5)
II. Введение нового материала.
Знакомство
учащихся с историей создания сказки.
Речь учителя: We’ve read the folk tale «Little Red Riding Hood» but we
know the other variants of it written by C. Perrault and Brothers Grimm. So
today you introduce the biography of C. Perrault, who created the genre of
fairy-tales and Brothers Grimm’s biography. Let’s start.
Примечание: самостоятельные доклады учащихся
(короткая биография братьев Гримм и Шарля Перро)
III. Закрепление изученного материала
по сказке. Занимательная викторина.
Речь учителя: Now I offer you to look through the text and remember the tale.
You have two minutes.
Примечание: учащиеся вспоминают текст сказки,
просматривая его снова.
Речь учителя: Let’s start our quiz. Now your first task. You match the
beginnings of the sentences with the suitable endings.
(слайд 6)
Make
the sentences:
1)
Full of good intensions, the
Little Red Riding Hood made her way through the wood…
2)
Now quite afraid the wolf said
to himself…
3)
Open the latch…
4)
What a deep voice you have…
5)
The big bad wolf is dead and
gone…
|
a)
…and come in.
b)
…and there is no danger on the
path.
c)
…but she was soon to forget her
mother’s wise words.
d)
…I must find the path and run
away.
e)
…said the little girl in
surprise.
|
Примечание: учащиеся составляют предложения по смыслу сказки
(слайд 7)
Речь
учителя: Now your
next task. Look at the screen please. You see some letters here and you should
make the right words. As you guess these words let’s write them on the
blackboard.

Примечание: учащимся следует правильно составить из
букв, которые они видят на слайде, слова и записать их на доске.
(слайд 8)
Речь учителя: Now you see the word
“Neighborhood” on the screen. You look sharp and make as many words as you can
from this one.
“Look Sharp “

Примечание: учащиеся составляют английские слова из
слова, которое приведено выше.
(слайд 9)
Речь учителя: Your last task is
translation. Look at the screen. I spell the words in Russian and you translate
them in English. Let’s start.
Match the words with their
translation
1.
Intensions
2.
Strawberries
3.
Path
4.
Chase
5.
Daisies
6.
Rustling
7.
Gruff
8.
Faint
9.
Latch
10. Shadow
11. Swallow
12. Growl
13. Tummy
14.
Barrel
15.
out of breath
|
a)
слабый
b)
рычать
c)
маргаритки
d)
грубый
e)
задыхаться
f)
ягоды
g)
пузо
h)
глотать
i)
намерение
j)
дуло
k)
шорох
l)
тень
m)
тропинка
n)
гнаться
o)
засов
|
Примечание: Учитель произносит слова из сказки не по
порядку на английском языке, а учащимся следует перевести их на русский язык.
(слайд10)
Речь учителя: Ok, now we have a
short break. Let’s do the exercise.
Hands up, hands down, hands on
the hips and sit down, stand up, hands on the sides, bend left, bend right,
hands on the hips, one, two, three – hop, one, two, three – stop, stand still.
Примечание: учащиеся выполняют зарядку.
IV. Проверка домашнего задания.
Речь учителя: Now your home task.
At home you made up the modern ads about Little Red Hood. Let’s introduce your work.
Примечание: учащиеся представляют свои рекламы любого
продукта под названием «Красная шапочка»
V. Актуализация знаний и умений говорения.
Развитие речевых навыков учащихся.
Речь учителя: So, I offer you to
watch a short piece of the modern variant of the tale. You’ll watch the
dialogue between the Wolf and Red Hood and after that we listen to your
variants of this dialogue.
Примечание: учащиеся смотрят отрывок современной интерпретации сказки «Красная Шапочка», затем разыгрывают собственные диалоги.(отрывок фильма может быть любой, по выбору учителя)
Предлагаемые диалоги учащихся:
R. H.: Hello mum!
Mum: hello my little girl!
R. H.: Mummy, tomorrow there
is a granny’s birthday
Mum: I know my sweety. What
are we going to give her?
R.H.: May be some cakes and
new basket?
Mum.: oh no, my dear. It was
our last present.
R.H : So what’s then?
Mum: I offer to present her a
new vacuum cleaner.
R.H.: I agree. So can I go?
Mum.: Sure, my darling. Keep
the path, please and don’t forget about bad wolves.
R.H.: bye
Mum: bye
R. H.: La-la-la-la
T.: Hello, my pretty girl
R. H.: H-h-hello. Who are
you?
T.: I’m a kind tiger, you
see.
R. H.: I believe, you see.
T.: Where are you going,
Little Riding Hood?
R. H.: I’m going to my poor
daddy.
T. Does your daddy live
alone?
R. H.: Yes. Oh, by the way,
he is a policeman. Recently he caught one bad tiger. May be he is your brother?
T.: No, no, no
R. H.: Let’s come together?
T.: Oh, I’m very busy. I’d better
go away. Bye.
(слайд 11,12)
Речь учителя: Now we have a short
break. Let’s sing a song about Red Hood.
Примечание: учащиеся поют песенку про Красную Шапочку.
Текст песни
Sam The Sham And The Pharaohs
- Little Red Riding Hood
Howl
Who's that I see walking in these woods.
Why it's Little Red Riding Hood.
Hey there Little Red Riding Hood.
You sure are lookin' good.
You're everything a big bad wolf could want.
Howl.
Listen to me!
Little Red Riding Hood
I don't think little big girls should
Go walking' in these spooky old woods alone.

Howl.
What big eyes you have
The kind of eye that drive wolves mad.
So just to see that you don't get chased
I think I ought to walk with you for a ways.
What full lips you have.
They're sure to lure someone bad.
So until you get to Gramma's place,
I think you ought to walk with me and be safe.
I'm gonna keep my sheep suit on,
'Til I'm sure you've been shown,
That I camе be trusted walkin' with you alone.
Howl.
Little Red Riding Hood,
I'd like to hold you if I could.
But you might think I'm a big bad wolf so I won't.
Howl.
What a big heart I have,
The Better to love you with.
Little Red Riding Hood,
Even bad wolves can be good.
I'll try to keep satisfied,
Just to walk by you're side.
Maybe you'll see things my way,
Before we get to Gramma's place.
Little Red Riding Hood.
You sure are lookin' good.
You're everything a big bad wolf could want.
Howl,
I mean Baa
Baa
VI. Подведение итогов урока
Речь учителя: Well done. It was
great. Everybody was very active today. We have done much. Thank you for the
lesson. You have excellent marks. Now open the diaries and write down
your home task. You must retell this tale in ten sentences.
VII. Организационный конец урока.
Речь
учителя: Stand up. The lesson is over. Have a rest. Bye.
Выводы: Учащимся очень понравилось выполнять различные
задания, и все ребята активно работали на уроке. Таким образом, данный урок –
игра способствовал преодолению языкового барьера, развитию речевых навыков
учащихся, лучшему усвоению лексического материала и стремлению к общению на
английском языке
Список использованных источников:
1.
Текст песни http://megalyrics.ru/lyric/sam-the-sham-and-the-pharaohs/little-red-riding-hood.htm#ixzz2UfWYRA00
2.
Песня http://www.audiopoisk.com/track/sam-the-sham--the-pharaohs/mp3/little-red-riding-hood/
3.
Картинки http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dore_ridinghood.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:ChPerrault.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Grimm.jpg
http://f9.ifotki.info/org/38fc20b6a7277fc7defb5693f607a9a0bc81d699335687.jpg
4.
Текст сказки http://www.homeenglish.ru/TalesfolkRed_hood.htm
5.
DVD Hoodwinked Правдивая история красной шапки (на
английском языке)
6.
Фонетическая зарядка http://www.angla.su/publ/stikhi_na_anglijskom/stikhi_dlja_malyshej/stikhi_na_anglijskom_dlja_samykh_malenkikh/35-1-0-98
7.
Зарядка
http://xenglish.ru/publ/chtenie/chtenie/zarjadka_na_anglijskom_jazyke/5-1-0-35