Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Биология / Другие методич. материалы / "Заманауи цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері" тақырыбында сабақ жоспары

"Заманауи цитология пәні, міндеттері және зерттеу әдістері" тақырыбында сабақ жоспары

Идёт приём заявок на самые массовые международные олимпиады проекта "Инфоурок"

Для учителей мы подготовили самые привлекательные условия в русскоязычном интернете:

1. Бесплатные наградные документы с указанием данных образовательной Лицензии и Свидeтельства СМИ;
2. Призовой фонд 1.500.000 рублей для самых активных учителей;
3. До 100 рублей за одного ученика остаётся у учителя (при орг.взносе 150 рублей);
4. Бесплатные путёвки в Турцию (на двоих, всё включено) - розыгрыш среди активных учителей;
5. Бесплатная подписка на месяц на видеоуроки от "Инфоурок" - активным учителям;
6. Благодарность учителю будет выслана на адрес руководителя школы.

Подайте заявку на олимпиаду сейчас - https://infourok.ru/konkurs


Международный конкурс по математике «Поверь в себя»

для учеников 1-11 классов и дошкольников с ЛЮБЫМ уровнем знаний

Цели конкурса: повысить интерес учеников к математике, усилить внутреннюю мотивацию, веру в себя и свои силы. Ученики отвечают на задания прямо на сайте конкурса, учителю не нужно распечатывать задания. Для каждого ученика конкурс по математике «Поверь в себя» - это прекрасная возможность проявить себя и раскрыть свой потенциал.

Подробнее о конкурсе - https://urokimatematiki.ru/

  • Биология

Поделитесь материалом с коллегами:

Күні: 09.09.2015 ж Сыныбы: 10 «А»

Тақырыбы: §1. Заманауи цитология пəні, міндеттері жəне зерттеу əдістері.

Сабақтың мақсаты: цитология жасуша теориясын зерттейтін ғылым екендігін түсінуді

жалғастыра отырып, тереңдетіп білім алу.

Міндеттері:

1. Жасуша теориясын қалыптастырудағы ХІІ, ХVІІІ, ХІХ ғасырлардағы ашылған ғылыми жаңалықтар туралы мағлұматтар қалыптастыру.

2. Оқушылардың танымдылық қабілетін арттыра отырып, жасушалық теорияның негізгі қағидаларын, оны зерттеудің заманауи әдістерін ажырата білуге үйрету.

3. Оқушыларға жасушада өтетін биохимиялық, молекулалық-генетикалық үдерістерді

адамзат игілігіне пайдаланудың маңыздылығын айтып, қызығушылығын арттыру.

Күтілетін нәтиже:

Жасуша теориясын қалыптастырудағы ХІІ, ХVІІІ, ХІХ ғасырлардағы ашылған ғылыми жаңалықтар туралы мағлұматтар қалыптасады; жасушалық теорияның негізгі қағидаларын,

оны зерттеудің заманауи әдістерін ажырата білуге үйренеді; қызығушылықтары артады.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгеру

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: «Сұрақ бізден, жылдам жауап сізден», Ой қозғау «Атаулар (терминдер)

кестесі», кластер, кезбе тілші.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтар


Сабақтың барысы:

Кезеңдер

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының

әрекеті

1.Ұйым-

дастыру

Салемдесу, жағымды ахуал орнату, жұптастыру

Жұптасу,сабаққа

зейінін аудару

2.Үй

тапсырма-

сын сұрау

«Сұрақ бізден, жылдам жауап сізден»:

1.Биология қандай ғылым?

2.Оның қандай салалары бар?

3.Бионика деген не? Мысал келтіріңдер.

4.Өте маңызды болып көрінетін «жалпы биология» саласындағы бұрынға бес биологиялық ашылуларды атаңдар.

Генетикадан – тұқымқу пен өзг

Экологиядан- эколог проб шешу

Цитология, биохимия – ұзақ жылдар өмір сүру

Сұрыптаудан – іріктеме,қолтұқым

Сұрақтарға ауызша жауап беру

3.Жаңа

сабақты

түсіну

1)Ой қозғау «Атаулар (терминдер) кестесі»

Атау туралы білімдері, түсініктері

Цитология

Цито

экология

Цитогене-

тика

Цитохимия

Жасушаның

құрылысын,

хим. құра-

мын, ішінде-

гі құрылым-

дардың қыз-

мет/ін зерт.


Қоршаған

ортаның

бұзылуына

байл.

жасуша құр

ылымының

өзгеруі,

оның салда-

ры, алдын

алу шара/ы

туралы

ғылым


Тұқымқуа-

лаушылық

пен өзгер-

гіштік заңды-

лықтарын

жасуша дең-

гейінде зерт

Жасушаның

химиялық

құрылымын

зерттейтін

ғылым

саласы

2) Кластер құру

  • Жасушаны зерттеудегі ғылыми жаңалықтар

  • Жасуша теориясын қалыптастырудағы

ғалымдардың еңбектері

  • Жасушалық теорияның негізгі қағидалары

  • Жасушаны зерттеудің негізгі әдістері




1)Берілген

атауларға

түсініктерін

тақтаға жазу













2) Жұппен берілген

тақырыптарының

мазмұнын ашу


4.Бекіту

«Кезбе тілші» әдісі

Оқушыларға өтілген тақырып бойынша сұрақтар қоюға

мүмкіндік беру


Тілші болған

оқушы бүгінгі

тақырып

бойынша сұрақтар

қою

5.Бағалау

Жақсарту үшін бағалау: қолпаштау, басбармақпен

Жиынтық бағалау: жұптардың бір-бірін бағалату

Жұптар бірін-бірі

бағалау

6.Үйге

тапсырма

беру

§1. Заманауи цитология пəні, міндеттері жəне зерттеу

əдістері.

Келесі тақырып бойынша «Жасушаның химиялық құрамы

және олардың маңызы» туралы хабарлама дайындауға

тапсырма беру

§1 оқу, берілген

тақырып бойынша хабарлама

дайындау.






Тексерілді: 09.09.2015 ж ------------------







Бүгінгі сабаққа рефлексия:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Самые низкие цены на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации!

Предлагаем учителям воспользоваться 50% скидкой при обучении по программам профессиональной переподготовки.

После окончания обучения выдаётся диплом о профессиональной переподготовке установленного образца (признаётся при прохождении аттестации по всей России).

Обучение проходит заочно прямо на сайте проекта "Инфоурок".

Начало обучения ближайших групп: 18 января и 25 января. Оплата возможна в беспроцентную рассрочку (20% в начале обучения и 80% в конце обучения)!

Подайте заявку на интересующий Вас курс сейчас: https://infourok.ru/kursy

Автор
Дата добавления 09.09.2015
Раздел Биология
Подраздел Другие методич. материалы
Просмотров1498
Номер материала ДA-035450
Получить свидетельство о публикации

УЖЕ ЧЕРЕЗ 10 МИНУТ ВЫ МОЖЕТЕ ПОЛУЧИТЬ ДИПЛОМ

от проекта "Инфоурок" с указанием данных образовательной лицензии, что важно при прохождении аттестации.

Если Вы учитель или воспитатель, то можете прямо сейчас получить документ, подтверждающий Ваши профессиональные компетенции. Выдаваемые дипломы и сертификаты помогут Вам наполнить собственное портфолио и успешно пройти аттестацию.

Список всех тестов можно посмотреть тут - https://infourok.ru/tests
