334708
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокМатематикаРабочие программы"ҮЗДІК МАТЕМАТИК" сыныптан тыс сабақ жоспары

"ҮЗДІК МАТЕМАТИК" сыныптан тыс сабақ жоспары

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.

Сабақтың тақырыбы: ҮЗДІК МАТЕМАТИК

Мақсаты: дарынды оқушыларды табу, олардың қабілеттерін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету; сергектік, зеректік және логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру.

Көрнекілік: карточкалар, слайдтар.

Сабақтың барысы:

Ал, кәнекей қаралық,

Мына жақта жаңалық!

Бүгінгі кеш төрінде,

Математика елінде,

Математика тілінде

Есеп шешіп жарысып,

Шабыт тасып шалқысып,

Есеппенен ән салып,

Көңілді кеш жасайық.

  • Құрметті ұстаздар, оқушылар сіздерді «Үздік математик» атты сайысымызды бастауға рұқсат етіңіздер.

Біреуінің жүрегінің түгі бар.

Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.

Енді біреуінің қатты істейтін миы бар-дей келе қатысушыларды анықтап алайық. Ол үшін мақал- мәтелдердің жалғасын тауып, ондағы сандарды орысша және ағылшын тіліне аудару керек.

а) қатысушыларды анықтау.

1. Бір елі ауызға ( он елі қақпақ). Он- десять-ten.

2. Жүз сомың болғанша ( жүз досың болсын). Жүз-сто-one hundred.

3. Білекті бірді жығар (білімді мыңды жығар). Мың-тысяча-thousand.

4. Білгенің бір тоғыз,( білмегенің тоқсан тоғыз). Тоқсан тоғыз-девяносто девять- ninety-nine.

5. Отыз тістен шыққан сөз( отыз рулы елге тарайды). Отыз-тридцать- thirty.

6.7 жұрттың тілін біл,( 7 түрлі білім біл). Жеті- семь- seven.

7. 2 жақсы қас болмас, 2 жаман дос болмас. Екі-два-two.

8. Ат баспаймын деген жерін 3 басады. Үш-три-three.

б) кезеңдермен таныстыру.

1. Математикалық викторина

2. Сиқырлы сөз « Тіктөртбұрыш»

3. «Ой ұшқырлығы»

4. «Ойлан, тап». Есептер шығару.

- «Математика- ғылымдардың патшасы» дегендей , бүгін барлықтарын математикалық білімдеріңді көрсетесіздер. Бірақ әр түрлі тур сайын ұпайы төмен қатысушылар ойыннан шығып отырады. Ал, іске сәт! Алдымен қатысушылар өздерін таныстырып өтсін.

1. Математикалық викторина.

Әр дұрыс жауапқа 5 ұпайдан.

  • Төртбұрыштың барлық қабырғасының қосындысы қалай аталады? (периметр)

  • 60-ты 0,6-ға бөлсек қанша болады? (100)

  • Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым.(аксиома)

  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш.(шаршы)

  • 13/35+12/35? (5/7)

  • 2 нің 5 дәрежесі-32

  • Қай жағдайды квадрат теңдеудің 2 түбірі болады? (дискриминант 0-ден үлен болса)

  • 330 градус қай ширекте орласқан? (4)

  • Герон формуласы қай фигураның ауданын табуғақолданылады?(үшбұрыш)

  • Орта сызығы табандарының қосындысының жартысына тең болады.(трапеция)

  • 12-ні 10 есе арттыр.ең үлкен 3 таңбалы сан (100)

  • «Математика – ғылымдар патшасы , ал арифметика – математика патшасы» сөзінің авторы кім?(Гаусс)

  • Ең алғаш математик әйел.(Софья Кавлевская)

  • Қаңдай сандардың жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (он, жүз)

  • 1-қандай сандардың көбейтіндісі?(Кері)

  • Математик, дәрігер, ақын, музыкант екінші Аристотель атанған шығыстың ғұламасы? (Әл-Фараби)

  • 360 санын 10 есе кеміт. Кім барлық тілде сөйлейді?

  • 25%- санның қандай бөлігі?( ¼)

  • Тізбектей тұрған үш санның қосындысы ды, көбейтіндісі де 6-ға тең. (1,2,3)

  • Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы 4 жолда 4 бала жолықты.

(5 бала )

2. Сыйқырлы сөз « Тіктөртбұрыш».

Осы сөздің құрамындағы әріптерден сөз құрау. 1 минут ішінде аз сөз құрағандар ойыннан шығады. Әр сөзге - 5ұпай.

3. «Ой ұшқырлығы»

Логикалық сұрақтар. Дұрыс жауапқа 10 ұпай.

  • Аспанда құстар ұшып жүр: торғай, инелік, қарлығаш, шыбын, қарға,ара. Қаншасы құс? 3

  • Қоршаудың ар жағынан4 адам аяғы және 4 аң аяғыкөрініп тұр.Қанша адам, қанша аң? 2 адам,1 аң.

  • 2 адам төрт сағат шахмат ойнады,әрқайсысы неше сағат ойнады? 4

  • Столдың бір бұрышын кесіп тастаса столда неше бұрыш қалады? 5

  • Барлық цифрлардың көбейтіндісі неге тең? 0

  • Үстел басында екі адам отыр. Бір адам екінші адамның әкесі, ал екінші адам бірінші адамның ұлы емес. Сонда ол кім? қызы

  • Аңның 2 оң аяғы, 2 сол аяғы, 2 алдыңғы аяғы, 2 артқы аяғы бар?Аңның барлығы неше аяғы бар? 4

  • Үстелдің үстінді 5 май шам тұр еді, Диас оның 4 өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? 5

Ұпай есептеліп аз ұпайға ие болғандар ойыннан шығады.

«Ойлан, тап». Есеп шығару. 3 минут

1 6 терек өсіп тұр, ал әр теректе үлкен 6 бұтақ бар, ал әр бұтақта 6 алма өсіп тұр. Барлығы қанша алма бар? Теректе алма өспейді.

2 6 6 6=30 алтылардың арасына қандай арифметикалық амалдар қойғанда теңдік дұрыс болады? 6*6-6=30

3 8 қалам 72 теңге тұрады. 10 қалам қанша тұрады? 90

4 Арифметикалық амалдарды қолдана отырып, бес 4 пайдаланып

55 санын жаз.44-44/4

5 6 бірдей саннын көмегімен 100 жаз. 99+99/99

6 Ыдыстағы 5 алманы 5 баланың әр қайсысы біреуден алатындай және бір алма ыдыста қалатындай етіп бөліп беріңіз. 1 алманы ыдысымен беру.

7 Менің әкем 31 жаста болғанда, маған 8 жас толды. Енді менің әкемнің жасы меннің жасымнан 2есе артық. Мен неше жастамын?

23 жаста, себебі 31-8=23. Әкем 46, 46-31=15, 23-15=8.

8 Бесеу, он бес, екісіз жиырма. Барлығы қанша?20

9

Тиімді тәсілмен есептеңдер.



10

Тиімді тәсілмен есептеу керек:

45 ∙ 52 – 52∙42 + 42∙51 – 51∙39 + 39∙50 – 50∙36 + 36∙49 – 49∙33 = 606

11

(1 2 3- 4 5)- (6 7- 8 9) цифрларының орналасу ретін өзгертпей олардың арасына «плюс немесе минус» таңбаларын, барлығы үш таңба қою керек.Сонда 100 саны шығу керек.

12

Үш әке мен алты бала серуенге шықты.Олар 42 алма сатып алды.Бұлардың әрқайсысына 6 алмадан келді.Бұл қалай болғаны? ( 1 ата, 2 әке, 4 немере)

Қорытынды:

Осымен «Үздік математик» атты сайысымызды аяқтаймыз.

Алдыңызда жайнаған жүздерәні,

Сіздермен кездесеміз біздер әлі

Құрметті, көрермен, сау тұрыңдар

Күтеді бізді жарқын күндер әлі,-деп қоштасамыз.

Келесі кездескенше сау болыңыздар!



















5 орта мектеп







ҮЗДІК МАТЕМАТИК









мұғалімі: Аблизеева А

сыныбы: 8"В"



























2013-2014 оқу жылы

















































Краткое описание документа:

 

 

Сабақтың тақырыбы:  ҮЗДІК МАТЕМАТИК

 

Мақсаты: дарынды оқушыларды табу, олардың қабілеттерін ашу, алған білімдерін өмірде қолдана білуге үйрету; сергектік, зеректік және логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру.

 

Көрнекілік: карточкалар, слайдтар.

 

Сабақтың барысы:

 

Ал, кәнекей қаралық,

 

Мына жақта жаңалық!

 

Бүгінгі кеш төрінде,

 

Математика елінде,

 

Математика тілінде

 

Есеп шешіп жарысып,

 

Шабыт тасып шалқысып,

 

Есеппенен ән салып,

 

Көңілді кеш жасайық.

 

  • Құрметті ұстаздар, оқушылар сіздерді «Үздік математик» атты сайысымызды бастауға рұқсат етіңіздер.

    Біреуінің  жүрегінің түгі бар.

    Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.

    Енді біреуінің қатты істейтін миы бар-дей келе қатысушыларды анықтап алайық. Ол үшін  мақал- мәтелдердің жалғасын тауып, ондағы сандарды орысша және ағылшын тіліне аудару керек.

    а) қатысушыларды анықтау.

    1. Бір елі ауызға ( он елі қақпақ). Он- десять-ten.

    2. Жүз сомың болғанша ( жүз досың болсын). Жүз-сто-one hundred.

    3. Білекті бірді жығар (білімді мыңды жығар). Мың-тысяча-thousand.

    4. Білгенің бір тоғыз,( білмегенің тоқсан тоғыз). Тоқсан тоғыз-девяносто девять-ninety-nine.

    5. Отыз тістен шыққан сөз( отыз рулы елге тарайды). Отыз-тридцать-thirty.

    6.7 жұрттың тілін біл,( 7 түрлі білім біл). Жеті- семь- seven.

    7. 2 жақсы қас болмас, 2 жаман дос болмас. Екі-два-two.

    8. Ат баспаймын деген жерін  3 басады. Үш-три-three.

    б) кезеңдермен таныстыру.

    1. Математикалық викторина

    2. Сиқырлы сөз « Тіктөртбұрыш»

    3. «Ой ұшқырлығы»

    4. «Ойлан, тап». Есептер шығару.

    - «Математика- ғылымдардың патшасы» дегендей , бүгін барлықтарын математикалық білімдеріңді көрсетесіздер. Бірақ әр түрлі тур сайын ұпайы  төмен қатысушылар ойыннан шығып отырады. Ал, іске сәт! Алдымен қатысушылар өздерін таныстырып өтсін.

    1. Математикалық викторина.

    Әр дұрыс жауапқа 5 ұпайдан.

 

  • Төртбұрыштың барлық қабырғасының қосындысы қалай аталады? (периметр)

  • 60-ты 0,6-ға бөлсек қанша болады? (100)

  • Дәлелдеуді қажет етпейтін тұжырым.(аксиома)

  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш.(шаршы)

  • 13/35+12/35? (5/7)

  • 2 нің 5 дәрежесі-32

  • Қай жағдайды квадрат теңдеудің 2 түбірі болады? (дискриминант 0-ден үлен болса)

  • 330 градус  қай ширекте орласқан? (4)

  • Герон формуласы қай фигураның ауданын табуғақолданылады?(үшбұрыш)

  • Орта сызығы табандарының қосындысының жартысына тең болады.(трапеция)

  •  12-ні 10 есе арттыр.ең үлкен 3 таңбалы сан  (100)

  •  «Математика – ғылымдар патшасы , ал арифметика – математика патшасы» сөзінің авторы кім?(Гаусс)

  • Ең алғаш математик әйел.(Софья Кавлевская)

  • Қаңдай сандардың жазылуында қанша әріп болса, сонша цифр болады? (он, жүз)

  • 1-қандай сандардың көбейтіндісі?(Кері)

  • Математик, дәрігер, ақын, музыкант екінші Аристотель атанған шығыстың ғұламасы? (Әл-Фараби)

  • 360 санын 10 есе кеміт. Кім барлық тілде сөйлейді?

  • 25%- санның қандай бөлігі?( ¼)

  • Тізбектей тұрған үш санның қосындысы ды, көбейтіндісі де 6-ға тең. (1,2,3)

  • Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы 4 жолда 4 бала жолықты.

    (5 бала )

    2. Сыйқырлы сөз « Тіктөртбұрыш».

    Осы сөздің құрамындағы әріптерден сөз құрау. 1 минут ішінде аз сөз құрағандар ойыннан шығады. Әр сөзге - 5ұпай.

    3.«Ой ұшқырлығы»

    Логикалық сұрақтар. Дұрыс жауапқа 10 ұпай.

 

  • Аспанда құстар ұшып жүр: торғай, инелік, қарлығаш, шыбын, қарға,ара. Қаншасы құс? 3

  • Қоршаудың ар жағынан4 адам аяғы және 4 аң аяғыкөрініп тұр.Қанша адам, қанша аң? 2 адам,1 аң.

  • 2 адам төрт сағат шахмат ойнады,әрқайсысы неше сағат ойнады? 4

  • Столдың бір бұрышын кесіп тастаса столда неше бұрыш қалады? 5

  • Барлық цифрлардың көбейтіндісі неге тең? 0

  • Үстел басында екі адам отыр. Бір адам екінші адамның әкесі, ал екінші адам бірінші адамның ұлы емес. Сонда ол кім? қызы

  • Аңның 2 оң аяғы, 2 сол аяғы, 2 алдыңғы аяғы, 2 артқы аяғы бар?Аңның барлығы неше аяғы бар? 4

  • Үстелдің үстінді 5 май шам тұр еді, Диас оның 4 өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? 5

    Ұпай есептеліп аз ұпайға ие болғандар ойыннан шығады.

    «Ойлан, тап». Есеп шығару. 3 минут

    №1 6 терек өсіп тұр, ал әр теректе үлкен 6 бұтақ бар, ал әр бұтақта 6 алма өсіп тұр. Барлығы қанша алма бар? Теректе алма өспейді.

    №2   6  6  6=30  алтылардың арасына қандай арифметикалық амалдар қойғанда теңдік дұрыс болады? 6*6-6=30 

    №3 8 қалам 72 теңге тұрады. 10 қалам қанша тұрады? 90

    №4  Арифметикалық амалдарды қолдана отырып, бес 4 пайдаланып

    55 санын жаз.44-44/4

    №5 6 бірдей саннын көмегімен 100 жаз. 99+99/99 

    №6 Ыдыстағы 5 алманы  5 баланың әр қайсысы біреуден алатындай  және бір алма  ыдыста қалатындай етіп бөліп беріңіз. 1 алманы ыдысымен беру.

    №7 Менің әкем 31 жаста болғанда, маған 8 жас толды. Енді менің әкемнің жасы меннің жасымнан 2есе артық. Мен неше жастамын?

    23 жаста, себебі 31-8=23. Әкем 46, 46-31=15, 23-15=8.

    №8 Бесеу, он бес, екісіз жиырма. Барлығы қанша?20

    №9

    Тиімді  тәсілмен  есептеңдер.

     

    №10

    Тиімді  тәсілмен  есептеу  керек:

    45 ∙ 52 – 52∙42 + 42∙51 – 51∙39 + 39∙50 – 50∙36 + 36∙49 – 49∙33 = 606

    №11

         (1 2 3- 4 5)- (6 7- 8 9)   цифрларының  орналасу  ретін  өзгертпей   олардың  арасына  «плюс  немесе  минус»   таңбаларын,  барлығы  үш  таңба  қою  керек.Сонда   100   саны  шығу  керек.

    №12

    Үш  әке  мен  алты  бала  серуенге  шықты.Олар   42   алма  сатып  алды.Бұлардың  әрқайсысына   6   алмадан  келді.Бұл  қалай  болғаны?     ( 1  ата,   2   әке,   4   немере)  

    Қорытынды:

    Осымен «Үздік математик» атты сайысымызды аяқтаймыз.

    Алдыңызда жайнаған жүздерәні,

    Сіздермен кездесеміз біздер әлі

    Құрметті, көрермен, сау тұрыңдар

    Күтеді бізді жарқын күндер әлі,-деп қоштасамыз.

    Келесі кездескенше сау болыңыздар!

     

     

     

     

     

     

     

     

     

 

 
