Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Химия / Конспекты / Заттарды қосыпалардан бөлу (8 сынып)
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Химия

Заттарды қосыпалардан бөлу (8 сынып)

библиотека
материалов

Сыныбы: 8-сынып. Күні: __________

Пәні: Химия.

Сабақтың тақырыбы: §3. Заттарды қоспадан бөлу және тазарту.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік мәні – Оқушыларға заттарды қоспадан бөлу және тазартудың әдістері туралы білім қалыптастыру;

2. Дамытушылық мәні – Оқушылардың дара қасиеттерін, ерекше қабілеттерін айқындап, сәйкесінше дамыту.

3. Тәрбиелік мәні – Оқушыларды адамгершілік, инабаттылық қасиеттерге тәрбиелеу;

Сабақтың түрі: Аралас сабақ: жаңа материалды меңгеру сабағы.

Сабақтың өтілу әдісі: Түсіндірмелі, тәжірибелерді басшылққа алу, әрі сұрақ-жауап түрінде.

Сабақта қолданылған технология: Сатылай кешенді талдау.

Қажетті көрнекіліктер: Оқулық және әр түрлі химиялық плакаттар, т.б.

Қажетті құрал-жабдықтар: Стақандар.

Қажетті реактивтер: Қант және бор кесектері, темір және ағаш үгінділері,су.

Пәнаралық байланыс:


Физикамен

Кристалдану және конденсациялану процестерінің жүруі


Күтілетін нәтиже: Оқушылар әртекті қоспадан суда ерімейтін заттарды бөлу мен біртекті қоспадан суда ерімтал заттарды бөлу әдістерін меңгереді.


Сабақтың барысы:

І) Ұйымдастыру кезеңі: а) сынып оқушыларын түгелдеу;

ә) кабинет тазалығына зер салу.

ІІ) Үй жұмысын тексеру кезеңі: Оқушылардан §2-ні сұраймын және үй тапсырмасына берілген жаттығуларды тексеремін.

ІІІ) Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі: Қоспаларды әр алуан әдістермен бөледі. Суда ерімейтін әртекті қоспалар тұндыру және сүзу арқылы бөлінеді. Сүзу әдісімен бөлінген ерітінді сүзінді деп аталады. Ал суда еритін заттардан тұратын біртекті қоспалар қайта кристалдану немесе айдау (дистилдеу) арқылы бөлінеді. Негізінен, температураның әсерінен ерітіндідегі су буланып, ерітіндінің мөлшері азайып, суала түсу процесін суалту деп атайды. Бастапқы қатты күйдегі затты ерітіп, оларды буландыра отырып, суалту жолымен тазарту қайта кристалдану әдісі деп аталады. Айдау тәсілі деп ұшқыш сұйықтарды алдымен буландырып, сонан соң бірден салқындатып сұйық күйге ауыстырып, конденсациялауды айтады. Мұны дистилдеу тәсілі деп те атайды. Дистилдеу тәсіліне арналған құралды дистилятор деп атайды. Жалпы жаңа сабақтың мазмұнын әр түрлі тәжірибелерді мысалға ала отырып ашамын.

ІV) Жаңа сабақты қорытындылау кезеңі: Жаңа сабақты бекіту үшін оқушыларға төмендегідей сұрақтар легі қойылады:

  1. Тұндыру әдісін қалай түсінесіз? Мысалдар келтіріңіз.

  2. Сүзу әдісі жайлы не білесіз? Сүзінді дегеніміз не?

  3. Қайта кристалдану әдісі дегеніміз не? Суалту деп нені айтады?

  4. Мысал келтіре отырып айдау немесе дистилдеу тәсілін түсіндіріңіз.

V) Үй тапсырмасын беру кезеңі: §3. Заттарды қоспадан бөлу және тазарту тақырыбын оқу, өз беттерінше бөлу және тазарту әдістеріне мысалдар қарастырып келу.

VІ) Бағалау саясаты: Белсенді болған оқушылар бағаланады.
