- 23.11.2016
- 687
- 0
Смотреть ещё
3 764
методические разработки в категории другое
Перейти в каталогҚысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9
Күні:
Тақырыбы: |
«Зайырлылық және дінтану негіздері» пәнінің мәні |
|
Мақсаты: |
Оқушыларды «Зайырлылық және дінтану негіздері» курсының мақсаты мен міндеттерімен таныстыру. Пәнінің мәнін ұғындыру. |
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушы сабақ барысында оқулықтың құрылымымен танысады, «Зайырлылық және дінтану негіздері» пәнінің мәнін түсінеді. |
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Ой қозғау, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
Жаңа сабақ.
|
Қымбатты оқушылар! Сендер жаңа пән – «Зайырлылық және дінтану негіздері» оқулығын қолдарына алып отырсыңдар. Бұл қаедай оқулық? Сұрақ: оқулық неше тараудан тұрады? Қандай? Сұрақ: қалай ойлайсыңдар, бұл пән біз үшін неліктен маңызды? Сұрақ: осы пән қандай басқа пәндермен байланысты? Тапсырма: Оқулықтың 5-6 беттерін оқып шығып, осы курста ең басты қандай ұғымдарды қарастыратынымыз туралы айтып беріңдер. Оқушыға «Хикмет дәптері» атты дәптерді бастауға болатыны туралы ұсыныс айтады. Тапсырма: ҚР Конституциясының 1-бабын қарастырайық. Онда не делінген? Сұрақ: онда не делінген?
Н. Ә. Назарбаев өзінің «Тарих толқынында» атты кітабында не деп айтқан? Оқулықтың 7-бетін оқып, сұраққа жауап бер.
Слайд презентациясымен танысу Әңгімелесу. |
Оқушылар оқулықты ашып, мазмұнымен танысады.
Оқушы сұраққа жауап береді.
Оқушы мәтінді оқып шығып екі ұғымды жетекшілікке алады: «дін» және «зайырлылық»
Оқушы Конституцияны ашады, 1-бапты оқып шығады. Әр ұғымның мәнін ашуға тырысу.
Оқушы кітаптың7-бетін оқиды, жауап береді. |
Рефлексия |
Кері байланыс стикер толтыру |
Оқушы стикерге тақырып бойынша өз ұсыныстары мен тілектерін жазады. |
Үй жұмысы |
Оқулықтың 5-7 оқып шығып, діптер бастау. |
Оқушы үй тапсырмасын жазп алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Зайырлылық және зайырлы мемлекет |
|
Мақсаты: |
Оқушыларды «Зайырлылық» ұғымы, мәні мен сипатымен таныстыру. Зайырлылық ұстанымы қызметі туралы білімдерін қалыптастырады. |
|
Күтілетін нәтиже: |
Оқушы зайырлылық және зайырлы мемлекет ұғымымен танысады. Мәнін біледі. Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Пән бойынша білімдерін тереңдетеді. |
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Миға шабуыл, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, эссе |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
Үй тапсырмасы |
Сұрақ қояды: - «Зайырлылық және дінтану негіздері» пәнінің мәні неде? |
Оқушы сұрақтарға жауап береді |
Білу. Мәтінмен жұмыс |
Оқушыларға тапсырма береді: - Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, «зайырлылық» терминінің мәнін түсіндір. - Алаш қайтаркерлері «зайырлылық» сөзінің мәнін қалай түсіндірген? 1) .........; 2) ..........; 3) ........... . «Зайырлылық» ұғымын дәптерлеріне жазып алыңдар. |
Оқушылар мәтінді оқып шығады, өз ойларын атады.
Оқушы сұраққа жауап береді. мұғалімнің көмегімен ой қорытады, нақты шешімге келеді.
Дәптермен жұмыс |
Түсіну. «Жуан» сұрақтармен жұмыс |
Оқушыларға сұрақ қояды: 1) Неге барлық діндерге бейтарап қарайды?
2) Зайырлылық ұстанымы дегеніміз не? |
Оқушы ойланып, сұрақ бойынша өз ойын айтады.
кластер жасайды
Жауап береді. |
Қолдану. Тірек кесте құру |
Тапсырма беріп, жұмыстарын қадғалау: 1) Зайырлы мемлекет деген тақырыпшаға бес «жіңішке» сұрақ құр; бес сұрақтан екі «жуан» сұрақ құрастыр. |
Оқушы тапсырманы орындайды |
Талдау. Тірек-сызба құру |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: 1) «Зайырлылық» сөзінің шығу төркі бойынша тірек-сызба құрастыр |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды |
Жинақтау(синтез) Диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: 1) Зайырлылыққа мысал келтір |
Сыни тұрғыдан ойланады |
Бағалау. Эссе |
Оқушыға ээсе жазу тапсырмаы беріледі: Қазақстанның болашақ азаматы ретінде бүгінгі тақырып туралы сенің жеке көзқарасын қандай? |
Тақырып бойынша эссе жазады |
Рефлексия |
Кері байланыс, сауалнама толтыру: - Бүгінгі сабақ саған түсінікті болды ма? - Қандай сұрақтар қиындық туғызды? - Қандай сұрақтар жеңіл болды? - Өзіне бүгінгі сабақтан не алдың? |
Оқушы сауалнама толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады |
Үй жұмысы |
1 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Зайырлы мемлекет және дін |
|
Мақсаты: |
Оқушыларды Зайырлы мемлекет пен діннің арақатынасы туралы білімдерін қалыптастыру. Зайырлы мемлекет пен зайырлы этка ұғымдарының мәнін терең түсінеді. |
|
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Пән бойынша білімдерін тереңдетеді. |
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Ой қозғау, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, ББкБ,СИНКВЕЙН |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
Үй тапсырмасы |
Өткен тақырып бойынша тест беріледі
|
Оқушы сұрақтарға жауап береді Өз-өздерін тексереді, бағалайды |
Білу. Мәтінмен жұмыс |
Оқушыларға тапсырма береді: - Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, «Зайырлы мемлекет пен діннің арақатынасын» түсіндір. - ББкБ кестесінің бірінші бағанасын толтырады. |
Оқушылар мәтінді оқып шығады, өз ойларын атады. Оқушы сұраққа жауап береді. мұғалімнің көмегімен ой қорытады, нақты шешімге келеді. |
Түсіну. Ой қозғау |
Оқушыларға сұрақ қояды: 1) Елбасы Н. Ә. Назарбаев «Зайырлы мемлекет пен қоғам» туралы не деп айтты? |
Оқушы ойланып, сұрақ бойынша жауап береді, дәптермен жұмыс |
Қолдану. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету |
Тапсырма беріп, жұмыстарын қадағалау: 1) Зайырлылық және зайырлы мемлекет мағынасын тезис ретінде түсіндіріп, дәптерлеріне жазыңдар. мысалы: бейтараптық, ар-ұждан т.с.с. |
Оқушы тапсырманы орындайды
мәтінмен жұмыс атқарады |
Талдау. Кластер
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: 1) Зайырлы мемлекет мәніне кластер құрастыр 2) Зайырлы этка дегеніміз не? Оқулық мәтінің пайдаланып анықтамасын беріңдер. |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды |
Жинақтау(синтез) Диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: 1) Зайырлы мемлекет белігілерін тізбектеп жаз: - .............. - .................. - ................. - ................ 2) Әр белгіге түсіндірме сөз тіркесін жазып, түсіндірмесін беріңдер. |
Сыни тұрғыдан ойланады
Дәптермен жұмыс жсайды
|
Бағалау. СИНКВЕЙН |
Оқушыға СИНКВЕЙН жазу тапсырмаы беріледі: Зайырлылық |
Тақырып бойынша СИНКВЕЙН жазады |
Рефлексия |
Кері байланыс, сауалнама толтыру: - Бүгінгі сабақ саған түсінікті болды ма? - Қандай сұрақтар қиындық туғызды? - Қандай сұрақтар жеңіл болды? - Өзіне бүгінгі сабақтан не алдың? |
Оқушы сауалнама толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады |
Үй жұмысы |
2 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Білім жүйесіндегі зайырлылық қағидаттары |
|
Мақсаты: |
Оқушыларды білім беру жүйесіндегі зайырлылықтың алатын орны туралы білімдерін қалыптастыру. Білім беру саясаты саласында зайырлылық ұстанымын сипаттау. |
|
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. |
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Миға шабуыл, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, мәтінді қалпына келтір, эссе, |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
Үй тапсырмасы |
Сұрақ-жауап: - ҚР Конституциясында зайырлылық қалай сипатталған? - Зайырлылық ұстанымының дінге байланысты қағидаттарын атаңдар. - Зайырлы этика деген не?
|
Оқушы сұрақтарға жауап береді
|
Білу. Миға шабуыл |
Оқушыларға тапсырма береді: ҚР Конутитуциясын жетекшілікке ала отырып, Зайырлылық туралы қандай баптарда не айтылған? Қысқа түрінде дәптеріне тізіп жазып алыңдар.
|
Оқушылар ҚР Конституциясын оқып шығады, қажет жетлерін дәптерге жазады
нақты шешімге келеді. |
Түсіну. Кластер |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Білім беру ұйымдарында қандай іс-әрекеттерге тыйым салынған?
|
Оқушы ойланып, сұрақ бойынша жауап береді, дәптермен жұмыс |
Қолдану. Мәтінді қалпына келтір |
Оқушыға мәтін таратады, осы мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді жаз. |
Оқушы тапсырманы орындайды мәтінмен жұмыс атқарады |
Талдау. Өздік жұмыс |
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды Неліктен Білім беру ұйымдарында діннің маңызы мен қоғамдағы алатын орны туралы білім оқытылады? - Мақсаты қандай ? - Күтілетін нәтижесі? |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды |
Жинақтау(синтез) Диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Зайырлылық ұстанымында реттеушілік қызметінің алатын орны қандай? Тірек-сызбамен жұмыс жасайды
|
Хикмет дәптерімен жұмыс, Н. Ә. Назарбаевтың сөзін жазады Сыни тұрғыдан ойланады Дәптермен жұмыс жсайды |
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Теріс пиғылды діни ұйымдардың құрбаны болмау үшін не істеу керек? бүгінгі тақырып бойынша сенің жеке көзқарасын қандай? |
Тақырып бойынша эссе жазады |
Рефлексия |
Кері байланыс, «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»
|
Оқушы бағалау парағын толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады |
Үй жұмысы |
3 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Діннің құрылымы және функциялары |
|
Мақсаты: |
Оқушыларды діннің анықтамасымен таныстыра отырып, діннің мәнін сипаттау. Діннің адамзат өміріндегі маңызы туралы білімдерін қалыптастыру |
|
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. |
|
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Ой қозғау, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, |
|
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
Үй тапсырмасы |
Сұрақ-жауап: - Мемлекетіміздің білім беру саласы саясатындағы зайырлылық ұстанымын сипаттаңдар - Өздеріңе діни білім алуға бола ма? - Неліктен кез келген білім беру жүйесі мемлекет қарауында болады? |
Оқушы сұрақтарға жауап береді
|
Білу. Миға шабуыл |
Оқушыларға тапсырма береді: Оқулық мәтінің жетекшіліке ала отырып, діннің анықтамасы мен мәнін анықта. Дәптеріне жазып алыңдар.
|
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасайды
нақты шешімге келеді. |
Түсіну. Ой қозғау |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі:
|
Оқушы ойланып, сұрақ бойынша жауап береді,
дәптермен жұмыс |
Қолдану. Тірек – сызба толтыру |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды: Діндердің жәктелуі |
Оқушы тапсырманы орындайды мәтінмен жұмыс атқарады кесте толтырады |
Талдау. Өздік жұмыс |
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды Діннің адамзат өміріндегі маңызы туралы үш сұрақ құрастыр |
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды |
Жинақтау(синтез) Венн диаграмма |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Венн диаграмма толтыру Дін мен дәстүр |
Хикмет дәптерімен жұмыс, Н. Ә. Назарбаевтың сөзін жазады Сыни тұрғыдан ойланады Дәптермен жұмыс жсайды |
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Дін туралы өз ойларыңды эссе түрінде жазыңдар |
Тақырып бойынша эссе жазады |
Рефлексия |
Кері байланыс, Смайликтер арқылы бағалау
|
Оқушы бағалау парағын толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады |
Үй жұмысы |
4 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Дінтану ғылымының қалыптасуы мен дамуы |
|||||||
Мақсаты: |
Оқушылардың дінтану ғылымының айналысу саласы туралы білімдерін қалыптастыру. |
|||||||
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. |
|||||||
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Миға шабуыл, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, топтастыру, |
|||||||
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат. |
|||||||
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
||||||
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
||||||
Үй тапсырмасы |
Сұрақ-жауап: - Адам бойындағы ең басты қасиеттерді атаңдар. - Діннің мәні неде? - Діннің анықтамасы қандай?дәстүр деген не? |
Оқушы сұрақтарға жауап береді
|
||||||
Білу. Миға шабуыл |
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды, жауаптарың тыңдайды: Діннің пайда болуы жайлы қандай тұжырымдардың барын анықтаңдар. Оны кесте түрінде жазыңдар
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланады
дәптермен жұмыс жасайды |
||||||
Түсіну. Ой қозғау |
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағыт береді. - Дінтану ғылымының шығу тегін анықтаңдар: 1) .............................. 2) ............................. - Діннің мағынасы не? |
Оқушы оқулық мәтінін пайдалана отырып, өз бетінше тапсырманы орындайды. |
||||||
Қолдану. Сызбалау |
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды: Діндердің жіктелуі
|
Оқушы тапсырманы орындайды мәтінмен жұмыс атқарады кесте толтырады |
||||||
Талдау. Өздік жұмыс Топтастыру |
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды
|
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды
Өзінің жауаптарын дәлелдейді |
||||||
Жинақтау(синтез)
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Теология ғылымы қазіргі кезде қажет пе? Ойларыңды дәлелдендер.
|
Хикмет дәптерімен жұмыс, Н. Ә. Назарбаевтың сөзін жазады Сыни тұрғыдан ойланады Дәптермен жұмыс жсайды |
||||||
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Қазақстанның болашақ азаматы ретінде бүгінгі тақырып туралы сенің жеке көзқарасын қандай?
|
Тақырып бойынша эссе жазады |
||||||
Рефлексия |
Кері байланыс, Бағдаршам арқылы бағалау
|
Оқушы бағалау парағын толтырады
мұғаліммен кері байланыс орнатады |
||||||
Үй жұмысы |
5 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Көне наным-сенім нысандары және ұлттық діндер |
|||||||
Мақсаты: |
Оқушылардың көне наным-сенім мен ұлттың діндер туралы білімдерін қалыптастыру. |
|||||||
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. |
|||||||
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Ой қозғау, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, венн диаграммасы |
|||||||
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат, бағалау парақтары |
|||||||
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
||||||
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- Мұғаліммен амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
||||||
Үй тапсырмасы |
Сұрақ-жауап: - Дінтану ғылымы немен айналысады? - Дінді зерттеген ғалымдарды атаңдар. - Ислам мен христиандықтың қандай ұқсастықтары бар? |
Оқушы сұрақтарға жауап береді
|
||||||
Білу. Миға шабуыл |
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды, жауаптарың тыңдайды: Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, көне наным-сенімдер сипаттамасын беріңдер.
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланады
дәптермен жұмыс жасайды |
||||||
Түсіну. Ой қозғау |
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағыт береді. Оқушыларға таратпа ақпарат береді «Иә» немесе «жоқ»
|
Оқушы оқулық мәтінін пайдалана отырып, өз бетінше тапсырманы орындайды.
|
||||||
Қолдану.
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды: Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отыырп, Ежелгі Мысыр дінінің сенімдерін анықтайдар.
|
Оқушы тапсырманы орындайды
мәтінмен жұмыс атқарады кесте толтырады |
||||||
Талдау. Венн диаграмма |
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды Ежілгі Ежелгі Рим грек діні діні
|
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды
Өзінің жауаптарын дәлелдейді |
||||||
Жинақтау(синтез)
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Неліктен діндердің барлығы магияға тыйым салады? |
Сыни тұрғыдан ойланады
Дәптермен жұмыс жсайды |
||||||
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Қазақстанның болашақ азаматы ретінде бүгінгі тақырып туралы сенің жеке көзқарасын қандай? |
Тақырып бойынша эссе жазады |
||||||
Рефлексия |
Кері байланыс, Бағдаршам арқылы бағалау
|
Оқушы бағалау парағын толтырады мұғаліммен кері байланыс орнатады |
||||||
Үй жұмысы |
6 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Индуизм. Конфуциандық. Даосизм. Синтоизм. |
|||||||||||
Мақсаты: |
Оқушыларды Үнді діні мен Қытай, Жапония діндерінің басты ерекшеліктерімен таныстыру. Ежелгі Азия діндерінің ерекшеліктерін анықтау. |
|||||||||||
Күтілетін нәтиже: |
Өздігінші білім алуға, құжаттармен жұмыс жасауға дағдыланады. Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. |
|||||||||||
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Ой қозғау, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, венн диаграмма |
|||||||||||
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат, бағалау парақтары, суреттер, презентация |
|||||||||||
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; |
- амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
||||||||||
Үй тапсырмасы |
Сұрақ-жауап: - Сенімділік жүйелерді тудырушы күштерді атаңдар. - Ежелгі діндер қай мемлекеттерде пайда болды? - Қоғам мен діннің байланыс дәрежесі қандай? - Қазақ халқында қандай тотемизм, анимизм, фетишизм элементтері болған? |
Оқушы өткен материалды еске алады
сұрақтарға жауап береді
|
||||||||||
Білу. Карточкалық тапсырма |
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды, жауаптарың тыңдайды: 1) Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, Үнді дінінің ерекшеліктерін анықтандар
2) Хикмет дәптерімен жұмыс |
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланады
дәптермен жұмыс жасайды
|
||||||||||
Түсіну. Миға шабуыл |
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағыт береді. Оқушыларға таратпа ақпарат береді Конфуций дінінің пайда болуының қысқаша сипаттамасын жаз |
Оқушы оқулық мәтінін пайдалана отырып,
өз бетінше тапсырманы орындайды. |
||||||||||
Қолдану.
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды: Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отыырп, Конфуций іліміне кластер жаса |
Оқушы тапсырманы орындайды мәтінмен жұмыс атқарады кластер жасайды |
||||||||||
Талдау. Венн диаграмма |
Оқушыға сұрақ қояды, атқарған қызметін бақылайды Даосизм Синтоизм
|
Мұғалімнің тапсырмасын орындайды
Өзінің жауаптарын дәлелдейді |
||||||||||
Жинақтау(синтез)
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Тест сұрақтарына жауап беру |
Сыни тұрғыдан ойланады өз-өздерін тексереді |
||||||||||
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Қазақстанның болашақ азаматы ретінде бүгінгі тақырып туралы сенің жеке көзқарасын қандай? |
Тақырып бойынша эссе жазады |
||||||||||
Рефлексия |
Кері байланыс, Бас бармақпен бағалау
|
Оқушы бағалау парағын толтырады мұғаліммен кері байланыс орнатады |
||||||||||
Үй жұмысы |
7 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазып алады. |
Қысқа мерзімді жоспар:
Сынып: 9 Күні:
Тақырыбы: |
Тәңірлік. Ежелгі түркі дүниетанымындағы тәңірліктің орны |
||||||||||||||||
Мақсаты: |
Оқушыларға Түркілердің сенімі туралы мәлімет беру. Тәңірлік дінінің өз кезеніңдегі маңызы мен мәнін түсіндіру. |
||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: |
Есте сақтау, талдау, ой қорыту дағдылары одан әрі жетіледі. Өздігінші білім алуға, Тақырыпқа қорытынды жасауға дағдыланады. |
||||||||||||||||
Қолданылатын әдіс – тәсілдер: |
Миға шабуыл, әңгіме, өздік жұмыс, диалогтік оқыту, кластер, венн диаграмма |
||||||||||||||||
Қолданылатын ресурстар: |
Оқулық, ҚР Конституциясы, ҚР «Дін туралы заңнамасы», таратпа ақпарат, бағалау парақтары, суреттер, презентация |
||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушылардың әрекеттері |
|||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: |
- Оқушылармен амандасады; - Сыныпта психологиялық ахуал орнату; Тренинг |
- Амандасады; - Өз-өздерін ретке келтіреді. |
|||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
Тест сұрақтары беріледі. ИБТ арқылы
|
Оқушы өткен материалды еске алады сұрақтарға жауап береді өз-өзін тексереді |
|||||||||||||||
Білу. Мәтінмен жұмыс |
Тапсырма береді, бақылайды. Интербелсенді тақта арқылы оқушылардың өз-өздерін бағалауына жағдай жасайды. 1) Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отырып, «Тәңірлік, «бақсылық (шаманизм)» сөзінің мағынасын анықтаңдар. 2) Ежелгі түркілердің қандай сенімдері болған? Тізбектеп жазыңдар - Ақирет, құт т.б. |
Оқушылар сыни тұрғыдан ойланады
тапсырманы орындайды
түсіндіреді Хикмет дәптерімен жұмыс |
|||||||||||||||
Түсіну. Миға шабуыл |
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайдығ бағдар береді.
Слайд арқылы дұрас нұсқасын ұсынады
|
Тапсырманы орындайды
Оқулықты пайдаланып, сұрақтарға тақтаға шығып, «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. |
|||||||||||||||
Қолдану. Сәйкестендіру
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды,қадағалайды: Оқулық мәтінің жетекшілікке ала отыырп, Сұрақтар мен оларға сәйкес жауаптарды сәйкетендіріңдер |
Оқушылар жеке мәтінмен танысады. айтатын ойларын ортаға салып талқылап, жан-жақты дайындалады, тақтаға шығып, өз сызбаларын тұжырымдайды. |
|||||||||||||||
Талдау. «Ойлан. Жұптан. Бөліс!» |
Тапсырманы түсіндіріп, бағыт – бағдар беремін Ежелгі Месопотамия діндері |
Оқушылар мұғалімнің тапсырмасын орындайды, Ежелгі Месопотамия дінінің мәні мен мазмұнын анықтап, сипаттайды |
|||||||||||||||
Жинақтау(синтез)
|
Оқушыға тапсырма береді, жұмысын бақылайды, қажеттілігіне қарай көмектеседі: Заратуштра дінінің ерекшеліктері неде? Мәтіннен 2 жуан сұрақ құрастыр |
Сыни тұрғыдан ойланады өз-өздерін тексереді |
|||||||||||||||
Бағалау. эссе |
Оқушыға эссе жазу тапсырмаы беріледі: Неліктен шумер мәдениетін түркі мәдениетіне ұқсатады? |
Тақырып бойынша шағын шығарма жазады |
|||||||||||||||
Рефлексия |
Кері байланыс, Сауалнама толтыру
|
Оқушы бағалау парағын толтырады мұғаліммен кері байланыс орнатады |
|||||||||||||||
Үй жұмысы |
8 тақырыпты оқып шығып, сұрақтарға жауап бер. |
Оқушы үй тапсырмасын жазады |
В нашем каталоге доступно 74 438 рабочих листов
Перейти в каталогПолучите новую специальность за 3 месяца
Получите профессию
за 6 месяцев
Пройти курс
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 663 776 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Мундуинова Кумысгуль Айтпайкызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс повышения квалификации
72/180 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
8 ч.