Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015
Инфоурок / Начальные классы / Рабочие программы / "Зат есім" сабақ жоспары

"Зат есім" сабақ жоспары



Осталось всего 4 дня приёма заявок на
Международный конкурс "Мириады открытий"
(конкурс сразу по 24 предметам за один оргвзнос)


  • Начальные классы

Поделитесь материалом с коллегами:

hello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifhello_html_m2a7690f7.gifСабақтың тақырыбы: Зат есім

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:

Зат есімнің септелуін, септік жалғауларын ажырата білу, сөйлемдерден септеулі зат есімді таба білу. Түрлі жаттығу арқылы зат есім туралы алған білімдерін жинақтау.

Дамытушылық: Оқушылардың сөз байлығын арттыру, сауатты жазу дағдыларын жетілдіру, сөйлеу дағдыларын дамыту. Шығармашылық, өз бетімен жұмыс істеу қабілетін дамыту.

Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа, достыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Қайталау

Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, өзіндік топтастыру, сынау сұрақтары.

Көрнекілігі: Слайд, суреттер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ. Мақсат қою кезеңі: Зат есім туралы алған білімдерімізді тиянақтаймыз. Зат есімнің септелуі, септік жалғауларын ажыратуға арналған жаттығулар орындаймыз.

ІҮ. Өткенді пысықтау:

Зат есім

1/ Өзі ұяң дауыссыз, 3 ке ұқсайды. Ол қай әріп?

2/ Алфавиттің басында тұратын әріп.

3/ Тайда бар, айда жоқ.

4/ қыста киетін аяқ киімнің басқы әрпі.

5/ Жыланның шығаратын дыбысы.

6/ Тышқанның үйінің алғашқы әрпі.

7/ Көшедегі көліктің алғашқы әрпі.

  • Зат есім дегеніміз не?

  • Заттың атын білдіретін сөзді зат есім дейміз.

Кім? Не? Кімдер? Нелер?

Зат есім

Кім? Не?

Зат есімнің ережесінен қорытынды шығарайық.











  • Қандай сөз таптарын білесіңдер?



Сөз таптары















Суретпен жұмыс

1/ Гүл-гүлдер

2/ Қояндар-қоян

3/ Қыз – қыздар

Зат есімнің жекеше, көпше түрі бар.

Кім? Не? Жекеше түрі.

Кімдер? Нелер? Көпше түрі.

-лар, -лер, -дар, -дер, -тар, -тер көптік жалғауы

Ойын «Адасқан құстар»

Суретке назар аударамыз

Әрбір құсты өз ұясына қондырамыз.

Атау септік Кім? Не?

Ілік септік Кімнің? Ненің? –ның, -нің, -дың, - дің, -тың, -тің

Барыс септік Кімге? Неге? Қайда? –ға, -ге, -қа, -ке

Табыс септік кімді? Нені? –ны, -ні, - ды, -ді

Жатыс септік Кімде? Неде? –да, -де, -та, - те

Шығыс септік кімнен? Неден? –нан, -нен, -дан, -ден, -таң, - тен.

Көмектес септік Кіммен? Немен? –мен, -бен, -пен.

Сонымен қазақ тілінде қанша септік бар?

Әрбір септіктің өздеріне тән жалғаулары бар.

Тек атау септіктің жалғауы жоқ.

Жеті септікті жалғаулармен айтып жіберейік.

Оқулықпен жұмыс

86-жаттығу /берілген тапсырмасын оқыту/

Оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық. Хат Астанадан келіпті. Асыл Жанармен сөйлесті. Қойдың жүні пайдалы. Жүннен фабрикада түрлі маталар тоқылады.

87-жаттығу. Жұмбақты оқып, жатқа айт, шешуін тап. /ауызша/

Екі ішек бар далада,

Ауылды жалғар қалаға,

Қаланы жалғар ауылға.

Екі ішекпен зулайды ел

Жауында да, дауылда. /Пойыз жолы, рельс/

88-жаттығу.

Ребусты шешу

Күйші. Күйші әдемі күй тартты т.б.

Қанат өскенде күйші болуды армандайды.

Тест.

1/ Заттың атын білдіретін сөзді тап:

а/ он сегіз в/ таза с/ күреді д/ оқулық

2/ Зат есімдерге қойылатын сұрақтарды көрсет:

а/ қандай? қай? в/ неше? қанша? с/ не істеді? д/ кім? не?

3. Қазақ тілінде неше септік бар:

а/ 5 в/ 7 с/ 3 д/ 10

4. Ілік септігінің сұрағын көрсет:

а/ кімді? нені? в/ кіммен? немен? с/ кімнің? ненің? д/ кім? не?

5. Кім? не? Қай септіктің сұрағы:

а/ атау в/ ілік с/ шығыс д/ табыс

6. Көмектес септік жалғауларын тап:

а/ –нан, -нен, -дан, -ден, -таң, - тен.

в/ –мен, -бен, -пен

с/ –ға, -ге, -қа, -ке

д/ –ның, -нің, -дың, - дің, -тың, -тің

7. Тиісті жалғауды тап:

Дәрілік үшін өсімдік... жапырағын жинайды.ъ

а/ -тен в/ -тің с/ - тың д/ - ке

8. Барыс септігіндегі сөзді тап:

Апам тауыққа жем шашты

а/ апам в/ тауыққа с/ жем д/ шашты

9. Көпше түріндегі ілік септік сұрағы:

а/ кімнің? ненің? в/ кімді? нені?

с/ кімдерге? нелерге? д/ кімдердің? нелердің?

10. Көмектес септіктің жалғауы сөздерді көрсет:

а/ оқушыны, баланы, кітапты

в/ оқушының, баланың, кітаптың

с/ оқушымен, баламен, кітаппен

д/ оқушыға, балаға, кітапқа.

Пікірталас.

Күнделікті сабақта, жұмыста пайдаланамыз. Ол үйде, мектепте, мекемелерде пайдаланатын ақпаратты құрал.

  • Ол не?

  • компьютер

  • Қай сөз табы?

Зат есім

Ендеше, осы компьютер сөзіне пікірталастырып, ой бөлісейік.

1. Жақтаушы: /топбасшы сайланады/ комп-дің зиянды,

2. Даттаушы. Қажетті жақтары бар.

Шығармашылық диктант

Қыс

Қыс түсті. Күн суытты. Қыста адамдар жылы киінеді.

Балалар шаңғы тебеді, аққала жасайды.

Ү. Сабақты қорыту:

Не үйрендім?

Нені білдім?

Сабақтан алған әсерім.

ҮІ. Бағалау.

ҮІІ. Үйге тапсырма. 90-жаттығу.





57 вебинаров для учителей на разные темы
ПЕРЕЙТИ к бесплатному просмотру
(заказ свидетельства о просмотре - только до 11 декабря)


Автор
Дата добавления 02.02.2016
Раздел Начальные классы
Подраздел Рабочие программы
Просмотров72
Номер материала ДВ-408467
Получить свидетельство о публикации