Сабақтың
тақырыбы:
Зат есім
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға
зат есім туралы түсінік беру.Зат есім жөнінде өткен білімдерін еске
түсіру, тиянақтау.
2.Балалардың сөз байлығын, шығармашылық
қабілеттерін жан - жақты дамыту.
3.Ұқыптылыққа , шапшаңдыққа ,
жауапкершілікке тәрбиелеу .
Көрнекілігі: Сөзжұмбақ , интерактивті
тақта , үлестңрме парақшалар .
Түрі : аралас сабақ
Әдіс: түсіндіру , сұрақ-жауап , әңгімелеу
.
Пәнаралық байланыс : дүниетану , ана
тіл
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
Балалар , бүгін біздің сыныпқа
қонақтар келіп отыр . Біз қонақтарға білімімізді , ұқыптылығымызды ,
тапқырлығымызды , ұйымшылдығымызды , көрсетеміз.
Олай болса , мақал- мәтелдер
айтайық:
1. Жақсының қонағы бірге келеді
2. қонақ табалдырықтан с аттаса ,
үиге береке келеді.
3. Құтты қонақ келсе , қой егіз
тауар
Психологиялық
дайындық
Үстелімде түр кітап,
Ал дәптерім , мінеки.
Бүгін менің тығылмақ
Оинағымда келмеи түр
Уақыт жоқ үлгеруге
Жасап қағаз қайықты .
Бүгін бізде сабақ бар ,
Маңызды әрі лайықты .
Оқушылардың
назарын сабаққа аудару
2.
үй тапсырмасы тексеру:
Сөз
таптары Ереже 7- жаттығу
3.Өткен
сабақты қортындылау
1.
Сөз таптарын ата
2.
Осы сөз таптарының сұрақтарын білеміз бе?
3.
Мысалы келтіру.
Бағалау
4.Жаңа
сабақ
Оқушылар,
сөзжұмбақ шешейік
Қ А З А Қ С Т А Н
Е Л Т А Ң Б А
А С Т А Н А
М Е К Т Е П
Б Е С
К І Т А П
М
Ұ Н А Й
1. Біз
тұрған республика қалай аталады?
2.
Пырақты қос ат бейнеленген нышан қалай аталады?
3.
Біздің бас қаламыз ?
4.
Сендер оқитын оқу орын ?
5.
Ең жақсы баға ?
6.
Біз білімді неден аламыз?
7.
Маңғыстау байлығы ?
Сергіту
сәті
Орманың
шетіне қонып , жаттығу жасаймыз
Тербелді
ағаштар ,
Жел
алдынын еседі.
Кіп
- Кішкентай балалар ,
Үп-
үлкен боп өседі.
2-Жаттығу
Суретпен
жұмыс.
<<Кім
көп зат есім тауып айтады?>>. Ауызша орындау
3-Жаттығу
Қыс.Қақаған
аяаз.Қалың қар жәндік біткенде жатқан індерінен шығармай тастады.
Ашыққан түлкі түн жамылып ауылдың маңын торыды. Ол тауық тәрізді
оңай олжа алуға кірісті.
4-жаттығу
Төрт
түлік: Сиыр , түие , жылқы, қой, ешкі.
Аңдар:
Арыстан, қасқыр, түлкі
Қүстар:
Қарылғаш, торғай, көгершін
Отбасы
мүшелері: Ата, әже, әке , ана , аға
Қандай сөз шықты ? - Зат
есім .
Олай болса , бүгінгі тақырыбымыз
-Зат есім
Дәптерлерімізді ашып ,бүгінгі күннің
жадын ,жаңа тақырыпты жазамыз .
Ережемен таныстыру .
Заттың атын білдіретін сөзді зат есім
дейміз . Зат есімгн кім ? кімдер? Не? Нелер ? деген сұрақтар қойылады .
Оқушы , қалам , жұмысшылар ,аңдар .
Оқулықпен жұмыс .
1 – жаттығу .
Суреттерге қара . Суреттегі құстардың
атын білмеген жағдаида оларды білу үшін қандай сұрақ қойасың?
Бұл не ? - Қарылғаш, сауысқан ,
торғай.
Қарылғаш - жылы жаққа ұшатын
құс.Сауысқан - қыстап қалатын суыққа төзімді құс
Жұмбақ
Қос қанатын иіп ап,
Жарға келіп қонады
Қара киім киіп ап,
Балшықтан үи соғады (Қарылғаш) осы
жерде Ө . Тұржамановтың <<Қүс ұяасын
бұзбайық!>> өлеңнен мысалы келтіреин:
Балалық қып қызбайық !
Құс ұяасын бұзбайық !
Жұмыртқасын алмайық !
Обалына қалмайық !
Тақия тұзақ салмайық !
Қарғысына қалмайық !
Мақалды
оқып, Кім? Не? Сұрағына жауап беретін сөзді тап.
Ақыл-
тозбайтын тон, шешен сөз бастар
Білім-таусылмаитын
кен. Батыр қол бастар
3-топ
Зат есімдерді қатыстырып,<<Қыс>> мезгілі туралы әңгме жазу
5-Жаттығу.
Аузша орындау
Ой қозғау
Ойын. <<Жыл мезгілдері>>
Зат есім туралы еске түсіреиік
Адамдарға Не? Нелер?
Кім? Кімдер? Жануарларға
Сабақты
қорытындылау:
Бекіту
сұрақтары :
1. Біз
бүгін немен таныстық
2.
Зат есім дегеніміз не?
3.
Зат есім сұрақтарын ата.
Бағалау
.
Үй
тапсырмасы .
Ереже
. 6 - жаттығу